Breaking News

Wchodzenie po schodach – dlaczego warto zrezygnować z windy? Efekty!

Wchodzenie po schodach to niepozorny przyjaciel Twojej kondycji. No dobrze… może nie taki niepozorny, o czym przekonał się każdy wchodzący na przynajmniej trzecie piętro! Z pewnością jednak ta pozatreningowa aktywność pozostaje bardzo niedoceniona i stale omijana na rzecz wygodnej windy. Dlaczego, mimo wszelkiego dyskomfortu, warto wybierać wchodzenie po schodach? Efekty poznasz w tym artykule – daj się zmotywować, by poczuć je na sobie!

Czy schody są ogólnie zdrowe?

Chodzenie po schodach jest zdrową, korzystną aktywnością dla każdego. Wybieranie wspinaczki sprzyja naszemu organizmowi na różnych polach. Jedynie osoby, które mają do tego przeciwwskazania zdrowotne jasno wyrażone przez lekarza, powinny zrezygnować z pokonywania stopni.

Przejdźmy do omawiania najważniejszych korzyści, jakie daje wchodzenie po schodach. To właśnie wchodzenie – bardziej męczący wariant spaceru klatką schodową – działa na ciało najbardziej stymulująco. Schodzenie również sprzyja zdrowiu, jednak z racji mniejszej intensywności nie robi na organizmie aż takiego wrażenia. Co nie oznacza, że w dół masz jechać windą – każda okazja do ruchu jest warta wykorzystania na 100%!

Naukowcy zalecają każdej dorosłej osobie przynajmniej 30 minut aktywności fizycznej dziennie. To absolutne minimum, by jak najdłużej cieszyć się świetnym zdrowiem. Dobrze by była to aktywność nieprzerwana, jednak, jeśli nie masz czasu na spacery, postaw przynajmniej na korzystanie ze schodów.

Wchodzenie po schodach spala setki kalorii

Wspinaczka po schodach to doskonały sposób na spalanie kalorii i w dłuższej perspektywie zrzucanie zbędnych kilogramów. Nawyk wybierania schodów przekłada się również na łatwiejszą kontrolę wagi, bez sumiennego przestrzegania dietetycznych zasad.

Różne źródła przyjmują, że podczas wchodzenia po schodach o wysokości 15 cm spalamy około 0,17 kalorii za jeden stopień. Mało? Stopni są dziesiątki za jednym wejściem, setki w ciągu dnia. Przeliczmy spalanie na czas. Przez godzinę wchodzenia po schodach można spalić od 400 do 900 kcal. Ilość kalorii, jaką spalimy podczas wchodzenia, zależy od kilku czynników, takich jak nasza masa ciała, szybkość wchodzenia i wysokość stopni. Pewne jest jednak, że pokonywanie schodów w górę spala tych kalorii generalnie dużo.

Wchodzenie po schodach może w skali tygodni i miesięcy zużyć tysiące zbędnych kalorii. Im więcej chodzisz, im bardziej strome schody pokonujesz, im szybciej to robisz, tym bardziej zwiększasz swoje zapotrzebowanie kaloryczne. Korzystaj z okazji do wspinaczki kiedy tylko możesz, szczególnie gdy nie uprawiasz sportu!

Wchodzenie po schodach - efekty spalania kalorii sprawdzane na zegarku
Schody poleca się osobom z nadwagą. Zużywają dużo kalorii, a przy tym są mało obciązające dla stawów. To korzystniejszy wybór niż np. bieganie przy dużej nadwadze.

Patrząc szerzej, wybieranie schodów służy profilaktyce dziesiątek chorób wynikających z nadmiernej masy ciała. Oczywiście, samo pokonywanie stopnie nie zastąpi dobrych nawyków dietetycznych, ale i tak będzie wartościową pomocą w dbaniu o linię.

Wpływ wchodzenia na mięśnie

Podczas wchodzenia po schodach szczególny wycisk dostają mięśnie nóg i pośladków. Uaktywniają się mięśnie czworogłowe, dwugłowe, komplet mięśni pośladkowych oraz brzuchaty, zlokalizowany w łydce. Kto nigdy nie poczuł wspinaczki w łydkach, prawda?

Poza dolnymi partiami kawał pracy wykonuje także brzuch oraz plecy – utrzymują wyprostowaną pozycję ciała. A jeżeli pomagasz sobie rękami (kurczowo ciągnąc za balustradę ;)), nabawisz się zakwasów nawet w ramionach. Podsumowując: solidna wspinaczka po schodach angażuje mięśnie w całym ciele. Jest w tym równie dobra, co typowe treningi sportowe.

Kompleksowe wzmocnienie mięśni przełoży się na jędrność i rzeźbę sylwetki. Systematycznie chodząc schodami zauważysz nawet, że skóra stała się bardziej napięta. Kobiety mogą liczyć także na zmniejszenie widoczności cellulitu.Od wchodzenia po schodach można wypracować naprawdę atletyczne ciało – pod warunkiem że będziesz wchodził dużo i często.

Pamiętajmy także o ogólnej sprawności. Mocne mięśnie dają wytrzymałość na wysiłek, ułatwiającą codzienne życie. Kiedy zaczniesz wybierać schody, zauważysz, że z tygodnia na tydzień pokonywanie ich idzie Ci coraz łatwiej.

Zdrowie całego układu ruchu

Kiedy mówimy, że wysiłek fizyczny wzmacnia, zwykle mamy na myśli mięśnie. Tkanka mięśniowa to jednak nie wszystko. Trenowanie – a do treningu można zaliczyć wchodzenie po schodach – z czasem przekłada się na silniejsze stawy i kości. One również ciężko pracują podczas pokonywania kolejnych stopni.

Aktywność fizyczna stymuluje cały układ ruchu, także te części, których nie widzimy. Praktykowanie jej na co dzień przeciwdziała starzeniu się organizmu i może zapobiec wielu chorobom odbierającym sprawność. Jedną z metod aktywności, wartą równie dużo, co typowe treningi, jest właśnie wspinanie się na piętra.

dojrzała kobieta chodząca po schodach
W każdym wieku warto wybierać schody i w pełni angażować się przy pokonywaniu ich.

Jeżeli nie zadbasz o swój układ ruchu teraz, gdy wciąż jest zdrowy, w przyszłości będzie za późno na profilaktykę. Chodź schodami i zachęcaj do tego wszystkich bliskich.

Wchodzenie po schodach – efekty dla serca

Systematyczne pokonywanie stopni sprzyja kondycji serca. Jest to bowiem aktywność typu cardio, co oznacza, że stymuluje pracę układu krwionośnego. Kiedy wchodzisz po schodach, tętno wzrasta, ponieważ serce musi doprowadzić więcej krwi do pracujących mięśni. To dla niego swoisty trening – a dla Ciebie kolejny sposób na profilaktykę schorzeń. Schody służą regulacji ciśnienia krwi i obniżaniu poziomu złego cholesterolu, toteż kardiolodzy powszechnie zalecają ograniczenie korzystania z windy.

Po wejściu po schodach na wysokie piętro czujesz, jak Twoje serce wali? Twarz robi się czerwona, a zadyszka przypomina Ci, że od dawna unikałeś ruchu? To nie powód, by rezygnować – wręcz przeciwnie! Kontynuuj wybieranie schodów, a szybko zauważysz kolejny benefit, wynikający również z treningu serca.

Poprawa kondycji, zanim się obejrzysz!

Wchodzenie po schodach poprawia ogólną zdolność do wysiłku. Wzmocnienie mięśni i wytrenowanie serca jest w stanie nieporównywalnie odmienić Twoją dotychczasową kondycję. Poprawę zauważysz już po 2-4 tygodniach systematycznego wybierania wspinaczki. Im częściej zdecydujesz się na wchodzenie po schodach, tym szybciej zauważysz, że idzie Ci to coraz sprawniej. Organizm z wdzięcznością przyjmuje zmiany trybu życia na aktywniejszy.

Lepsza kondycja poprawi jakość całego życia. Dobieganie do autobusu przestanie kończyć się zadyszką. Wybierając się na spacer nie zmęczysz się wchodząc pod górkę. Przygotujesz organizm do uprawiania sportu. W zdrowym ciele zdrowy duch i więcej możliwości wysiłku.

Trening bez wychodzenia z bloku

Klatka schodowa umożliwia prawdziwy trening niezależnie od aktualnie panującej pogody. Schody można pokonywać z różną intensywnością, w zmiennym tempie. Kiedy chcesz poćwiczyć, a aura na dworze nie zachęca, zdecyduj się na trening na schodach. Przykłady treningowej aktywności ze stopniami w roli głównej:

 • Wchodź po schodach przez 30 sekund, a następnie odpocznij przez 30 sekund. Powtórz to 10 razy.
 • Wchodź po schodach po dwa stopnie naraz przez 30 sekund, a następnie odpocznij przez 10 sekund. Powtórz to 10 razy.
 • Wchodź po schodach po dwa stopnie naraz, najszybciej jak potrafisz, a następnie zbiegaj w dół po jednym stopniu naraz przez 30 sekund. Powtórz to 10 razy.
 • Wejdź po schodach na określoną wysokość, np. na 5 piętro. Następnie zbiegnij w dół. Powtórz to kilka razy, aż solidnie się zmęczysz.
 • Ruszaj zmiennym tempem – 30 sekund wchodzenia spokojnie, 10 sekund wbiegania. I tak aż dotrzesz do drzwi strychu.
biegacz trenujący na schodach
Wielu sportowców urządza sobie pełnoprawne treningi z wykorzystaniem schodów.

Takie wchodzenie po schodach efekty przynosi niemal natychmiastowo. Sumienna wspinaczka spala setki kalorii w ciągu raptem pół godziny. Daje wcisk mięśniom, pobudza do pracy serce i układ hormonalny. Zacznij od treningów o umiarkowanej intensywności – słuchaj swojego organizmu w dawkowaniu wysiłku, a w razie potrzeby odpoczywaj między piętrami.

Schody poprawią Ci humor!

Wysiłek fizyczny stymuluje produkcję hormonów szczęścia. Wzrasta adrenalina, noradrenalina oraz poziom dopaminy. W rezultacie porządna sesja treningowa na schodach przekłada się na ogólną poprawę nastroju, zwiększenie energii, pobudzenie i… satysfakcję z własnych możliwości!

Dzięki aktywności rozładujesz stres. Wyzbędziesz się negatywnych emocji. Na chwilę zapomnisz o przyziemnych problemach – będzie się liczyło tylko kolejne piętro. Na schodach da się wypracować takie same psychiczne korzyści, jakie dałby Ci klasyczny trening np. biegowy.

Jak zacząć chodzić po schodach?

Oczywiście, początki ze schodami wykluczają wspinaczki od razu na 10-te piętro, czy pokonywanie całej klatki biegiem. Jak zawsze w przypadku aktywności fizycznej, zaczyna się od małych kroczków. Należy stopniowo przyzwyczajać organizm do wysiłku.

 • Na początku pokonuj schodami maksymalnie 5 pięter za jednym zamachem.
 • Odpoczywaj w każdej chwili, gdy tego potrzebujesz. Ruszaj dalej dopiero po wyregulowaniu oddechu.
 • Nie spiesz się ze wspinaczką. Idź swoim tempem, byle do celu!
 • Wybieraj schody z możliwie niskimi stopniami, o umiarkowanym nachyleniu. Kiedy się zmęczysz, bardzo wysokie stopnie mogą być nawet niebezpieczne!
 • Wspinaj się w butach o przyczepnej podeszwie.
 • Patrz pod nogi, zwłaszcza schodząc w szybkim tempie.
 • Podczas wspinaczki bądź wyprostowany. Mocno pracuj rekami.
 • Staraj się rytmicznie oddychać ustami i nosem.
wchodzenie po schodach w ramach treningu sportowego
Szukaj schodów także na dworze – najkorzystniej działa aktywność fizyczna na świezym powietrzu.

Ostrożności nigdy za wiele. Poczekaj z bieganiem po schodach do czasu, aż wchodzenie na dobre przestanie sprawiać Ci trudności.


Praktykowanie zdrowej codziennej aktywności jest bardzo proste – wystarczy chcieć! Wybieraj wchodzenie po schodach. Efekty pozytywnie odbiją się na Twojej kondycji, sylwetce oraz nastroju. Korzystaj z okazji do wspinaczki kiedy tylko się nadarzy, a organizm szybko Ci za to podziękuje. Profilaktyka chorób, mocny układ ruchu, świetna wydolność, jakiej nie miałeś od liceum – to da się zrobić bez wychodzenia z klatki schodowej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *