Breaking News

Kompetencje biznesowe – 10 rzeczy, które musi umieć biznesmen

Kompetencje biznesowe – to one odróżniają zwykłych pracowników od tych, którzy wypływają na szerokie wody własnego biznesu. Każdy przedsiębiorca stoi przed wyzwaniem zrozumienia i opanowania szerokiego zakresu umiejętności. Lista kompetencji, którymi powinien się wyposażyć, jest długa! W tym artykule przyjrzymy się dziesięciu kluczowym umiejętnościom, które stanowią fundament sukcesu. Czytaj!

Co pomoże Ci wykształcić kompetencje biznesowe?

Nikt nie rodzi się z talentem do biznesu. To dobre wieści – oznaczają, że umiejętności biznesowe są kwestią nauki, a przecież uczyć może się każdy. Co jest dobrym źródłem wiedzy?

  • Książki poradnikowe, biografie i historie przedsiębiorstw. Najlepsza książka o biznesie to ta łącząca wszystko – praktyczne wskazówki poparte przykładami z życia wziętymi.
  • Szkolenia z kompetencji miękkich. Zdalne i stacjonarne, prowadzone przez praktyków biznesu.
  • Podcasty w formie wywiadów z ekspertami i wykładów. Na polskim YouTube prowadzi je np. Marcin Osman.
  • Webinary. Darmowe spotkania internetowe często są wstępem i sposobem na zareklamowanie rozbudowanych szkoleń biznesowych. Łap takie okazje – nawet jeden webinar może dostarczyć solidnego zastrzyku kompetencji.

A jakich kompetencji?

Umiejętności współczesnego biznesmena

Poniższe kompetencje są podstawą sukcesu w każdej branży. Po tym poznasz najlepszych przedsiębiorców, dzięki temu do nich dołączysz. To nie ranking – każda z wymienionych kompetencji jest równie ważna.

1 – Podejmowanie decyzji

Niezdecydowanie zabiło już niejeden biznes. Ba, zabiło nawet pomysł na biznes – bo pierwszą decyzją do podjęcia jest ta o rozpoczęciu go.

Umiejętność podejmowania decyzji jest niezbędna dla każdego biznesu, bez względu na jego wielkość czy branżę. Nie wszystkie decyzje biznesowe są łatwe (wręcz mniejszość!), a w dodatku trzeba podejmować je szybko i być gotowym, by wziąć pełną odpowiedzialność za efekty.

Wykształcenie w sobie odwagi do twardego, stanowczego podejmowania wyborów, umożliwi Ci wykorzystanie każdej nadarzającej się szansy.

2 – Nauka na własnych błędach

Na zawodowej i edukacyjnej drodze zrobiłeś już niejeden. Biznesmen nie może obwiniać otoczenia za problemy na swojej drodze. Musi umieć zastanowić się nad swoim postępowaniem, pogodzić się z tym, że zrobił błąd i wyciągnąć nauczkę. Bez nadziei, że robiąc to samo, tym razem się uda.

3 – Ustalanie priorytetów

Każdy dzień ma tylko 24 godziny, a biznesmeni często mają do zrobienia mnóstwo rzeczy. Ustalanie priorytetów pomaga im skupić się na najważniejszych zadaniach, by nie zmarnować ani jednej cennej minuty – bo przecież czas to pieniądz.

Ustalanie sensownych priorytetów dotyczy także samej działalności firmy – skupić się na optymalizacji procesów w aktualnej skali działalności, czy jednak postawić na ekspansję?

4 – Realistyczna ocena sytuacji

Biznesmen nie jest niepoprawnym optymistą. Lepiej dla niego i jego podwładnych, by nie próbował. Do sukcesu potrzeba twardych liczb – marzenia, wizje i idee się przydają, ale nie gwarantują powodzenia.

Jeśli przedsiębiorca wątpliwości co do działań, powinien skonsultować się z doradcą biznesowym, poczytać opinie ekspertów, a nawet zlecić badania zewnętrznej firmie. Kompetencje biznesowe to także świadomość, że… nie do wszystkiego masz kompetencje.

5 – Delegowanie zadań

Mądry przedsiębiorca otacza się ludźmi przynajmniej równie mądrymi, co on sam. Potrafi im zaufać, nie stara się robić wszystkiego sam.

Liderzy muszą starannie dobierać zadania do odpowiednich pracowników i udzielać jasnych instrukcji. Potrzeba również gotowości do oddania pracownikom kontroli nad zadaniami, by mieć czas na skupienie się na priorytetach.

6 – Przewidywanie przyszłości

Na tyle, o ile to możliwe. Zbieranie danych, tworzenie scenariuszy, monitorowanie działań konkurencji – korzystaj ze wszystkich nowoczesnych rozwiązań i, jak już wspomnieliśmy, nie bądź optymistą.

Oczywiście, mimo szerokiego myślenia, nie wszystko da się przewidzieć. Ten fakt prowadzi do kolejnej umiejętności.

7 – Elastyczność

Rynek nieustannie się zmienia, a firmy, które nie potrafią się dostosować, ryzykują wyprzedzeniem przez konkurencję. Elastyczni przedsiębiorcy są w stanie szybko identyfikować trendy i zmieniać swoje strategie, aby wykorzystać wszystkie możliwości.

Nigdy nie wiesz, kiedy świat przewróci się na głowę – o konieczności nieszablonowego myślenia najlepiej przekonała nas pandemia z 2020 roku. Mniej drastycznie? Zmiany przepisów.

8 – Asertywność

Umiejętności biznesowe w dużej mierze pokrywają się z kompetencjami towarzyskimi. Nie da się prowadzić firmy w oderwaniu od ludzi.

Asertywność pozwala na klarowne wyrażanie swoich myśli, co jest niezbędne do skutecznej komunikacji. Służy egzekwowaniu decyzji, które nie spodobają się drugiej stronie. Pozwala przekonywać nieprzekonanych i odwrotnie – odwieść klienta od pomysłu, który nie ma racji bytu, ale w jego głowie wydaje się fantastyczny.

9 – Inteligencja emocjonalna

Kolejna kompetencja towarzysko-biznesowa.

Biznesmeni o wysokiej inteligencji emocjonalnej potrafią tworzyć pozytywną atmosferę pracy, w której ludzie czują się doceniani. Wiedzą, jak wyznaczać pracownikom jasne cele i udzielać konstruktywnej informacji zwrotnej – także tej negatywnej. Pomagają pracownikom rozwijać potencjał, zdobywają szczerą sympatię oraz szacunek.

Inteligencja emocjonalna zyskuje na znaczeniu zwłaszcza teraz, gdy na rynek weszło pokolenie Z. Młodzi ludzie zwracają ogromną uwagę na to, jak czują się w pracy, słusznie uznając zdrowie psychiczne za jedno z kluczowych dobrodziejstw.

10 – Gotowość do wiecznej nauki

Kompetencje biznesowe nie są czymś, co można wyrobić raz na zawsze.

Na drodze przedsiębiorcy nauka nigdy się nie kończy. Musisz być stale otwarty na rozwój liderskich umiejętności. Do tego dochodzi także konieczność rozwoju twardych kompetencji w branży (szczególnie jeśli branża ma powiązanie z nowymi technologiami). Na etapie zakładania firmy nie kieruj się więc tylko rynkowym zapotrzebowaniem. Wybierz dziedzinę, w której na każdej płaszczyźnie będziesz się rozwijał z przyjemnością.

Podsumowanie

Możesz zostać przedsiębiorcą – kompetencje biznesowe nie są wrodzonym talentem, a kwestią charakteru i determinacji.

Zadanie dla Ciebie – pomyśl, ile tych cech już masz. Dokonaj realistycznej oceny sytuacji. Określ, jakie błędy popełniłeś na dotychczasowej drodze. Zdecyduj o tym, jakie działania podejmiesz w związku ze swoim przyszłym biznesem. Następnie przejdź do wiecznej nauki.

Spokojnie – te umiejętności biznesowe, których jeszcze nie wykształciłeś, wyrobisz dzięki sumiennemu kształceniu. Sięgnij po książki biznesowe, słuchaj podcastów, bierz udział w szkoleniach i webinarach.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *