Breaking News

Odzież robocza odblaskowa – na co zwrócić uwagę przed jej zakupem?

Decydując się na zakup odzieży odblaskowej powinniśmy podejmować świadome decyzje. Inne modele będziemy wybierać w różnych sytuacjach. Na samym początku warto zastanowić się, jakimi kategoriami powinniśmy się sugerować. Odzież robocza z odblaskami kupiona poprawnie będzie nam służyć latami!

Co zalicza się do odzieży roboczej?

Odzież robocza to szeroka kategoria odzieży, w której skład wchodzą ubrania odblaskowe. Tylko część stanowisk wymaga, aby osoby je zajmująca posiadały na swoich ubraniach widoczne od razu odblaski. To odzieży roboczej należą m.in.: płaszcze, kurtki, spodnie, koszulki, bluzy, fartuchy, kamizelki, ochraniacze czy nakrycia głowy. Większość tych elementów może występować w wersji klasycznej lub odblaskowej, dzięki czemu każdy pracodawca łatwo wybierze odpowiednie dla swoich pracowników.

Odzież odblaskowa – czym się kierować przy jej wyborze?

Kupowanie odpowiedniego stroju powinno być poparte różnymi powodami. Dużo zależy od konkretnej sytuacji, w której dana osoba się znajduje, więc warto dokładniej przyjrzeć się konkretnym kryteriom, które ułatwią nam podjęcie decyzji. Czasem do naszej sytuacji będą potrzebne specjalistyczne antystatyczne kurtki odblaskowe, a czasem wystarczy element odblaskowy naszyty na plecak.

Branża

To jedna z ważniejszych kategorii, którą należy wziąć pod uwagę. W kodeksie drogowym jest powiedziane, że każda osoba wykonująca pracę na drodze jest zobowiązana używać elementów odblaskowych. Oznacza to, że w bardzo wielu zawodach naszym codziennym strojem będzie bluza odblaskowa lub inny element garderoby, który zapewni nam bezpieczeństwo na drodze. Firmy, które będą musiały zagwarantować odzież swoim pracownikom, to nie tylko przedsiębiorstwa zajmujące się naprawą dróg. Osoby wykonujące zawody, które powinny nosić odpowiedni strój odblaskowy to również:

  • parkingowy,
  • służba zieleni,
  • pracownicy dużych zakładów pracy,
  • magazynierzy,
  • zawodowi kierowcy,
  • pracownicy lotniska,
  • pracownicy na bramkach przy autostradach,
  • i wiele innych zawodów, które wykonuje się przy ulicach i drogach.

Oczywiście w zależności od konkretnych wymagań zawodu trzeba będzie dostosować strój, aby był bezpieczny w danych warunkach. Nie zawsze wymagana będzie specjalistyczna odzież odblaskowa. Dla bezpieczeństwa naszych dzieci czy nas możemy zapatrzeć się w dostępne w wielu miejscach breloki, opaski czy ubrania i dodatki, które jako dodatek spełniają funkcję zabezpieczającą nas przed ewentualnym wypadkiem.

Warunki pracy

Wybierając strój trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, w jakich warunkach pracujemy. Na nasze szczęście lub nieszczęście – w zależności od posady w zakładzie, strój roboczy zabezpieczający jest zapewniony przez pracodawcę. Nie jest dokładnie powiedziane, w których zawodach prawo to powinno być egzekwowane i to pracodawca powinien w regulaminie określić, czy na danym stanowisku przysługuje odpowiednia odzież robocza. Inaczej jest w sytuacji, gdy w pracy korzysta się z zaawansowanej technologii lub może dojść do mocnego zabrudzenia czy zniszczenia odzieży i obuwia. Wtedy to pracodawca powinien zagwarantować odpowiedni strój dla pracownika. Jeśli w zakładzie pozwala się na korzystanie z prywatnej odzieży pracownik powinien otrzymać za nią odpowiedni ekwiwalent.

odzież odblaskowa
Bluza robocza z odblaskami może mieć mieć różne formy – od zapinanej na suwak, która sprawdzi się szczególnie podczas pracy w zmiennych warunkach, aż do wkładanej przez głowę. Źródło zdjęcia: strona internetowa sklepu sprzetbhp.pl.

Kiedy przysługuje odzież robocza?

To, czy pracownikowi przysługuje odzież robocza, zależy przede wszystkim od dwóch kwestii. Przede wszystkim istotne są warunki panujące w miejscu pracy. Jeśli ubrania są odpowiedzią na sanitarne i technologiczne wymagania podczas wykonywania obowiązków, ich zapewnieniem powinien zająć się pracodawca. Drugi element dotyczy narażenia odzieży na zabrudzenia lub zniszczenia. Także w tej sytuacji pracownik nie powinien korzystać ze swoich ubrań.

Duże zakłady pracy najczęściej kupują hurtowo odpowiednie części garderoby, które będą spełniać wszystkie wymagane normy – buty z noskami, gwarancja odpowiednich standardów czy wiele innych kwestii powinno poddać się próbie, aby dany strój mógł być zakwalifikowany do użycia w danym miejscu pracy.

Czy pracownik może sam kupić sobie ubranie robocze?

Jest to możliwe, ale zdecydowanie rzadziej spotykane, szczególnie na wymagających stanowiskach, wymagających specjalistycznej ochrony. Gdy pracownik korzysta z własnej odzieży, pracodawca musi wypłacić mu wspomniany już ekwiwalent. Dotyczy to przede wszystkim miejsc pracy, gdzie zatrudniona osoba może korzystać ze swojej prywatnej odzieży, np. w sklepach. Ekwiwalent musi obejmować aktualne ceny odzieży. Nie jest określone jak często powinien być wypłacany, zależy to od warunków panujących w danym zakładzie pracy.

Dopasowanie do sytuacji

Nie tylko konkretne miejsce pracy jest ważne, trzeba też wziąć pod uwagę różne zmieniające się warunki w pracy. Czasem może to być pogoda. Jeśli prace są wykonywane na zewnątrz trzeba przemyśleć, jak dopasować strój do panujących warunków atmosferycznych. Kamizelki odblaskowe zawsze będą spełniały swoje zadanie, ponieważ można je włożyć na grubą kurtkę lub lekki podkoszulek. Kupując konkretne ubrania trzeba zaplanować budżet. Powinno się wybrać rozwiązania, które będzie można wykorzystywać przez różne pory roku. Można też kupić konkretne elementy, które będą wykorzystywać będzie odpowiednio do sytuacji.

Może zrozumienie tej kwestii będzie łatwiejsze, jeśli przyjrzymy się konkretnym profesjom lub potrzebom, które wymagają innego wyposażenia. Dobrze będzie tutaj kontrastować robotnik pracujący na ulicach, pracownik magazynu lub fabryki i osoba zamieszkująca tereny niezabudowany lub wiejski.

Robotnik pracujący na ulicach

Każdy z nas wie, jak wyglądają drogi po zimie. Na ulicach tworzy się olbrzymia ilość nowych dziur, które dla komfortu jazdy i bezpieczeństwa kierowców trzeba naprawić. Zmieniająca się co chwilę pogoda nie ułatwia tego zadania, ponieważ osoby pracujące w takich warunkach muszą być gotowe na deszcz, śnieg, a zarazem słońce i upał. Dla ich bezpieczeństwa kodeks drogowy umocnił prawo mówiące, że osoby pracujące na ulicach muszą mieć na sobie odpowiednie elementy odblaskowe. W zimę lub jesienią będzie to specjalna kurtka odblaskowa, nieprzemakalne spodnie i wygodne buty. W cieplejsze dni strój ten trzeba będzie zmienić, tak aby pracownik mógł wygodnie pracować – może wtedy ubrać bluzę odblaskową lub jeśli jest na tyle ciepło – podkoszulek z kamizelką. Zgodnie ze standardem Standard EN 471:2003 najlepiej sprawdzą się tutaj rozwiązania klasy drugiej lub trzeciej.

Pracownik magazynu lub fabryki

W tym przypadku dodatkową kwestią, jaką należy wziąć pod uwagę, jest antystatyczność i ruch maszyn w zakładzie pracy. Aktualnie możemy zobaczyć, że większość magazynów i fabryk jest wysoce zmechanizowana. Ma to miejsce dzięki wykorzystaniu wiedzy z dziedziny logistyki, która chce jak najbardziej usprawnić cały proces dostawczy. Co za tym idzie w fabrykach często decyduje się na zautomatyzowanie niektórych zadań. Wykorzystywane dźwigi, wózki widłowe czy inne maszyny również stanowią niebezpieczeństwo dla pracowników. W takich zakładach najczęściej panują, jednak optymalne warunki – najczęściej możemy liczyć na stałą temperatura i zadaszenie, więc ubrania nie muszą zapewniać nam ochrony przed mrozem i wiatrem.

odzież robocza, żółta kurtka odblaskowa
Kurtka robocza z odblaskami sprawdzi się przede wszystkim u pracowników wykonujących swoje obowiązki na zewnątrz. Źródło zdjęcia: strona internetowa sklepu sprzetbhp.pl.

Popularnym rozwiązaniem są natomiast ubrania, które oprócz odblasku są również antystatyczne. Takie właściwości są potrzebne w zakładach wytwórczych np. związanych z elektroniką i elektrotechniką, gdzie często dochodzi do gromadzenie się ładunków. Nieodpowiednio ubrani pracownicy mogą doprowadzić do prawdziwej katastrofy – wybuchu lub pożaru. W przypadku pracy w zakładach wytwórczych, gdzie może dojść do takiej sytuacji pracownicy są ubrania w specjalne antystatyczne buty oraz w odblaskowe ubrania, które mają również chronić ich przed ewentualnym ogniem. A aby spełniać wszystkie wymienione kryteria trzeba dokładniej zagłębić się w tematykę odzieży roboczej i ubrań odblaskowych.

Osoby mieszkające na terenach podmiejskich lub uprawiające sport

Dla osób, które po prostu chcą zadbać o swoje bezpieczeństwo na drogach lub chodnikach nie będzie potrzebne wiele. Najważniejszym elementem będzie odblask lub odzież o takich właściwościach. Najbezpieczniejsze będą w takiej sytuacji kamizelka odblaskowe. Mają one dużo większa powierzchnię, więc osoba je nosząca będzie szczególnie widoczna. W warunkach codziennych nie musimy martwić się wodoodpornością ani właściwościami antystatycznymi, więc spokojnie można kupić kamizelkę za kilka złotych w sklepie internetowym lub stacjonarnym.

W dodatku dużą część producentów oferuje gotowe rozwiązania mające podnieść bezpieczeństwo konsumentowi. Odblaski widzimy w logach marek, na zamkach czy nawet całe stroje są wykonane z takiego materiału.

Cena odzieży roboczej

Kwestia ceny i jakości to elementy, którymi powinien zainteresować się każdy pracodawca wybierający odzież roboczą – także odblaskową – dla swoich pracowników. Nie jest polecane wybieranie najtańszych ubrań, gdyż, jak można się domyślać, mogą okazać się one niezbyt wytrzymałe i w efekcie szybko przestaną pełnić swoje zadanie. A wtedy okaże się, że wybór tańszej odzieży doprowadził tak naprawdę do większych wydatków. Najlepiej stawiać na ubrania od sprawdzonych producentów, wykonane z wygodnych w noszeniu materiałów. Dzięki temu pracownicy będą mogli czuć się nie tylko w pełni bezpiecznie, ale i komfortowo podczas wykonywania swoich obowiązków.

Do jakiej kwoty odzież robocza?

Ekwiwalent pieniężny za odzież roboczą powinien mieć swój próg. Oznacza to, że pracownicy, którzy samodzielnie kupują odzież roboczą odblaskową i nie tylko, otrzymają zwrot określonej kwoty – aby otrzymać pełną kwotę, którą zapłacili, muszą zmieścić się w podanej przez pracodawcę kwocie. Jeśli ich odzież będzie kosztować więcej, część kwoty przekraczającą próg będą musieli opłacić samodzielnie.

A jak chroni nas odzież robocza?

Słysząc odzież robocza od razu przychodzi nam na myśl neonowo żółta lub pomarańczowa kamizelka z srebrnymi odblaskowymi pasami. O ile metaliczne pasy są dla większości zrozumiałe to dobór koloru niektóre osoby może dziwić. A barwy używane w ubraniach roboczych nie są przypadkowe. Te neonowe kolory rzadko są widywane w naturze, dzięki czemu przyciągają nasz wzrok. Nawet w dzień sprawiają, że osoba je nosząca będzie bezpieczniejsza, ponieważ szybciej się na zauważy. Ta same właściwości są ważne, jeśli doszłoby do jakiegokolwiek wypadku na terenie zakładu pracy. Osoba poszkodowana ubrana w ciemne kolory nie będzie tak widoczna, co może opóźnić akcję ratunkową.

Tak samo dotyczy to samych technologii odbijających światło, antyelektrostatycznych czy innych wykorzystywanych w odzieży roboczej. Wszystkie elementy są tam przemyślane i dopasowane do potrzeb danego zawodu.

Jeśli czujesz niedosyt wiedzy przeczytaj również artykuł „W jaki sposób ubrania odblaskowe chronią na drodze?„. Po takiej dawce informacji na pewno nie będziesz już mieć żadnych wątpliwości!

Podsumowanie

Jak widzicie kupowanie odzieży ochronnej nie jest tak proste, jak mogło by się to wydawać. Trzeba przemyśleć warunki, w jakich strój będzie noszony. Dużą rolę odgrywają tutaj warunki atmosferyczne i miejsce, w którym będziemy nosić ubrania Musimy pamiętać, że kupowanie takiego ubioru ma gwarantować bezpieczeństwo, a na tym nie wolno oszczędzać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *