Breaking News

Buty w góry damskie Salomon – jak wybrać właściwy model? Poradnik

Buty w góry damskie Salomon to najwyższa klasa kobiecego obuwia turystycznego turystycznego. By mieć pewność, że wybierzesz model doskonale dopasowany do Twoich potrzeb, poznaj najważniejsze cechy, na które trzeba zwrócić uwagę decydując o zakupie treków właśnie tej marki. Wybór kolekcji Salomon jest spory – przeczytaj, a bez problemu się w nim odnajdziesz!

Czy damskie modele Salomon różnią się od męskich?

Salomon to marka znana z tego, że nigdy nie idzie na kompromisy w kwestii jakości, komfortu i bezpieczeństwa swoich propozycji. Buty Salomon damskie zostały specjalnie dopasowane do kobiecej anatomii – więc tak, względem damskich i męskich modeli można zauważyć wiele konstrukcyjnych różnic. Damskie modele nie są wykonane po łebkach, co, niestety, wciąż zdarza się na turystycznym rynku. 

Kobiety generalnie mają mniejsze stopy niż mężczyźni. Mowa tu nie tylko o długości wkładki, ale również wysokości podbicia i szerokości śródstopia. Nie wystarczy skrócić męskiego buta, by pasował na kobietę. W celu dostosowania obuwia perfekcyjnie do damskiej nogi należy zastosować szerokie zmiany projektowe, od czubka cholewki aż po wkładkę. Część modeli damskich cechuje także bardziej elastyczna podeszwa, ułatwiająca chodzenie lekkim kobietom  – nie marnują energii na dociskanie twardego buta przy każdym kroku.

Salomon po równo dba o mężczyzn i kobiety. Modyfikuje modele tak, by rzeczywiście perfekcyjnie układały się na żeńskiej stopie. Różnice między damskimi oraz męskimi wariantami to nie tylko kolorystyka, a cała konstrukcja. 

Buty w góry damskie Salomon z wysoka czy niską cholewką?

Podstawowy wybór leży między obuwiem trekkingowym kończącym się poniżej kostki lub za kostką. To, który model będzie lepszy, zależy w głównej mierze od Twojego obycia z górami. 

Początkującym turystkom poleca się modele za kostkę – są bezpieczniejsze. Wysoka cholewka stabilizuje staw skokowy, co zmniejsza ryzyko urazu podczas pechowego poślizgu na nierównym terenie. Należy je wybierać zwłaszcza w zimie – nigdy nie wiadomo, co kryje się pod warstwą puchu, a ponadto wysoka cholewka ogranicza dostawanie się śniegu do buta. Wysokie cholewki sprawdzą się jednak i w cieplejsze dni – modele Salomon cechuje wyjątkowa lekkość i przewiewność, toteż nie przegrzejesz stopy. Sprawdź zwłaszcza kolekcje Salomon Cross Hike.

buty salomon damskie w gory cross hike wysokie
Model z kolekcji Salomon Cross Hike. Źródło: strona sklepu Megaoutdoor.

Dla kobiet, które mają już nieco doświadczenia z górskimi szlakami, dobrym wyborem będą buty niskie. Można w nich chodzić szybciej, gdyż staw skokowy nie jest ograniczany cholewką. Są jeszcze lżejsze, więc nosząc je nie zmarnujesz ani odrobiny energii. Takie buty w góry damskie Salomon również mocno trzymają piętę, więc w połączeniu z Twoimi umiejętnościami zapewnią Ci maksimum bezpieczeństwa. Przedstawicielką niskich butów trekkingowych dla kobiet jest np. seria Salomon Outpulse.

Salomon Outpulse buty damskie na nogach
Damski model obuwia z kolekcji Salomon Outpulse. Źródło: strona sklepu Megaoutdoor

Buty niskie będą odpowiednie także dla niedoświadczonych turystek, które po prostu trzymają się łatwych szlaków widokowych. Do Doliny Chochołowskiej, Morskiego Oka czy wzdłuż Drogi Pod Reglami nie potrzeba szczególnych zabezpieczeń – takie trasy to dosłownie spacerek. To, czy na rekreacyjny spacer wybierzesz niską czy wysoką cholewkę zależy od Twoich preferencji.

Bieżnik, czyli podstawa przyczepności

Wybierając buty Salomon damskie w góry, trzeba dokładnie zastanowić się nad specyfiką swoich tras. 

Na trasy nieutwardzone (i nie wydeptane przez miliony turystów) przyda się bieżnik agresywny, mocno wpijający się w grząski grunt. Dobrym wyborem na ścieżki, gdzie spodziewasz się błota, będzie na przykład seria Salomon Cross Over.

buty salomon damskie cross over
Salomon Cross Over z agresywnym bieżnikiem na grząskie ścieżki. Źródło: strona sklepu Megaoutdoor.

Jeżeli spacerujesz po łatwych trasach, możesz zdecydować się na buty turystyczno-miejskie. Bieżnik takiej podeszwy jest płytszy, ale wciąż doskonale przyczepny na zróżnicowanym gruncie. W podeszwie środkowej znajduje się pianka amortyzacyjna, odciążająca stawy podczas wędrówek po twardym podłożu. Kompromisowe rozwiązania na różne wycieczki znajdziesz m.in. w serii Salomon Outbound Prism.

buty w góry damskie salomon - prism, różowe
W teren i na miasto – Salomon Outbound Prism to uniwersalna propozycja. Źródło; strona sklepu Megaoutdoor.

Buty Salomon damskie w góry w dopasowanym rozmiarze

Gdy stwierdzisz już, która kolekcja najlepiej pasuje do warunków Twoich wycieczek, pozostaje dobór odpowiedniego rozmiaru. Nie sugeruj się tym, jaki numer buta nosisz na co dzień. Konieczne jest zmierzenie długości stopy, a następnie odszukanie zbliżonej wartości w tabeli rozmiarów.

Buty turystyczne mają być o 1-1,5 centymetra dłuższe, niż Twoja stopa, a pomiędzy cholewkę i stopę powinien dać się wsunąć palec wskazujący. Nie obawiaj się, że będą za luźne. Technologie Salomon, takie jak m.in. SensiFit sprawiają, że cholewka sprawnie dostosowuje się do budowy anatomicznej.

Podczas wymagających spacerów do nóg napływa więcej krwi, przez co śródstopie puchnie – dlatego szersza cholewka jest pożądana. Ponadto, przy chodzeniu napierasz palcami o czubek buta, a po tysiącach kroków to może bardzo zmęczyć. Zwłaszcza kobiety preferujące nieco dłuższe paznokcie u nóg, utwardzone hybrydowym pedicure, muszą zwrócić szczególną uwagę na długość wkładki, by wędrówka nie skończyła się boleśnie.

Buty w góry damskie Salomon to dobry wybór dla każdej turystki. Zróżnicowanie kolekcji pozwala odnaleźć wśród propozycji marki tę jedyną, dopasowaną jak ulał. Wybierz model, dopasuj większy rozmiar, a w domu dokładnie przymierz i pospaceruj w obuwiu przez dłuższy czas. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *