Breaking News

Jak zacząć własny biznes z głową? Najważniejsze kroki do sukcesu 

Jak zacząć własny biznes i poradzić sobie z nim w stu procentach? Jeśli chodzi Ci po głowie rozpoczęcie własnej działalności, doskonale trafiłeś. Ten artykuł wskaże Ci, co powinieneś przemyśleć i sprawdzić, zanim na dobre ruszysz z firmą. Dobry, przygotowany początek, to warunek utrzymania się na bezlitosnym rynku. Przeczytaj, a unikniesz błędów, które sprowadziły na ziemię wielu aspirujących przedsiębiorców.

Jak zacząć własny biznes? Od poszukiwania wiedzy!

Zanim podejmiesz praktyczne kroki w stronę otwierania biznesu, przeczytaj poradniki przedsiębiorczości, książki na temat rynku i dziedziny, w której chcesz działać. Czytaj wszystko, jak najbardziej aktualne, zgodne ze współczesnymi warunkami gospodarczymi – bo te zmieniają się jak w kalejdoskopie. Warto sięgnąć także do publikacji motywacyjnych. Pomogą Ci znaleźć odwagę do tego, jak zacząć własny biznes – bo to naprawdę wymaga pewności siebie.

Masz konkretne pytania? Do Twojej dyspozycji są konsultacje biznesowe przeznaczone dla indywidualnych przedsiębiorców.

Co dają konsultacje biznesowe?

Wystarczy godzina spotkania z doświadczonym doradcą, by stać się bogatszym o wiedzę, której nabywałbyś przez lata działania metodą prób i błędów. Konsultantowi możesz zadać każde pytanie dotyczące rynku, praktyki biznesu i marketingu. On też trafnie zdiagnozuje problemy, z którymi możesz zmierzyć się na początku i oceni, czy Twój pomysł w ogóle ma szansę powodzenia.

Wiedza jest bezcenna w tym, jak zacząć własny biznes. Gdy nie masz doświadczenia, doskonałą inwestycją będzie skorzystanie z cudzego. Biznesowi konsultanci:

  • posiadają wiedzę i doświadczenie w konkretnej branży, co pozwala im udzielać wartościowych rad i rozwiązywać problemy specyficzne dla danej dziedziny.
  • są w stanie dostarczyć świeżego spojrzenia i nowych perspektyw, jakich nie zauważa sam aspirujący przedsiębiorca – przedstaw swój pomysł i przygotuj się na szczerą opinię, którą warto wziąć sobie do serca.
  • pomagają w opracowaniu planów strategicznych i celów rozwoju, co pozwala firmie działać bardziej zgodnie z długoterminową wizją – o takich rzeczach trzeba myśleć jak najwcześniej, by niepewność nie hamowała potencjału Twojej firmy.
  • usprawniają projektowanie skutecznej strategii marketingowej, planów sprzedażowych i strategii pozyskiwania klientów – kluczowe na samym początku.
  • dają indywidualne konkrety – z konsultantem rozmawiasz o Twoim biznesie, Twojej wizji, Twoich ambicjach, realiach panujących na Twoim rynku. Dlatego są doskonałym uzupełnieniem ogólnej wiedzy, którą pozyskałeś z publikacji tematycznych.
Konsultantowi zależy na Twoim sukcesie, bo to również jego sukces!

Przemyśl swoje mocne i słabe strony

Otworzenie firmy to nie sztuka. Sztuka to poradzić sobie z prowadzeniem jej teraz i w przyszłości. Kolejnym krokiem do tego, jak rozpocząć biznes, jest więc zastanowienie się nad samym sobą. Realia rynkowe poznałeś już z książek i od konsultanta.

Wypisz na kartce cechy dobrego przedsiębiorcy. Które pokrywają się z Twoim charakterem, nad czym musisz popracować, a z czym będziesz stale potrzebował zewnętrznej pomocy? Oczywiście nikt nie jest przedsiębiorcą idealnym – nawet najlepsi biznesmeni mają słabe strony. Grunt to być ich świadomym, a wtedy będziesz przygotowany na potencjalne problemy.

Dlaczego chcesz otworzyć właśnie taki biznes, a nie inny? Czy jest to podyktowane wyłącznie realiami rynkowymi? Trzeba Ci wiedzieć, że nie wystarczy wstrzelić się z firmą w lokalne zapotrzebowanie – musisz naprawdę znać się na dziedzinie, w której zamierzasz działać. Jeżeli jest to dla Ciebie dziedzina nowa, dorzuć na stos książek jeszcze więcej publikacji. Spośród branż, które najbardziej zaskakują praktyczną trudnością należy wymienić na pewno gastronomię, hotelarstwo, beauty i biznesy skupione wokół dzieci.

Pieniądze teraz i później – planujemy!

Sporządź szczegółowy plan biznesowy, który obejmuje opis firmy, analizę rynku, strategię marketingową, analizę konkurencji, plan finansowy i cele biznesowe. W przygotowaniu biznesplanu ponownie może Ci pomóc konsultant biznesowy, lub bardziej doświadczony wspólnik. Rozważ, jakie są Twoje cele rozwoju i jakie kroki musisz podjąć już teraz, aby w przyszłości zwiększyć skalę swojej działalności. Nie przewidzisz wszystkiego, ale to nie znaczy, że możesz zdać się na ślepy los!

Określ, ile środków potrzebujesz na rozpoczęcie działalności. To obejmuje koszty związane z zakupem sprzętu, wynajmem biura oraz marketingiem. Rozważ źródła finansowania, takie jak własne oszczędności, pożyczki, inwestorzy lub dotacje unijne. Fundusze unijne stwarzają ogromne możliwości, ale trzeba przyłożyć się do redagowania wniosku – na rynku są osoby, które profesjonalnie zajmują się pozyskiwaniem dotacji dla przedsiębiorców.

Załatw kwestie prawne

Zdecyduj, czy chcesz prowadzić działalność jako jednoosobowa firma, spółka, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością itp. Wybór ten wpłynie na twoje obowiązki prawne i podatkowe. Zarejestruj swoją firmę zgodnie z obowiązującymi przepisami w swoim kraju. Upewnij się, że masz wszystkie niezbędne pozwolenia i licencje, aby legalnie prowadzić działalność.

Rozliczanie się może wymagać zatrudnienia księgowego z zewnętrznej firmy. To bardzo dobra inwestycja, bo nie trzeba mówić co się stanie, jeżeli przez niewiedzę zagmatwasz sprawy podatkowe.

Jeżeli planujesz zatrudnić kogoś do pomocy, niezwłocznie zorientuj się w prawie pracy. Całkowite koszty zatrudnienia pracownika, zapisy umowy, ubezpieczenia, odzież robocza, szkolenia przed przystąpieniem do pracy – to trzeba spisać i wrzucić w budżet.


Jak rozpocząć biznes? Od zdobycia ogromu wiedzy – to podstawa każdej działalności rynkowej. Każdy przedsiębiorca kiedyś zaczynał, a przetrwali i rozwinęli się ci, którzy stale zwiększają zasoby informacji. Konsultacje biznesowe oraz specjalistyczne publikacje są stabilnymi fundamentami Twojej przyszłej firmy.

Gdy zorientujesz się, jak zacząć własny biznes od strony teoretycznej, przejdź do opracowania biznesplanu, kalkulacji kosztów oraz kwestii prawnych. Biurokracja potrafi być zmorą… ale to część prowadzenia firmy, która będzie Ci towarzyszyła przez całą karierę przedsiębiorcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *