Breaking News

Odzież robocza dla pań – czym kierować się przy wyborze?

odzież robocza

Zapewnienie odzieży roboczej to powinność każdego pracodawcy wobec swojego podwładnego. Dobrze dobrane ubrania pozwalają na komfortowe wykonywanie obowiązków. Czym należy kierować się przy wyborze odzieży roboczej dla kobiet? Na co zwrócić szczególną uwagę? Czy kryteria będą inne niż w przypadku mężczyzn?

Ubrania robocze – co mówią polskie przepisy

Polski kodeks pracy wskazuje, że obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie środków ochrony indywidualnej i odzieży roboczej. Może jednak ustalić z podwładnym, że to on zakupi ubrania, jednak musi mu wówczas wypłacić ekwiwalent finansowy. Jedynymi wyjątkami są: praca przy bezpośredniej obsłudze maszyn i innych urządzeń technicznych, prace intensywnie brudzące lub takie, które mogą doprowadzić do skażenia odzieży materiałami zakaźnymi biologicznie, a także środkami chemicznymi czy promieniotwórczymi. Odzież robocza dostarczana przez pracodawcę pozostaje jego własnością, ale nakłada na niego obowiązki prania, konserwacji czy odkażania.

Czym jest odzież robocza?

Jej podstawowym zadaniem jest ochrona prywatnego odzienia pracownika przed zabrudzeniami oraz zniszczeniem przez substancje, które nie są szkodliwe dla zdrowia i życia człowieka. Używa się jej także ze względów technologicznych i sanitarnych, gdy wymagana jest dokładna czystość wytwarzanego produktu.

Ubrania robocze damskie i męskie – na co zwracać uwagę?

Przede wszystkim musimy mieć na uwadze to, w jakim środowisku pracy wykonywane są przez pracownika jego obowiązki. To właśnie do niego musimy dopasować odpowiednią odzież. Ważny jest jej materiał i sposób wykonania. Nie powinna ulegać łatwemu zniszczeniu, musi być też odporna na czyszczenie i konserwację.

Czy ubrania odblaskowe są potrzebne kobietom?

Panie rzadziej od mężczyzn pracują w branży budowlanej czy transportowej, jednak to nie znaczy, że nie powinny nosić ubrań odblaskowych. I choć na przykład raczej nie kierują ruchem drogowym w trakcie robót, powinny być równie dobrze widoczne, co pozostali pracownicy. Ubrania odblaskowe są także doskonałe podczas powrotów do domu w jesienne i zimowe wieczory. Kiedy na dworze panuje mrok i pada deszcz, odblaski na kurtce mogą uratować życie.

Odzież antystatyczna dla pań

Kobiety pracujące w strefach, w których istnieje zagrożenie wybuchem, czyli w branżach takich jak gazowa, górnicza, petrochemiczna oraz przy produkcji elementów elektronicznych, muszą nosić odzież antystatyczną. Wymogi co do rodzaju ubioru oraz materiałów, z których powinny być wykonane, są jasno określone, więc kobiety z łatwością odnajdą odzież taką, która będzie im odpowiadała wizualnie.

Czy odzież roboczą dla kobiet powinno coś różnić od tej męskiej?

Wszystko zależy od charakteru zawodu. Dla branż, w których sporą część stanowią kobiety, przygotowuje się specjalne modele damskie. Sposób ich wykonania nie różni się jednak niczym od produktów przeznaczonych dla mężczyzn. Są również obszary, w których nie rozdziela się odzieży dla obu płci i noszone są jednolite uniformy.

A zastanawia Cię czemu warto nosić taką odzież? Dowiedz się tego w artykule – „W jaki sposób ubrania odblaskowe chronią na drodze?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *