Breaking News

Ile kosztuje ogrodzenie panelowe? Poznaj jego cenę

Ogrodzenie panelowe z przęseł z metalowego drutu podbija rynek. Panele ogrodzeniowe są bardzo funkcjonalne i solidne, a jednocześnie pozwalają na dopasowanie wyglądu ogrodzenia do aranżacji posesji. Przy tym pozostają rozwiązaniem niedrogim, choć różnice w cennikach potrafią być spore. Konkretnie: ile kosztuje ogrodzenie panelowe? Od czego zależy jego cena?

Co wpływa na cenę ogrodzenia panelowego?

Cena ogrodzenia panelowego w głównym stopniu zależy od jego wielkości. Liczy się przede wszystkim długość płotu, ale również jego wysokość. Zależność jest prosta – im wyższe panele, tym wyższy koszt inwestycji.

Oprócz tego na cenę ogrodzenia panelowego wpływa też jednak kilka nieco mniej oczywistych czynników:

  • rodzaj paneli ogrodzeniowych: do wyboru są panele 2D i 3D. Droższe są te pierwsze, które tworzą bardziej masywną konstrukcję niż panele 3D z przetłoczeniami;
  • wykończenie przęseł: czyli sposób zabezpieczenia przed korozją. Najtańsze są przęsła niezabezpieczone, droższe są ocynkowane, a najdroższe elementy dodatkowo pokryte farbą proszkową czy PCV. Najwięcej trzeba zapłacić za nietypowy kolor;
  • grubość drutu: im większa, tym droższe ogrodzenie. Zwykle grubość drutu na ogrodzenie to 3-5 milimetrów. Ten parametr ma wpływ na sztywność ogrodzenia;
  • wielkość oczek: czyli rozstaw drutów w przęsłach. Im gęściej są rozmieszczone, tym więcej materiału trzeba zużyć do produkcji – i cena panelu rośnie. Najczęściej można spotkać panele o oczkach 5×20 cm;
  • liczba i rodzaj akcesoriów montażowych: chodzi przede wszystkim o śruby i obejmy. W zależności od wybranej opcji mogą różnić się ceną. A przy wyższych ogrodzeniach będzie potrzeba ich więcej;
  • podmurówka: wzmocni ogrodzenie panelowe, ale nie jest konieczna. Podnosi koszt ogrodzenia;
  • rodzaj słupków: najpopularniejsze są słupki metalowe. Ale nawet one mogą mieć różną średnicę i kształt, który różnicuje ich cenę. Droższe są też słupki początkowe i narożne z podpórkami.

Ile kosztuje ogrodzenie panelowe?

Większość z powyższych czynników ma wpływ bezpośrednio na cenę paneli ogrodzeniowych. Trudno więc się dziwić, że w cennikach przęseł pojawiają się duże rozbieżności. Koszt paneli waha się obecnie zwykle od około 60 do 200 złotych.

Najtańsze są panele najniższe, z cienkiego drutu, bez dodatkowych zabezpieczeń przed korozją. Najdroższe będą wysokie przęsła malowane proszkowo. Koszt paneli obliczysz, dzieląc długość ogrodzenia przez długość przęsła. Pamiętaj, by zawsze kupić nieco więcej paneli – najwyżej te końcowe trzeba będzie przyciąć. Wynik to liczba paneli, którą trzeba pomnożyć przez koszt wybranego przęsła. Panele możesz zamówić na https://www.siatkopol-sklep.pl/category/panele-ogrodzeniowe.

W ten sposób otrzymasz także wymaganą liczbę słupków. Ich koszt waha się z kolei od 35 do nawet 160 zł za sztukę. Najdroższe są wysokie słupki narożne z podporami.

Do kosztów ogrodzenia trzeba też doliczyć obejmy. W tym przypadku koszt jednej sztuki to od niespełna 2 do około 4 zł. Tutaj trzeba pomnożyć cenę jednej obejmy przez liczbę słupków, a całość przez dwa lub trzy – w zależności od liczby obejm na jeden słupek.

Podmurówka to już koszt opcjonalny. Zależy od jej rodzaju: prefabrykowana to około 60-70 zł za tzw. deskę betonową i kilkanaście złotych za łącznik do słupka. Przy podmurówce z wylewanego betonu koszt wynosi około 30-40 zł za metr bieżący.

Podsumowanie: jak sprawdzić, ile zapłacisz za ogrodzenie z paneli?

O tym, ile kosztuje ogrodzenie panelowe, decydują koszty poszczególnych elementów. Najważniejsze składowe to cena przęsła, słupka, obejmy ogrodzeniowej oraz – ewentualnie – podmurówki. Ostateczny koszt będzie oczywiście uzależniony od długości ogrodzenia. To ona zdecyduje, ile elementów i akcesoriów trzeba będzie wykorzystać do instalacji ogrodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *