Breaking News

Jak zdrowo się odchudzać? 3 skuteczne kroki

Jak zdrowo się odchudzać? To właśnie zdrowie jest najważniejsze – i chociaż odchudzanie z założenia powinno mu służyć, praktyka pokazuje, że konsekwencje redukcji kilogramów nie zawsze są pozytywne… Istnieją 3 kroki, których wprowadzenie przekłada się na znaczną utratę wagi oraz wyrobienie dobrych nawyków. Wszystkie, zastosowane z głową, działają korzystnie – a najlepiej jest je połączyć. Przeczytaj i działaj!

Co jest potrzebne, by schudnąć?

Do schudnięcia potrzeba tylko jednej rzeczy – deficytu kalorycznego. To stan, w którym przyjmujesz mniej kalorii, niż zużywa Twój organizm. Odpowiada za niego głównie dieta, ogromną pomocą jest także aktywność fizyczna. Poniższe metody pomogą Ci wejść w deficyt kaloryczny.

Deficyt kaloryczny powinien wynosić 300-500 kcal. Lepiej nie przekraczać tej granicy, bo dieta z ogromnym deficytem jest niedoborowa, trudna do utrzymania i po prostu niezdrowa!

1 – Jak zdrowo się odchudzać dzięki kontroli kalorii?

Naucz się liczyć kalorie. W dzisiejszych czasach to niezwykle proste. Odchudzając się, możesz jeść dokładnie to, co teraz, ale w kontrolowanej ilości!

Pobierz aplikację do liczenia kalorii, np. Fitatu. Aplikacja jest mobilną encyklopedią kaloryczności milionów produktów. Wystarczy wyszukać w bazie dowolny produkt spożywczy, a program poinformuje Cię o jego wartości odżywczej. Zaznaczając produkty przez cały dzień jedzenia będziesz wiedzieć, ile dokładnie kalorii skonsumowałeś.

Zaraz po zainstalowaniu określisz swoje zapotrzebowanie kaloryczne korzystając z kalkulatora – musisz znać tylko wagę, wzrost i oszacować poziom aktywności fizycznej. Kalkulator w aplikacji wszystko wyliczy i wskaże Ci, jak wiele kalorii powinieneś jeść, by zrzucać wagę. Dopasuje optymalny deficyt energetyczny umożliwiający to, jak schudnąć zdrowo i skutecznie.

Kolejny krok – skrupulatne wpisywanie do aplikacji wszystkiego, co wkładasz do ust. Zważone składniki posiłków, złapane w biegu przekąski – każde źródło kalorii musi zostać uwzględnione w dzienniczku aplikacji. Monitorując całe dni jedzenia uda Ci się nie przekraczać deficytu kalorycznego. To przełoży się na utratę wagi, a zamiast rezygnowania z dotychczasowego jedzenia nauczysz się dostosowywać jego ilość do potrzeb.

2 – Jak schudnąć zdrowo i skutecznie dzięki zmianom w żywieniu?

Kolejnym krokiem jest eliminacja nawyków prowadzących do tycia i praca nad wyborami żywieniowymi. Kiedy masz już na smartfonie poręczną aplikację, czas zweryfikować zawartość lodówki. A potem ruszaj na zakupy spożywcze!

Wprowadzenie tych zasad pomoże Ci w zdrowym odchudzaniu:

 • wymień pszenne chleby i makarony na pełnoziarniste odpowiedniki,
 • pij tylko wodę, kawę, herbatę i napoje zero, nie dodawaj cukru do napojów,
 • zamień cukier na erytrol i stewię – zdrowe zamienniki bez kalorii,
 • wybieraj chude mięsa, zwłaszcza drobiowe oraz chudych ryb,
 • zrezygnuj ze smażenia, a wybierz pieczenie, grillowanie i gotowanie,
 • do każdego wytrawnego posiłku dodawaj porcję warzyw, słodkie posiłki uzupełniaj świeżymi owocami,
 • schowaj przekąski do szafki, tak by nigdy nie były pod ręką,
 • waż tłuszcze wykorzystywane do przygotowywania potraw czy smarowania kanapek i uwzględniaj je w dzienniczku Fitatu – 1 łyżka oleju to aż 90 kcal!,
 • gotuj samodzielnie, z nieprzetworzonych produktów, ogranicz stołowanie się na mieście,
 • w każdym posiłku zawieraj węglowodany złożone, tłuszcze, białko oraz porcję roślin.

Te dietetyczne zmiany pomogą Ci wygenerować deficyt kaloryczny bez chodzenia głodnym. Jak to możliwe?

 • Więcej warzyw oraz produktów pełnoziarnistych = więcej błonnika, czyli składnika zwiększającego sytość.
 • Ograniczenie cukru na rzecz erytrolu i stewii, przerzucenie się na wodę oraz napoje bez kalorii = o wiele mniej pustych kalorii.
 • Chude mięsa mają najwięcej białka, a najmniej tłuszczu = są niskokaloryczne i równocześnie bardzo sycące.
 • Schowanie przekąsek = mniej kalorii na co dzień. Łatwo nabić setki kalorii z bezwiednego podjadania, które w ogóle nie syci, tylko sprawia chwilową przyjemność. Nie potrzebujesz go!
 • Samodzielne gotowanie = możliwość dokładnej kontroli kaloryczności potraw.

Pamietaj – na diecie możesz czasami sięgać po czekoladę, ciasteczko czy pizzę – najważniejszy jest umiar. Kiedy wrzucisz na ząb jakąś przypadkową przekąskę, wystarczy, że wpiszesz ją do Fitatu i zoptymalizujesz kolejne posiłki, tak by nie wykroczyć poza dzienną kaloryczność. Przez większość czasu jednak staraj się trzymać zdrowych założeń.

3 – Ruch to zdrowie i szczupła sylwetka

Ostatnim krokiem do tego, jak zdrowo się odchudzać, jest zwiększenie poziomu aktywności fizycznej. Nie musisz od razu zostawać sportowcem, ani nawet zapisywać się na siłownię!

 • Codziennie chodź na przynajmniej 30-minutowy spacer.
 • Poszukaj aktywności, która sprawia Ci przyjemność i uprawiaj ją 3 razy w tygodniu. Mogą to być np. treningi na siłowni, basen, ścianka wspinaczkowa czy zajęcia taneczne.
 • Spróbuj domowych treningów. Na YouTube znajdziesz tysiące nagrań z ćwiczeniami, autorstwa doświadczonych trenerów.
 • Staraj się więcej ruszać w ciągu dnia. Wysiadaj przystanek wcześniej, idź po zakupy na nogach, baw się z dzieckiem na placu zabaw, zamiast tylko obserwować je z ławki.

Stawiaj na ruch przede wszystkim przyjemny. Polub swoją aktywność, a już nigdy nie będziesz mieć problemów z wagą. Schudniesz raz na zawsze, równocześnie poprawiając swoje ogólne zdrowie.

Aktywność jest tylko pomocą w odchudzaniu. Podstawa to zawsze zmiana nawyków dietetycznych i utrzymywanie deficytu kalorycznego. Dzięki ruszaniu się możesz jednak schudnąć nieco szybciej (ruch zwiększa zapotrzebowanie kaloryczne), a równocześnie zadbać o kondycję.


Jak schudnąć zdrowo i skutecznie? Podejdź do tego kompleksowo. Licz kalorie dzięki darmowej aplikacji na smartfonie. Zmodyfikuj nawyki dietetyczne oraz swoje codzienne wybory jedzeniowe. Więcej się ruszaj w sposób, który będzie Ci sprawiał przyjemność. Efekt? Zobaczysz go w lustrze, na wadze i w swoich wynikach badań!

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, a dążysz do tego jak zdrowo się odchudzać, skorzystaj z pomocy dietetyka lub trenera osobistego. Już jedna konsultacja może zmienić Twoje życie! Specjalista ułoży dla Ciebie indywidualny jadłospis, na którym na 100% zredukujesz wagę. Aplikację liczącą kalorie pobierz już teraz – to dzisiaj standardowe narzędzie, wykorzystywane także przy współpracach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *