Breaking News

Jak robić biżuterię? 5 kroków do stworzenia własnej kolekcji

Jak robić biżuterię w domowym zaciszu, bez doświadczenia? To prostsze niż myślisz! Wystarczy zaopatrzyć się w kilka akcesoriów, trochę cierpliwości i spore zasoby wyobraźni. Przeczytaj, jak w pięciu krokach stworzyć własną kolekcję biżuterii hand-made, unikatową na skalę całego świata.

Czy robienie biżuterii w ogóle się opłaca?

Jak najbardziej. Półfabrykaty do biżuterii kosztują niewiele, ma je każda hurtownia biżuterii, tworzenie daje niesamowitą satysfakcję, a powstała w ten sposób biżuteria może być równie wytrzymała, co ta z modnego salonu. Za niewielkie pieniądze zdołasz wyczarować ozdoby, których nie powstydziliby się światowej klasy projektanci. Zamkniesz się w kilku-kilkunastu złotych od jednego akcesorium wartego znacznie więcej.

A więc jak się robi biżuterię? O tak!

1 – Załatw narzędzia jubilerskie

Do zrobienia biżuterii potrzeba kilku konkretnych narzędzi jubilerskich. Kupuje się je raz na bardzo długo – posłużą Ci przez wiele miesięcy. Czego potrzebuje rękodzielnik?

 • Szczypce to niezbędne narzędzie do pracy z metalem, koralikami i innymi materiałami. Istnieje wiele różnych rodzajów szczypiec jubilerskich, w tym szczypce do cięcia, formowania drutu (bocianki) i zaciskania – te trzy warianty są najpotrzebniejsze.
 • Pęsety są przydatne do wykonywania precyzyjnych prac, takich jak wkładanie koralików w oczka lub łączenie małych elementów. Potrzebujesz przynajmniej jednej pęsety, a jeszcze lepiej mieć komplet przynajmniej trzech o różnej wielkości.
 • Klej i pędzel – potrzebne oczywiście do łączenia różnych materiałów, takich jak koraliki, metal i tkanina. Specjalistyczne kleje do niecodziennych materiałów kupisz w sklepach jubilerskich i plastycznych. Pędzelek również jest niezbędny, by estetycznie nakładać klej na warstwy scalane.
 • Przyrządy miernicze – podstawa to linijka. Trudno sobie wyobrazić, jak robić biżuterię na oko, by wyglądała precyzyjnie! Na początku wystarczy zwykła linijka.
 • Lupa – nawet osobom ze świetnym wzrokiem nie jest łatwo radzić sobie z drobnymi elementami bez szkła powiększającego!

2 – Przemyśl swój projekt

Masz koncepcję na naszyjnik, bransoletkę czy pierścionek? Zwizualizuj ją. Użyj kartki i długopisu do wstępnego rozrysowania projektu. Dobrą opcją jest także skorzystanie z generatora obrazów AI – obsługa wymaga nieco praktyki, ale AI jest bardzo cenną pomocą w robieniu różnych projektów, gdy nie masz drygu do ręcznego rysowania. Pierwszy właściwy etap tego, jak się robi biżuterię, obejmuje właśnie przygotowanie projektu, tak by przynajmniej mniej-więcej wiedzieć co zamierza się robić.

Zacznij od przeglądania zdjęć biżuterii, która Ci się podoba. Możesz szukać w social mediach, na blogach lub w sklepach z biżuterią. Zastanów się, jakie style i kolory Ci się podobają.

Jeśli dopiero zaczynasz, dobrym pomysłem jest rozpoczęcie od podstawowych technik, takich jak koralikowanie lub haft sutasz. Te techniki są łatwe do opanowania i dają Ci wiele możliwości na eksperymentowanie. Kiedy już opanujesz podstawy, możesz zacząć eksplorować bardziej zaawansowane techniki, takie jak lutowanie lub rzeźbienie w metalu. Najważniejsze jest, aby znaleźć technikę, która Ci się podoba i zacząć eksperymentować. Nie bój się popełniać błędów, bo to część procesu uczenia się.

3 – Obejrzyj jak się robi biżuterię

Istnieje wiele miejsc internetowych poświęconych robieniu biżuterii. YouTube, grupy na Facebooku, filmy na Instagramie, instruktaże na Pintereście, blogi – darmowa wiedza leży na internetowej ulicy. Obejrzyj jak najwięcej takich materiałów, a poznasz techniki na własne oczy, co oszczędzi Ci pracy z samodzielnym eksperymentowaniem.

Szukaj w pierwszej kolejności materiałów zgodnych z tym, jaką biżuterię planujesz wykonać. Bransoletka z koralików, naszyjnik z filcową zawieszką, naszyjnik nabijany kamieniami naturalnymi? Z pewnością ktoś już robił cos podobnego i podzielił się procesem w Sieci.

4 – Zaplanuj kupno półfabrykatów

Kiedy już będziesz mieć ogólne pojęcie o tym, co chcesz zrobić, możesz zacząć wybierać materiały. Istnieje wiele różnych materiałów, z których można zrobić biżuterię. Półfabrykaty do biżuterii to m.in.:

 • bazy do naszyjników, bransoletek i pierścionków
 • metalowe zawieszki ozdobne
 • koraliki z akrylu, ceramiki, drewna, modeliny, szkła
 • wstążki i sznurki
 • kamyki jubilerskie
 • szkiełka, cyrkonie, kryształki Swarovskiego.

Warto zrobić większy zapas półfabrykatów, by móc swobodnie eksperymentować i… popełniać błędy!

5 – Nauka jak się robi biżuterię w praktyce – realizacja!

Projekt gotowy? Techniki obejrzane i przyswojone? Półfabrykaty oraz narzędzia jubilerskie skompletowane? A więc przygotuj dobrze oświetlone stanowisko pracy. Weź wygodne krzesło, przewietrz pomieszczenie. Stwórz swoją pierwszą ozdobę, korzystając z całej nabytej wiedzy o tym, jak robić biżuterię. Właśnie zaczyna się Twoja artystyczna przygoda!


Jak się robi biżuterię? Bardzo prosto – powszechna dostępność półfabrykatów i materiałów do nauki sprawia, że do rękodzieła potrzebujesz już tylko chęci. Każdy może nauczyć się biżuteryjnej sztuki przy odrobinie cierpliwości. Warto spróbować – to opłacalne nie tylko finansowo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *