Breaking News

Gdzie biegać na nartach? Poznaj najciekawsze polskie trasy

Medale olimpijskie i inne sukcesy Justyny Kowalczyk nie poszły na marne. Polacy przypomnieli sobie, że zimą warto czasem założyć narty biegowe z butami i poruszać się trochę po śniegu. Nad Wisłą, między innymi dzięki dofinansowaniom z funduszy Unii Europejskiej, powstało kilka nowych miejsc do uprawiania tego sportu. Przedstawiamy najciekawsze trasy do narciarstwa biegowego w Polsce.

Jakuszyce – stolica polskich biegów

To miejsce, w którym najłatwiej natknąć się na buty do narciarstwa biegowego i charakterystyczne wąskie “deski”. Jakuszyce są dzielnicą Szklarskiej Poręby, a Polana Jakuszycka miejscem, gdzie rozgrywa się prestiżowe międzynarodowe zawody w biegach narciarskich. To właśnie tam odbywa się największa tego typu impreza w Polsce, czyli Bieg Piastów. Korzystne warunki do uprawiania sportów zimowych w tym regionie to zasługa specyficznego klimatu, dzięki któremu śnieg utrzymuje się tam wyjątkowo długo. Efektem jest około 100 kilometrów tras do narciarstwa biegowego, które przecinają okolicę. To świetne miejsce zarówno dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z “biegówkami”, jak i dla profesjonalistów.

Zakopane i Podhale

To spod Tatr, a dokładnie z Zębu, pochodzi Józef Łuszczek, pierwszy polski mistrz świata w narciarstwie biegowym. W jego rodzinnej miejscowości do dziś można pobiegać na nartach, a trasy biegowe są rozsiane po całym Podhalu. Tę w Zębie wyróżniają spektakularne widoki na góry. Do rekreacyjnego biegania nada się z kolei położona w centrum Zakopanego trasa na Górnej Równi Krupowej, pozbawiona podbiegów. Zdecydowanie wymagające są odcinki w okolicach Krokwi, czyli zakopiańskich skoczni. Poza tym na Podhalu można biegać między innymi w Białce Tatrzańskiej czy Kościelisku. Jedną z najciekawszych tras nieco dalej od Tatr jest 11 kilometrów prowadzących z Obidowej na Turbacz. Na najwyższy szczyt Gorców można wbiec klasykiem i łyżwą.

Wisła-Kubalonka – trasy dla wymagających

Kubalonka to przełęcz w Beskidzie Śląskim, w okolicach Wisły. Prowadzące przez nią trasy są jednymi z najbardziej wymagających w Polsce, często są tam rozgrywane mistrzostwa kraju. Ścieżki dla narciarzy są dobrze oznaczone i szerokie, można się po nich poruszać zarówno techniką łyżwową, jak i klasyczną. Ze względu na swoją trudność nie nadają się jednak dla tych, którzy chcieliby postawić dopiero pierwsze kroki na nartach biegowych.

Narciarstwo biegowe w Bieszczadach

Miłośnicy “biegówek” bez trudu znajdą coś dla siebie również na południowym wschodzie kraju. Bieszczady można zwiedzać na nartach między innymi w okolicy Wetliny, gdzie wytyczono około 20 kilometrów tras. Są zróżnicowane pod względem trudności, ale wszystkie bardzo malownicze. Innymi wartymi zauważenia miejscami do uprawiania narciarstwa biegowego w tym regionie są trasy “Pod Żukowem” w Ustjanowej w okolicy Ustrzyk Dolnych oraz w Woli Michowej. Ostatnia trasa przebiega wzdłuż drogi, dzięki czemu jest oświetlona i otwarta również wieczorem.

Trasy na Podlasiu

Urokliwe trasy to jednak nie tylko górzyste tereny południowej Polski. Ludzi biegających na nartach można znaleźć także na Podlasiu. Najwięcej ściąga ich do uroczyska Glinki w Supraślu w Puszczy Knyszyńskiej. Biega się tam po pętlach o długości jednego, dwóch lub pięciu kilometrów. Do biegania na nartach użytkuje się tam również ścieżkę rowerową do Cieliczanki i z powrotem. Ważnym zimowym wydarzeniem dla narciarzy jest SupraSki Festiwal, czyli zawody biegowe połączone z atrakcjami dla całej rodziny.

Jak przygotować się do biegania na nartach?

Biegi narciarskie to sport zdecydowanie łatwiejszy niż narciarstwo zjazdowe. Nie potrzeba również do niego wzniesień – biegać można także na płaskich terenach, a trasy da się wytyczyć nawet w dużych miastach. Do rozpoczęcia przygody z “biegówkami” i tak trzeba się jednak odpowiednio przygotować. Konieczne będą buty do biegania Salomon męskie lub damskie, kijki oraz oczywiście narty. Wszystko można znaleźć w wypożyczalniach sprzętu, ale ci, którym bieganie na nartach przypadnie do gustu, z pewnością szybko zdecydują się na zakup własnego sprzętu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *