Breaking News

Odzież robocza dla pań – czym kierować się przy wyborze?

Zapewnienie odzieży roboczej to powinność każdego pracodawcy wobec swojego podwładnego. Dobrze dobrane ubrania pozwalają na komfortowe wykonywanie obowiązków. Czym należy kierować się przy wyborze odzieży roboczej dla kobiet? Na co zwrócić szczególną uwagę? Czy kryteria będą inne niż w przypadku mężczyzn?

Ubrania robocze – co mówią polskie przepisy

Polski kodeks pracy wskazuje, że obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie środków ochrony indywidualnej i odzieży roboczej. Może jednak ustalić z podwładnym, że to on zakupi ubrania, jednak musi mu wówczas wypłacić ekwiwalent finansowy. Jedynymi wyjątkami są: praca przy bezpośredniej obsłudze maszyn i innych urządzeń technicznych, prace intensywnie brudzące lub takie, które mogą doprowadzić do skażenia odzieży materiałami zakaźnymi biologicznie, a także środkami chemicznymi czy promieniotwórczymi. Odzież robocza dostarczana przez pracodawcę pozostaje jego własnością, ale nakłada na niego obowiązki prania, konserwacji czy odkażania.

Którzy pracodawcy powinni zakupić ubrania robocze dla pań 

Odpowiednich ubrań roboczych wymaga praca, w której łatwo jest uszkodzić własne ubranie np. plac budowy (kobiety też są tam zatrudniane), czy fabryka. Ważne są także względy sanitarne i bezpieczeństwa. 

Każdy pracownik powinien być w nią wyposażony. Wymiana odzieży na nową powinna nastąpić zawsze wtedy, kiedy tkanina ulegnie zniszczeniu. W takim przypadku pracodawca ma obowiązek zapewnić Ci nową ochronę podczas pracy. 

Odzież robocza powinna być zapewniona także w restauracjach, pubach, czy kawiarniach. Koszulki, spodnie i fartuch sprawią, że każdy klient będzie wiedział, że dana osoba tu pracuje. Pracownik będzie także chronił swoje własne ubrania przed zabrudzeniami, które często zdarzają się w takim miejscu pracy. 

Czym jest odzież robocza?

Jej podstawowym zadaniem jest ochrona prywatnego odzienia pracownika przed zabrudzeniami oraz zniszczeniem przez substancje, które nie są szkodliwe dla zdrowia i życia człowieka. Używa się jej także ze względów technologicznych i sanitarnych, gdy wymagana jest dokładna czystość wytwarzanego produktu.

Ubrania robocze damskie i męskie – na co zwracać uwagę?

Przede wszystkim musimy mieć na uwadze to, w jakim środowisku pracy wykonywane są przez pracownika jego obowiązki. To właśnie do niego musimy dopasować odpowiednią odzież. Ważny jest jej materiał i sposób wykonania

Jaka odzież robocza najlepsza dla kobiet? Należy postawić na tkaninę wykonaną z mieszanki bawełny i poliestru. Bawełna jest miękka i przyjemna w dotyku, a w dodatku nie podrażnia skóry. Poliester sprawia, że odzież nie odkształca się, jest wytrzymała na uszkodzenia i szybko schnie. Nie powinna ulegać łatwemu zniszczeniu, musi być też odporna na czyszczenie i konserwację.

Odzież robocza powinna mieć także odpowiedni rozmiar i być dopasowana do sylwetki. Zbyt mała koszulka lub spodnie będa krępować ruchy, a także źle się prezentować. To samo tyczy się zbyt dużych ubrań. Pamiętaj, że dobry rozmiar sprawi, że pracownik będzie wyglądał reprezentacyjnie. 

Należy zwrócić uwagę także na funkcjonalność. Odzież powinna ułatwić każdemu pracę. Dlatego w zależności od stanowiska i warunków pracy, trzeba pomyśleć o kieszeniach w bluzie, kurtce lub spodniach, wzmocnieniach, ściągaczach, innym materiale na kolanach. Takie elementy sprawiają, że praca staje się łatwiejsza i przyjemniejsza.

Na samym końcu należy dopasować odzież roboczą estetycznie do kolorów, które są charakterystyczne dla prowadzonego biznesu. 

Czy ubrania odblaskowe są potrzebne kobietom?

Panie rzadziej od mężczyzn pracują w branży budowlanej czy transportowej, jednak to nie znaczy, że nie powinny nosić ubrań odblaskowych. I choć na przykład raczej nie kierują ruchem drogowym w trakcie robót, powinny być równie dobrze widoczne, co pozostali pracownicy. Ubrania odblaskowe są także doskonałe podczas powrotów do domu w jesienne i zimowe wieczory. Kiedy na dworze panuje mrok i pada deszcz, odblaski na kurtce mogą uratować życie.

Odzież antystatyczna dla pań

Kobiety pracujące w strefach, w których istnieje zagrożenie wybuchem, czyli w branżach takich jak gazowa, górnicza, petrochemiczna oraz przy produkcji elementów elektronicznych, muszą nosić odzież antystatyczną. Wymogi co do rodzaju ubioru oraz materiałów, z których powinny być wykonane, są jasno określone, więc kobiety z łatwością odnajdą odzież taką, która będzie im odpowiadała wizualnie.

Jakie ubrania robocze wybrać – praca na zewnątrz?

Dobra odzież robocza zapewnia komfort nawet w najtrudniejszych warunkach. Kiedy praca jest wykonywana na zewnątrz, trzeba liczyć się z nieoczekiwanymi zmianami pogody. Dlatego warto zakupić paniom odzież wodoodporną. Warstwa hydrofobowa sprawi, że odzież będzie chroniona przed wilgocią i wodą, która szybko spłynie po powierzchni odzienia. Wszystkie elementy stroju powinny być wyposażone w odblaski, a polary i kurki być ocieplony, aby chroniły przed wiatrem.

Czy odzież roboczą dla kobiet powinno coś różnić od tej męskiej?

Wszystko zależy od charakteru zawodu. Dla branż, w których sporą część stanowią kobiety, przygotowuje się specjalne modele damskie. Sposób ich wykonania nie różni się jednak niczym od produktów przeznaczonych dla mężczyzn. Są również obszary, w których nie rozdziela się odzieży dla obu płci i noszone są jednolite uniformy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *