Breaking News

Jak zamontować panele ogrodzeniowe krok po kroku?

Jak zamontować panele ogrodzeniowe, by płot był stabilny na dziesiątki lat? Możesz to zrobić samodzielnie lub zlecić montaż profesjonalnej firmie. Skoro jednak tu jesteś, zapewne nie chcesz angażować zewnętrznych fachowców. W porządku – ten poradnik krok po kroku przeprowadzi Cię przez montowanie ogrodzenia. Przeczytaj i działaj!

Zanim przejdziesz do tego, jak zamontować panele ogrodzeniowe

Na tym etapie musisz się zdecydować, czy chcesz zrobić ogrodzenie panelowe z podmurówką, czy bez niej.

Ogrodzenie bez podmurówki sprawdzi się, jeśli teren jest stabilny, równy, a ogrodzenie nie jest wysokie. Znaczenie ma również ciężar paneli – ten może się znacznie różnić, więc najlepiej zapytać dostawcę, czy waga ogrodzenia będzie wymagała podmurowania. Weź pod uwagę także obecność zwierząt. Jeśli masz lub planujesz mieć psa, radzimy wyłożyć podmurówkę, by uniemożliwić pupilowi zrobienie podkopu.

Podmurówka służy stabilizacji ciężkich, wysokich ogrodzeń. Pomaga zabezpieczyć posesję przed napływem nieczystości z zewnątrz, jeśli teren idzie po skosie. Uniemożliwia wykonanie podkopu. Warto ją zrobić, by ogrodzenie było jeszcze trwalsze, tym bardziej że podmurówki nie trzeba wylewać od zera. Na rynku są prefabrykowane elementy podmurówki, które bardzo szybko zamontujesz.

Montujemy panele krok po kroku

Przechodzimy do montowania. Kieruj się tymi wskazówkami i weź do pomocy przynajmniej jednego domownika. Przyda się ręka pewnie trzymająca słupek podczas zalewania!

W razie jakichkolwiek wątpliwości zajrzyj do dokumentacji załączonej przez producenta paneli. Nie wahaj się także prosić o wskazówki pracownika sklepu.

1 – Kompletowanie sprzętu

Zanim sprawdzisz prognozę pogody i przejdziesz do montowania paneli, upewnij się, że masz wszystko, co potrzebne do tego zadania. Do zamontowania ogrodzenia potrzebujesz:

 • paneli – jeden panel ze słupkiem to standardowo 2,58 m, podziel przez tę liczbę sumę metrów bieżących planowanego ogrodzenia;
 • obejmy mocujące – dla paneli do 160 cm wysokości na łączeniach wystarczą dwie, na wyższych lepiej zamontować po trzy;
 • słupki montażowe – w ilości liczba paneli + 1;
 • podkładki i śruby do skręcania – są w zestawie z obejmami;
 • beton;
 • prefabrykowana podmurówka – opcjonalnie;
 • łopata lub wiertnica glebowa;
 • wkrętarka lub klucz imbusowy – w zależności od typu obejm;
 • metrówka;
 • poziomica.

Przed zakupem paneli dokładnie zmierz obwód terenu – sprawdź plany działki, uwzględnij odstępy od drogi i posesji sąsiada. Do obliczenia potrzebnej ilości betonu możesz użyć kalkulatora materiałów dostępnego w Internecie lub zwrócić się do pracownika sklepu z ogrodzeniami.

W celu dobrania odpowiedniej ilości obejm najlepiej skonsultować się z pracownikiem. Potrzebne będą obejmy narożne, startowe i przelotowe – możesz je zobaczyć w sklepie Siatkopol: https://www.siatkopol-sklep.pl/category/obejmy-do-paneli-ogrodzeniowych. Tutaj kupisz także panele i wszelkie akcesoria potrzebne do montażu ogrodzeń. Doświadczeni konsultanci służą pomocą w dobieraniu sprzętu!

2 – Przygotowanie terenu

Dokładnie wyczyść teren z trawy, liści, gałęzi i innych zanieczyszczeń. Zwróć szczególną uwagę na usunięcie korzeni drzew i krzewów, które mogą utrudniać montaż słupków.

Wyrównaj teren wzdłuż wyznaczonej linii. Jeżeli teren jest mocno spadkowy, warto rozważyć montaż schodkowy.

3 – Szczegółowe planowanie

Użyj patyków do zaznaczenia przebiegu słupków. Same przęsła mają szerokość 2,5 m, słupki mają być pomiędzy nimi. Ustal optymalne położenie słupków startowych – od nich będzie zależał przebieg furtki, więc dokładnie odmierz odstęp między nimi.

Trzymaj się granic posesji i pamiętaj o zachowaniu regulowanego prawnie odstępu od drogi. Nie buduj ogrodzenia ściśle na granicy z sąsiadem, bo to może być w przyszłości podłożem konfliktu – lepiej zostawić te kilkanaście centymetrów odstępu, tak dla pewności.

4 – Montaż słupków

Przejdź to wykopywania otworów na umieszczenie słupków. Minimalna głębokość dołów to 60 cm, lepiej jednak zrobić je na głębokości 80-140 cm, by dotrzeć do strefy przemarzania gruntu (zależy od rejonu Polski, sprawdź w swojej lokalizacji). Dotarcie do strefy przemarzania sprawi, że słupki nie będą się przemieszczały niezależnie od warunków atmosferycznych. Średnica dołków ma wynosić około 30 cm.

Wstaw słupki ogrodzeniowe do wykopów. Upewnij się co do perfekcji położenia za pomocą poziomicy. Słupki muszą znajdować się idealnie na środku otworu. Umiejscowione słupki równo zalej betonem z obu stron. Odczekaj, aż beton wyschnie – dopiero po pełnym zastygnięciu możesz przejść do dalszych prac.

Jeśli wybierasz w pełni podmurowane ogrodzenie, do wylewania podmurówki lub umieszczania prefabrykowanych elementów podejdź właśnie na tym etapie. Wykonaj podmurówkę z bloczków prefabrykowanych lub lanego betonu, zamocuj słupki i przejdź do kolejnego kroku.

5 – Montaż i łączenie paneli

Kiedy słupki stoją twardo w gruncie, możesz wreszcie sięgnąć po panele i obejmy wraz z kompletem śrub i podkładek.

Zacznij od startowych słupków i obejm startowych. Osadź przęsło na słupku i przykręć obejmę śrubą.

Po drugiej stronie przęsła przyczep kolejny panel, tym razem łącząc je dwustronną obejmą pośrednią. Chwyć obejmę przelotową i umieść ją na dwóch sąsiadujących ze sobą panelach. Wkręć śruby lub wkręty do otworów w obejmie, aby mocno połączyć panele. Powtórz ten krok dla wszystkich paneli w linii prostej.

Kiedy dojdziesz do rogu działki, przęsło kończące róg zamknij obejmą narożną. I tak dalej, aż ogrodzisz całą posesję. Nie pomyl obejm.

Po zakończeniu montażu sprawdź stabilność ogrodzenia. Upewnij się, że panele są mocno połączone, a ogrodzenie nie chwieje się pod wpływem nacisku.

Od lewej: obejma pośrednia/przelotowa, startowa i narożna. Źródło: strona sklepu Siatkopol.

6 – Montaż bramy i furtki

Kiedy zamontujesz wszystkie przęsła, pozwól gruntowi (i sobie) odpocząć kilka dni. Niech konstrukcja osiądzie w gruncie. Następnie możesz przejść do ostatecznego wykańczania ogrodzenia – montowania furtki i bramy wjazdowej.

Błędy przy montażu paneli – nie popełniaj ich!

Chociaż to, jak zamontować panele ogrodzeniowe nie jest samo w sobie trudne, wciąż można popełnić przy nim kilka błędów. W dłuższej perspektywie będą rzutowały na trwałość ogrodzenia, więc uniknij ich na początkowym etapie!

 • Niewystarczające oczyszczenie terenu. Pozostawienie gruzu, korzeni roślin i innych zanieczyszczeń może prowadzić do nierównego osadzenia paneli i słupków.
 • Zaniedbanie wyrównania terenu. Nierówny teren może powodować niestabilność ogrodzenia, a nawet problemy z otwieraniem i zamykaniem furtki i bramy.
 • Za mała średnica wykopów. Za wąskie dołki uniemożliwią zalanie słupków ilością betonu odpowiednią dla ich stabilności.
 • Nierówny montaż. Niedbałość, pośpiech, brak poziomicy – wszelkie nierówności zepsują estetykę ogrodzenia.
 • Przesunięcie słupków. Upewnij się przed zalaniem słupków, że znajdują się idealnie w środku otworu.

Montaż ogrodzenia powinien odbywać się etapami, z zachowaniem staranności i dbałości o szczegóły. Błędy montażowe bardzo trudno naprawić.

Pamiętaj, że solidny montaż to gwarancja trwałości i estetyki Twojego ogrodzenia. Unikając wyżej wymienionych błędów, zapewnisz sobie piękne i funkcjonalne ogrodzenie na lata.

Podsumowanie

Wiesz już, co jest potrzebne do zrobienia ogrodzenia i jak zamocować panele ogrodzeniowe zgodnie z budowlaną sztuką. Nie spiesz się, zajrzyj do dokumentacji, a później do planów działki, by w przyszłości uniknąć konfliktów o sąsiedzką granicę. Dokładnie policz ilość paneli, słupków i obejm. Sprawdź także, jaka klasa drogi przebiega przy domu i uwzględnij w planowaniu przepisową odległość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *