Breaking News

Odzież odblaskowa – kto i kiedy powinien ją nosić?

Kurtki odblaskowe są bardzo popularnym wyborem, jeśli mowa odzieży wierzchniej na sezon jesienno-zimowy. Jest to najczęściej jedno z bezpieczniejszych i wygodniejszych rozwiązań. Oczywiście noszenie odblasków może mieć różne formy. Na rynku znajdzie się bluza odblaskowa, specjalne breloki czy robocze kamizelki. Przy tak dużym wyborze nie powinniśmy mieć problemu z wyborem konkretnego rodzaju, ale pytanie, jakie sobie zadamy przed zakupem powinno odnosić się do tego, kiedy taką odzież powinniśmy nosić.

Czym są odblaski i ubrania odblaskowe?

Odblaski to materiały lub powierzchnie, które odbijają światło w kierunku jego źródła, zwiększając widoczność obiektu w warunkach słabej widoczności, szczególnie w nocy i o zmierzchu. Istnieje wiele rodzajów odzieży i dodatków odblaskowych, dostępnych w różnych formach i przeznaczonych dla odmiennych celów. Wśród nich wyróżniamy akcesoria, do których należą breloczki, smycze czy paski odblaskowe – można założyć je na nadgarstek czy torebkę lub plecak. Ta formy bezpieczeństwa w nocy zazwyczaj wybierane są do użytku prywatnego.

Z kolei odzież odblaskowa, obejmująca m.in.: kamizelki, kurtki, spodnie, koszulki czy czapki, częściej jest wykorzystywana podczas wykonywania pracy. Jednak część z tych elementów ubioru sprawdza się także dla wszystkich, a szczególnie chętnie korzystają z nich biegacze, uprawiający tę dziedzinę sportu po zmroku. Warto jednak wiedzieć, że odblaski mogą być umieszczone na odzieży w dyskretny sposób, nie odbierając jej uniwersalnego, codziennego charakteru. Dzięki czemu można cieszyć się modnym wyglądem i bezpieczeństwem.

Odzież odblaskowa – kto powinien ją nosić?

Pomimo tego, że odzież odblaskowa staje się dużo bardziej popularna nie każdy jest jej zwolennikiem. Kurtka odblaskowa damska  z elementami różu lub jaskrawo zielone męskie spodnie nie są dla każdego – co nie oznacza, że powinniśmy rezygnować z odblasków. Teraz w salonach i sklepach można znaleźć bardziej klasyczne wersje ubrań, które wykorzystują odblaskowe elementy. Bawienie się modą może być bardzo ciekawym doświadczeniem szczególnie, że odzież odblaskowa daje niepowtarzalny efekt świetlny.

Jeśli nie potraficie zaszaleć z modą, ponieważ wolicie klasyczne rozwiązania lub zwyczajnie nie interesuje was ten trend, sprawdźcie czy nie znajdujecie się w grupie osób, która powinna o siebie szczególnie zadbać noszą takie elementy. W przedstawionych poniżej grupach ubrania odblaskowe oraz dodatki są dobrym wyborem, aby móc spokojnie pracować czy cieszyć się danymi aktywnościami.

Sportowcy

Odzież odblaskowa będzie bardzo potrzebna osobą, które decydują się na podejmowanie aktywności fizycznej po zmroku. Każdy z nas, z własnego doświadczenie może poświadczyć, jak słaba jest widoczność w nocy. Nie zależnie od dyscypliny, którą uprawiacie odblaski powinny być widoczne w waszym stroju.

Patrząc na 2018 rok w Polsce możemy zobaczyć, że 40% ofiar wypadków stanowią osoby niechronione. Mowa tutaj o pieszych, rowerzystach i motocyklistach. Jeśli przyjrzymy się samym rowerzystą to stanowią oni 21% ofiar wypadków! Najczęściej winą zderzeń i innych niebezpiecznych sytuacji jest niedostosowanie prędkości jazdy, nie respektowanie obowiązujących zasad ruchu – dokładniej mowa tutaj o zasadach pierwszeństwa przejazdu czy poszanowania pieszego.

Od pierwszych zajęć w przedszkolu jesteśmy uczeni, aby nie przebiegać na pasach. Taka czynność może sprawić, że kierujący auto nie będzie mógł dobrze zareagować na naszą akcję. A szybko jadący rower może nie zostać zauważony, nawet jeśli jedzie po wyznaczonej dla siebie trasie, ale w którymś momencie drogi auta i roweru się łączą. W takim miejscu należy być szczególnie ostrożnym.

Mówiąc o rowerach powinny one być szczególnie zabezpieczone. Nie ważne czy poruszają się po ścieżkach rowerowych czy ulicach odpowiednia ochrona jest koniecznością. Lepsza widoczność zawsze zmniejsza szansę na wypadek, co ze starciu z autem może uratować rowerzyście życie.

Dzieci i młodzież

To szczególnie narażona na urazy grupa. Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie wypadki drogowe, okaże się, że dzieci i młodzież stanowią 40% wszystkich osób zabitych na drogach na całym świecie. Można tutaj doszukiwać się różnych argumentów, ale nie o to tutaj chodzi. Naszym celem jest zmniejszenie tej liczy jak najbardziej się da, a odblaski mogą w tym pomóc.

Jeśli chodzi o wypadku to prawie połowa wypadków ma miejsce po zmierzchu, pomimo tego, że ruch jest wtedy kilkukrotnie mniejszy. Jest na to jeden konkretny i skuteczny sposób – odzież odblaskowa.

Nie każdemu dziecku wpadnie ona w gusta, ale po odpowiednim wytłumaczeniu sytuacji raczej nie powinno być problemów z jej noszeniem. Jeśli mamy do czynienia z szczególnie upartymi pociechami też możemy sobie z tym poradzić. Producenci przemycają materiały odblaskowe w bardzo różnych postaciach. W kurtkach mogą to być zamki, w plecakach naszywane fragmenty, a w butach logo marki. Na pewno znajdziecie rozwiązanie, które zadowoli wasze dziecko, a za razem zapewni im odpowiednie bezpieczeństwo.

Pracownicy fizyczni

Osoby pracujące na budowach lub w ternie powinny nosić odblaski, ponieważ zwiększa to ich widoczność. Czytając artykuł 41 prawa o ruchu drogowym dowiemy się, że każda osoba wykonująca dane czynności na drodze musi mieć ubraną kamizelkę. Oznacza to, że jeśli naprawiana jest dziura w drodze lub budowana jest nowa ulica pracownicy powinny być ubrani w odpowiedni strój.

Nawet w magazynach i przy pracach związanych z logistyką wymaga się, aby pracownicy nosili odzież odblaskową. Ma to wyeliminować zagrożenie związane z ruchem, który jest tworzony przez różne pojazdy mechaniczne i ludzi.

kurtka odblaskowa
Kurtka odblaskowa to idealny wybór dla osób, które potrzebują okrycia do pracy w zmiennych warunkach pogodowych, np. pracowników budowlanych. Źródło: strona internetowa sklepu sprzetbhp.pl.

Kierowcy

Tutaj odzież odblaskowa jest szczególnie potrzebna podczas ewentualnych usterek. Osoby będące zawodowymi kierowcami powinny być wyposażone przez swoich pracodawców w wszelkie potrzebne sprzęty służące do ochrony ich zdrowia i życia. W tej kategorii znajdują się właśnie kamizelki odblaskowe. Noszenie takiego stroju, gdy nasze auto niespodziewanie zawiedzie pomoże nam uniknąć nieszczęśliwych wypadków. Dodatkowym atutem będzie, to że jeśli ktoś nas szybciej zauważy jest większa szansa, że zatrzyma się i pomoże.

Zagwarantowanie takich i wielu innych środków ostrożności będzie podnosiło morale w firmie. Każdy z nas docenia, gdy ktoś o nas dba, a takie zachowania to podkreślają. W dodatku, jeśli pracodawca nie zapewni odpowiednich warunków pracy mogą spotkać go przykre konsekwencje prawne.

Osoby mieszkające na wsiach lub terenach podmiejskich

Po zmierzchu osoby poruszające się po terenie niezabudowanym mają obowiązek nosić elementy odblaskowe. Pierwszy i najważniejszy argument mówi, że takie elementy mogą uratować nasz życie. Po drugie, kupując odblaski możemy dużo zaoszczędzić – mandat może wynosić nawet kilkaset złotych, a breloki lub kamizelki odblaskowe kosztują dosłownie grosze.

Przyglądając się pierwszemu argumentowi musimy zrozumieć, że bez elementów odblaskowych widać nas zaledwie z odległości 20-30 metrów. Auto, które jedzie nawet z przepisową prędkością nie będzie w stanie odpowiednio szybko zareagować, ponieważ w tej sytuacji ma jedną, może dwie sekundy czasu na reakcję. Gdy założymy odblaski wydłużymy ten czas hamowania o ponad sto metrów – taka mała odległość będzie mogła uratować nam życie.

Wszyscy członkowie rodziny

Tutaj kwestia, która na razie nie jest jeszcze tak popularna, a powinna! W dużej części rodzin, czworonogi są pełnowartościowym członkiem rodziny. Więc o nich też należy  pamiętać, gdy nadchodzi okropna, zimna, szara jesień. Odzież odblaskowa jest dostępna także dla psów i kotów. Możemy zakupić odblaskowe szelki, obroże czy nawet specjale chusty. Wszystkie te wynalazki mają zapewnić psu i kierującym pojazdami bezpieczeństwo.

Jeśli zawsze prowadzicie zwierzaka na krótkiej smyczy, raczej nie powinno dojść do niebezpiecznych sytuacji. Jednak nigdy, nie mów nigdy, bo co jeśli Twój pies zauważy przebiegającą mu przed nosem wiewiórkę i nagle ucieknie? A może zamiast smyczy decydujecie się na wolny spacer z kagańcem? Wtedy odpowiednie zabezpieczenie powinno być nieodłączna częścią stroju waszego pupila.

Nawet jeśli trzymasz czworonoga na smyczy, ale dajesz mu trochę luzu sytuacja może być niebezpieczna. Czy kiedykolwiek przechodząc przez pasy widzieliście, że kierowca decyduje się przejechać przez pasy w miejscu, do którego wy teoretycznie macie daleko? Mi zdarzyło się to wiele razy. I póki jesteśmy na spacerze sami, nie jest to aż tak problematyczne. Jeśli jednak dwa metry przed nami idzie nasz pupil auto może go nie zauważyć. Po co więc ryzykować?

Odblaski i obroże ledowe będą wygodnym rozwiązaniem nawet w specjalnych parkach dla psów. Będziecie mieć pewność, gdzie bawi się wasz pupil i łatwo będzie go do siebie przywołać.

Kiedy trzeba nosić odblaski? Kiedy przydaje się odzież odblaskowa?

Najbardziej oczywistym określeniem będzie – po zmroku. Jednak nie oznacza to, że całe dni powinniśmy chodzić bez odpowiednich odblasków. Każdego dzień różni się od siebie, więc powinniśmy mieć z tyłu głowy, że w zależności od zachmurzenia i pory roku noc może przyjść szybciej niż się tego spodziewamy. Warto nosić odblaski przez cały czas, bo może się zdarzyć, że zapomnimy o nich, gdy zrobi się ciemno.

Zawsze dobrze jest mieć przy sobie jakiś element odblaskowy, ponieważ w 2011 roku śmierć pieszych, którzy zmarli po zmroku wynosiła 84%. Jak więc widzisz, warunki panujące na zewnątrz odgrywają bardzo ważną rolę.

Noś odzież lub dodatki odblaskowe, jeśli:

  • poruszasz się po zmroku lub w warunkach ograniczonej widoczności i przechodzisz przez jezdnię lub idziesz poboczem;
  • uprawiasz sport na otwartej przestrzeni, np. bieganie, narciarstwo, wędrówki górskie czy jazda na rowerze, co sprawi, że będziesz widoczny nawet w trudnych warunkach;
  • pracujesz na obszarach o ograniczonej widoczności, np. na budowie czy jesteś ratownikiem.
kamizelka odblaskowa
Z kamizelki odblaskowej może skorzystać większość osób – jest bardzo uniwersalnym rodzajem odzieży. Warto mieć taką kamizelkę w razie sytuacji awaryjnej, w której może okazać się potrzebna. Źródło: strona internetowa sklepu sprzetbhp.pl.

Czy warto nosić odblaski?

Tak, zdecydowanie warto nosić odblaski, ponieważ mogą one znacząco przyczynić się do zwiększenia widoczności i bezpieczeństwa w różnych sytuacjach, zwłaszcza w warunkach o ograniczonej widoczności. Dodatkowo należy pamiętać, że jest to uregulowane prawnie, więc nie tylko warto, ale w wielu sytuacjach po prostu trzeba. Dbamy w ten sposób nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale i o innych, których narażamy, poruszając się po zmroku bez zaznaczenia swojej obecności.

Co ważne, zawsze lepiej mieć choć jeden element odblaskowy, gdyż może on uratować życie. Dodatkowo noszenie odzieży odblaskowej i akcesoriów tego typu nie jest wymagające. Może to być breloczek przypięty do torby lub plecaka albo naszywki na kurtce. Zaletą tego typu dodatków jest to, że nie są one drogie. Można skomponować je z noszonym strojem, aby nie rzucały się mocno w oczy, co jest przez wiele osób uznawane za ich wadę i zniechęca do noszenia.

Podsumowanie

Odzież odblaskowa przyda się każdemu. Niezależnie gdzie się mieszka oraz czy uważa się na pasach i tak warto dodatkowo się chronić. Zakup elementów odblaskowych lub odzieży, która takie elementy posiada nie kosztuje nas dużo, a może uchronić nas od wielu wypadków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *