Breaking News

Książki o samorozwoju – ranking. Top 10 pozycji

Nie wiesz, jakie wybrać książki o samorozwoju? Ranking pomoże Ci znaleźć ciekawe tytuły! Wybraliśmy 10 pozycji, które cieszą się największym zainteresowaniem czytelników, ale i największym uznaniem. To pozycje, które pomogły już niejednej osobie. Poznaj top 10 książek o samorozwoju i zabierz się do lektury!

Książki o samorozwoju – ranking

W rankingu znalazły się przede wszystkim książki o samorozwoju zagranicznych autorów, którzy zdobyli uznanie na rynku czytelniczym w Stanach Zjednoczonych i Europie. Wszystkie te tytuły są dostępne w polskim tłumaczeniu. W rankingu znalazło się też miejsce dla trójki rodzimych autorów.

1 “Do roboty!” – Steven Pressfield

To jeden z największych bestsellerów o samorozwoju ostatnich lat. Ta książka sprzedaje się niemal na całym świecie i jest swego rodzaju manifestem filozofii Stevena Pressfielda. Ten amerykański pisarz pobudził już do działania wielu swoich czytelników. Udaje mu się to, bo w konkretny sposób definiuje Twojego “wroga” i pokazuje, jak go pokonać.

Z kim powinieneś zacząć walczyć? Zdaniem Pressfielda – przede wszystkim z oporem. To on blokuje realizację Twoich pomysłów i wstrzymuje Twoje przedsięwzięcia. Jeśli go nie pokonasz, zapomnij o samorozwoju!

Pressfield pomoże Ci przechytrzyć opór, a później w pełni go pokonać. Dzięki tej książce w końcu rzeczywiście weźmiesz się do roboty.

2 “Sztuka autoreformy” – Jay Samit

Samorozwój wymaga zmian – raz głębszych, raz mniejszych. Książka Jaya Samita składa obietnicę, że Cię do nich popchnie. I to już na okładce. Pod tytułem przeczytasz: “jak zreformować siebie, chwytać szanse i prosperować w dobie bezustannej innowacji”. To całkiem ciekawa perspektywa, prawda?

“Sztuka aurtoreformy” znalazła się w rankingu tak wysoko, bo to propozycja idealnie skrojona pod dzisiejsze czasy. Dzięki niej zdefiniujesz swój cel i zobaczysz dziedzinę życia, w której naprawdę potrzebujesz zmiany. Samit podsuwa Ci konkretne techniki, które pozwolą zreformować Twoje podejście i zadania – bez względu na branżę i okoliczności. Z tą książką równie dobrze możesz zmienić swoją codzienność, jak i rozwój kariery zawodowej. Przekonaj się, że to naprawdę możliwe.

3 “12 życiowych zasad” – Jordan B. Peterson

Autor tej książki jest uznanym psychologiem klinicznym na Uniwersytecie w Toronto. Jordan B. Peterson nie będzie Cię jednak zanudzać wynikami badań i opisami naukowych metod. Wręcz przeciwnie – to książka napisana lekko, z charakterystycznym humorem. Nie ma się jednak czemu dziwić, w końcu autor działa również na YouTube.

Jednocześnie to jednak pozycja oparta na konkretnej wiedzy. Jordan B. Peterson na tej podstawie proponuje nowe spojrzenie na ludzką naturę, ale również naukę czy wiarę. 12 zasad, które sformułował, można stosować na co dzień. Autor gorąco do tego namawia. Może i Ty spróbujesz odmienić swoje życie, idąc ich tropem? Ta książka to mocny numer trzy w naszym rankingu.

4 “7 Nawyków Skutecznego Działania” – Stephen R. Covey

Stephen R. Covey to przedstawiciel pozytywnego podejścia do codzienności. W swojej książce propaguje styl życia oparty na godności, szczerości i uczciwości. Wbrew pozorom takie życie wcale nie jest proste i oczywiste. Jeśli chcesz postawić na samorozwój, który będzie miał u podstaw głębokie, prawdziwe wartości, ta książka jest właśnie dla Ciebie.

Covey sformułował siedem tytułowych nawyków, które pomogą Ci się zmienić:

 1. Proaktywność
 2. Rozpoczynanie z wizją końca
 3. Najpierw rzeczy najważniejsze
 4. Myślenie w kategoriach wygrana-wygrana
 5. Najpierw zrozumieć, następnie być zrozumianym
 6. Synergia
 7. Ostrzenie piły

Na pierwszy rzut oka nie wszystkie z tych haseł są oczywiste do rozszyfrowania. Po więcej musisz sięgnąć do książki.

5 “Odwaga bycia nielubianym” – Ichiro Kishimi

Nasz ranking książek o samorozwoju obejmuje również pozycję, która podbiła Daleki Wschód, a teraz można ją czytać także  po polsku. “Odwaga bycia nielubianym” sprzedała się już w ponad trzech milionach egzemplarzy, mimo że nawołuje do postawy, która… czasami rodzi nieprzyjemności.

Z pewnością częściej myślałeś o tym, jak znakomicie byłoby, gdyby wszyscy Cię lubili. Tymczasem Ichiro Kishimi przekonuje, że bycie nielubianym ma zalety. Największą jest to, że przyjęcie takiej postawy pozwala zrzucić z siebie oczekiwania innych, a także codzienne ograniczenia.

Dzięki poradom autora odważysz się być nielubianym. Ale jednocześnie znajdziesz siłę, by żyć własnym życiem, według swoich zasad, które pozwolą Ci dążyć do pełnego spełnienia.

lektura książki o samorozwoju może pomóc Ci w obraniu nowej drogi życiowej

6 “Co ludzie o Tobie pomyślą?” – Łukasz Wdowiak

Czas na polskie książki o samorozwoju! Ranking nie byłby pełny, gdyby zabrakło w nim miejsca dla książki Łukasza Wdowiaka. Porusza w niej w pewien sposób tematykę podobną do tej, o której pisze Ichiro Kishimi. Wdowiak również przekonuje, że nie ma sensu patrzeć na siebie oczami innych.

W większym stopniu skupia się jednak na praktycznych poradach, które pomogą zbudować Twoją pewność siebie. Ręczy za nie własnym przykładem – sam z nieśmiałego chłopaka zmienił się w pewnego siebie mężczyznę.

“Co ludzie o Tobie pomyślą?” to jednak pozycja skierowana w równym stopniu i do kobiet, i do mężczyzn. Znajdziesz w niej porady, które pomogą Ci radzić sobie z presją otoczenia i stać się asertywnym. Zdobędziesz umiejętności komunikacyjne, do tego zbudujesz poczucie własnej wartości. Jeśli właśnie w tym kierunku chcesz się rozwinąć, koniecznie sięgnij po tę książkę.

7 “Heksagon Szczęścia” – Fryderyk Karzełek

W życiu najważniejszy jest balans! Tak przynajmniej twierdzi kolejny polski autor na naszej liście. Fryderyk Karzełek stwierdził, że na szczęście każdego z nas składa się sześć elementów:

 • praca,
 • finanse,
 • czas dla siebie,
 • relacje,
 • zdrowie,
 • permanentny rozwój osobisty.

Kluczem jest to, by zachować między nimi równowagę. Każdy z tych obszarów oddziałuje bowiem na pozostałe. Musisz więc dbać o wszystkie jednakowo – zaniedbana sfera szybko da o sobie znać w nieprzyjemny sposób.

W książce Karzełka znajdziesz narzędzia, które w pierwszej kolejności pozwolą Ci właściwie ocenić swoją sytuację. Dzięki temu zdiagnozujesz, w którym obszarze czeka Cię najwięcej pracy. Znajdziesz wskazówki, jak o nią zadbać i uzyskać balans w życiu. A potem go utrzymać – to może być jeszcze trudniejsze!

8 “Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu” – David Goggins

W top 10 książek o samorozwoju ta pozycja musiała się pojawić. Historia Davida Gogginsa jest na tyle niezwykła, że nawet tylko dla niej warto sięgnąć po tę lekturę. Wyśmiewany w szkole, otyły w młodości, stał się człowiekiem-maszyną o niezwykłych możliwościach fizycznych – świadczy o tym kariera w wojsku i rekordy w sportach wytrzymałościowych.

Ale dla Twojego rozwoju równie ważna będzie reguła 40 procent, której propagatorem stał się Goggins. Twierdzi – na własnym przykładzie – że na co dzień wykorzystujemy jedynie 40 procent swojego potencjału. W swojej książce obiecuje przedstawić wskazówki, które pomogą Ci podążyć śladami autora i zacząć w pełni korzystać ze swoich możliwości.

Ta ścieżka nie jest łatwa. Goggins nie ukrywa, że czekają Cię na niej ból i strach. Ale z tymi poradami możesz przezwyciężyć te przeszkody. Przejmiesz pełnię odpowiedzialności za swoje życie, co może doprowadzić Cię do sukcesów na wszystkich płaszczyznach.

9 “Die empty – życie na 100%” – Todd Henry

Uciekają Ci pomysły? Odkładasz dużo rzeczy na jutro albo jeszcze później? Miłe słowa nie zawsze do Ciebie trafiają? W takim razie ta książka jest dla Ciebie! Nie jest to bowiem kolejny przyjemny w czytaniu poradnik, który motywuje Cię wizją pięknej przyszłości. “Die empty” ma Cię raczej wystraszyć i uświadomić: kiedy Ty zajmujesz się rozmyślaniami i nie możesz się zmobilizować, życie ucieka Ci przez palce. A przecież, czy tego chcesz, czy nie, z każdym dniem jesteś bliżej śmierci.

Todd Henry pomoże Ci wreszcie zacząć żyć na sto procent. I będziesz w stanie skupić się na własnym życiu – przestaniesz się rozpraszać nieistotnymi sprawami. Określisz strategię działania, dzięki czemu zaczniesz wreszcie realizować plany, a nie frustrować się tym, że niewiele z nich przybiera realną postać. Pamiętaj – zostało Ci coraz mniej czasu, wykorzystaj go jak najlepiej!

10 “Otrzep kolana i biegnij” – Anna Urbańska

Ranking top 10 książek o samorozwoju zamykamy jeszcze jedną polską propozycją. Anna Urbańska w swoje książce nie stroni od zwierzeń. Na ich podstawie formułuje najważniejsze postawy, które pomogą Ci uporać się ze światem. Otworzyć serce, uwierzyć w siebie i wyznaczyć cele – to motto podejścia autorki.

Urbańska zwróci Twoją uwagę na nastawienie, zaufanie i elastyczność. Te cechy jej zdaniem odgrywają ważną rolę w życiu, a bywają niedoceniane. Oprócz wielu osobistych historii z życia autorki w tej książce znajdziesz wywiady z inspirującymi ludźmi, a także sporo zabawnych anegdot. Ta lektura może wskazać Ci kierunek, ale też zwyczajnie zainteresować.

Podsumowanie. Książki o samorozwoju – ranking 10 najlepszych pozycji

Jak wybrać dobre książki o samorozwoju? Ranking, który przygotowaliśmy, pomoże Ci dobrać lektury o takiej tematyce, których w żadnym razie nie powinno się pominąć. Znajdziesz tu tytuły związane z najbardziej uznanymi coachami na świecie, ale także kilka propozycji z rodzimego rynku. Wybierz coś dla siebie, a najlepiej przeczytaj je wszystkie, a z pewnością znajdziesz motywację do samorozwoju i praktyczne narzędzia, które w nim pomogą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *