Breaking News

Jak prać polar odblaskowy?

Kiedy chcesz, by Twoi pracownicy byli dobrze widoczni w pracy, a jednocześnie dobrze się czuli i pracowali w komfortowych warunkach, świetnym wyborem będzie polar odblaskowy. To jedno z najpopularniejszych ubrań na placach budowy czy przy robotach drogowych. Trzeba jednak utrzymać je w czystości. Ze względu na obecność odblasków nie jest to natomiast tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Jak prać polar odblaskowy, by go nie zniszczyć? Ten poradnik pomoże Ci odpowiednio zabrać o ten strój.

Jak prać polar odblaskowy? Najważniejsze zasady

Większość polarów odblaskowych można prać w pralce. By jednak było to w pełni bezpieczne, trzeba pamiętać o kilku ważnych zastrzeżeniach.

Przygotowanie do prania – polar na lewej stronie

Klasyczny polar odblaskowy ma sporo elementów narażonych na uszkodzenie. Z drugiej strony sam też ma zwykle zamki czy inne części, które mogą być niebezpieczne dla delikatnych ubrań. Dlatego najlepiej prać go samodzielnie i nie wkładać z nim do bębna pralki innych ubrań.

Jak prać polar? Na lewej stronie. Przed włożeniem do pralki należy go jednak nie tylko wywrócić na drugą stronę, ale także pozapinać wszelkie rzepy i suwaki. W ten sposób ograniczysz ryzyko, że takie wystające elementy uszkodzą warstwę odblaskową ubrania.

Środki do prania polaru – uwaga na detergenty

Przy praniu polarów odblaskowych musisz te bardzo uważnie dobierać detergenty. Przede wszystkim nie ma mowy o używaniu żadnych wybielaczy. Właściwie każdy polar odblaskowy ma też na metce ikonę informującą o tym, że ubranie nie nadaje się do czyszczenia chemicznego.

Do prania ubrań odblaskowych nie powinno się też używać zmiękczaczy. Mogą pogorszyć właściwości odblasków. Wybieraj delikatne środki piorące, w których składzie nie ma mydła – może ono bowiem pozostawiać tłuste ślady.

Temperatura wody – maksymalnie 40 stopni

Polarów odblaskowych nie należy prać w zbyt gorącej wodzie. Wysoka temperatura może uszkodzić warstwę odblaskową i pogorszyć właściwości samego materiału. Maksymalna temperatura to 40 stopni Celsjusza. Do tego warto wybierać delikatny program bez wirowania na bardzo wysokich obrotach.

Suszenie polaru odblaskowego

Nawet kiedy pranie polaru przebiegło sprawnie i bezpiecznie, sukces wciąż nie jest jeszcze pełny. Musisz jeszcze pamiętać, by w odpowiedni sposób wysuszyć polar.

Najważniejsza sprawa: nie powinieneś suszyć polaru w suszarce. To może uszkodzić ubranie na samym finiszu procesu czyszczenia. Polar odblaskowy należy powiesić w przewiewnym miejscu, w temperaturze pokojowej. W takich warunkach szybko odda wilgoć. Najczęściej poleca się suszenie polaru w pozycji pionowej. Nie susz polarów w pełnym słońcu ani na grzejnikach.

Zawsze zgodnie z metką

To chyba najważniejsza zasada. Jeśli chcesz wiedzieć, jak prać polar odblaskowy, zerknij na jego metkę. To tam znajdziesz kluczowe informacje. O ile powyższe zasady są uniwersalne, o tyle przy niektórych polarach mogą pojawiać się dodatkowe obostrzenia i zakazy. Powinieneś je poznać, by nie zniszczyć polaru w pralce.

Pranie polarów do pracy – kto powinien to robić?

Co do zasady, za pranie ubrań roboczych odpowiada pracodawca. Może on jednak przekazać ten obowiązek zatrudnionym osobom, ale tylko pod warunkiem wypłacania im ekwiwalentu za pranie. Jeśli jednak polar odblaskowy ma pełnić funkcję ubrania ochronnego, wówczas troska o odzież, w tym pranie, należy do wyłącznych obowiązków pracodawcy.

Podsumowanie: jak prać polar odblaskowy, by go nie zniszczyć?

Pranie polaru odblaskowego powinno się przeprowadzać zgodnie z kilkoma ważnymi zasadami. Pamiętaj, by wywrócić polar na lewą stronę i nie prać go z innymi ubraniami. Do tego dobieraj delikatne środki piorące i nie przesadzaj ze zbyt gorącą wodą. Pod żadnym pozorem nie susz też polarów odblaskowych w suszarce automatycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *