Breaking News

Tanie ogrodzenie działki. Porównanie popularnych materiałów

Brak ogrodzenia wokół domu to spore ograniczenie komfortu przebywania na własnym podwórku. Podświadomie czujemy się wówczas mniej pewnie, ale przede wszystkim jesteśmy narażeni na nieproszone wizyty na naszej działce. Ogrodzenie daje nam poczucie większego bezpieczeństwa oraz prywatności, oddziela od sąsiadów czy przechodniów, a także precyzyjnie i dosadnie określa granice posesji czy podwórka. W wielu przypadkach wykonanie ogrodzenia jest jednak dość kosztowne, co czasami hamuje nasze zapędy. Jest jednak rozwiązanie tego problemu – wystarczy postawić na tanie ogrodzenie działki.

Wybraliśmy niedrogie, ale solidne i ładne materiały na ogrodzenie domu, na które można sobie pozwolić nawet wówczas, gdy w portfelu nie ma zbyt wielu funduszy. Sprawdź, jak tanim kosztem zrobić ogrodzenie działki.

Tanie ogrodzenie działki – siatki ogrodzeniowe

Charakterystyczne, metalowe słupki ogrodzeniowe, a pomiędzy nimi rozpięta siatka – to dość klasyczny rodzaj ogrodzenia. Często stosuje się je zwłaszcza jako rozwiązanie tymczasowe, na przykład jeszcze przed rozpoczęciem prac na działkach budowlanych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wykonać w ten sposób również ogrodzenie domu. Dziś do dyspozycji mamy bowiem coś więcej niż tylko metaliczną siatkę ocynkowaną.

Siatka ogrodzeniowa powlekana, wzmocniona warstwą tworzywa, to możliwość dopasowania koloru ogrodzenia do aranżacji domu i solidne rozwiązanie, które będzie odporne na warunki atmosferyczne. Siatka nie pokryje się rdzą, będzie ładnie wyglądać, a jej montaż jest szybki i prosty. To jedno z najtańszych rozwiązań ogrodzeniowych.

Dodatkowo można ją wzmocnić i zamaskować, sadząc pod siatką pnące rośliny. Wówczas szybko zyskamy oryginalną, naturalną zasłonę. Atutem takiego rozwiązania jest też możliwość łatwego dopasowania go do nierówności terenu.

Jeśli ogrodzenie z siatki ma być solidne i stabilne, trzeba odpowiednio osadzić słupki. Najtańsze są drewniane, ale to rozwiązanie wybitnie tymczasowe. Zdecydowanie lepiej postawić na słupki metalowe, które zamówisz na przykład na https://www.siatkopol-sklep.pl/category/slupki-ogrodzeniowe. By zapewnić odpowiednią stabilność, warto wbetonować słupki w ziemię na głębokość przemarzania gruntu. W zależności od regionu Polski, ta wartość to od 80 do 140 centymetrów.

Tanie ogrodzenie – metalowe panele

Jeśli siatka ogrodzeniowa to za mało, nieco droższym, choć nadal budżetowym rozwiązaniem będzie ogrodzenie wykonane z gotowych, metalowych paneli. Wbrew obiegowej opinii takie gotowe elementy wcale nie są bowiem szczególnie kosztowne. Pozwalają natomiast na wykonanie estetycznego, sztywnego i trwałego parkanu. Odpowiednią wytrzymałość zapewnią panele ocynkowane, które przez co najmniej kilka lat nie powinny korodować. Dostępne są jednak również panele w innych kolorach, które łatwo będzie wpisać w aranżację przestrzeni wokół domu.

Zaletą ogrodzenia panelowego jest również łatwy i szybki montaż. Nie nastręcza on zbyt wielu trudności, ponieważ ogrodzenie składa się z gotowych elementów. Panele montuje się do słupków za pomocą obejm skręcanych śrubą z niezrywalnymi nakrętkami. Taki rodzaj parkanu będzie również bardziej odporny na uderzenia i uszkodzenia mechaniczne niż klasyczna siatka, co warto wziąć pod uwagę – decyzja o postawieniu na panele może zaoszczędzić kosztów w przyszłości.

Tanie ogrodzenie działki – klasyczne drewno

Wymieniając tanie sposoby na ogrodzenie działki nie sposób pominąć drewna. Ogrodzenia wykonane z tego surowca należą do najbardziej klasycznych sposobów wydzielania posesji. Dziś mało kto stawia na tradycyjny płot ze sztachetami – chyba że celem jest uzyskanie rustykalnego wyglądu domu nawiązującego do czasów szlacheckich. A te kojarzą się jeszcze z ogrodzeniem, jakie na kartach “Pana Tadeusza” opisał Adam Mickiewicz. Nasz wieszcz tak właśnie scharakteryzował dworek w Soplicowie.

Jak tanim kosztem zrobić ogrodzenie z drewna, które bardziej przystaje do obecnych czasów? Warto postawić na drewniane ogrodzenia lamelowe. Na taki sposób wydzielenia działki składają się gotowe moduły wykonane z drewna. W każdym z nich znajdują się rzędy listewek, zwykle tworzących szczelne przesłony. Można je zamontować na słupkach, nie trzeba będzie nawet wykonywać podmurówki. Takie ogrodzenie świetnie będzie wkomponowywać się w krajobraz zwłaszcza wtedy, gdy przed naszym domem znajduje się ogród lub działka mieści się nieopodal lasu. To elegancja w niewygórowanej cenie.

Najtańszym sposobem na ogrodzenie domu drewnem będzie wykonanie go z poziomych desek. Trzy lub cztery ich poziomy zapewnią barierę, która będzie odgradzać dom od świata zewnętrznego. Deski trzeba odpowiednio zakonserwować i pomalować, przybijając do słupków. Nie jest to najbardziej wytrzymałe rozwiązanie, ale odpowiednie dopasowanie do takiej drewnianej barykady roślin ogrodowych może dać efekt całkiem miły dla oka.

Naturalne ogrodzenie działki – żywopłot

Tanie ogrodzenie działki może też… samo na niej wyrosnąć. Stanie się tak, kiedy zdecydujesz się na żywopłot. To tania, a równocześnie najbardziej ekologiczna forma ogrodzenia. W dodatku pasuje właściwie do dowolnej aranżacji. Zielona bariera pięknie wygląda o każdej porze roku.

Minusem jest oczywiście czas oczekiwania na jej powstanie. Zwykle do żywopłotu wybiera się rośliny, które szybko rosną, jak na przykład tuje, dziką różę czy tarninę. Ale i tak efekty w postaci gęstego ogrodzenia będą widoczne dopiero po dwóch, trzech latach. Zakup sadzonek będzie jednak kosztem niższym nawet od instalacji siatki ogrodzeniowej. Odpadają też koszty montażu, bo posadzenie drzewek czy krzewów samodzielnie nie nastręcza trudności.

Takie naturalne tanie ogrodzenie działki może pełnić na niej również dodatkowe funkcje. Gleba, na której rosną drzewa i krzewy, będzie lepiej magazynować wodę. Jeśli postawisz na odpowiednie gatunki, będą też pomagać w oczyszczaniu powietrza.

Ogrodzenie gabionowe – niska cena i niebanalny wygląd

Jeśli zastanawiasz się, jak tanim kosztem zrobić ogrodzenie działki, nie musisz też wcale rezygnować z estetycznych walorów ogrodzenia. Połączeniem tych dwóch atutów będzie ogrodzenie gabionowe. Do tego jest ono jeszcze niezwykle solidne i trwałe.

Na taki rodzaj ogrodzenia składają się dwa główne elementy: kosze z metalowej siatki i wypełniające je kamienie. Oczywiście dla efektów wizualnych między gabionami pojawiają się słupki ogrodzeniowe, najczęściej duże i masywne – są też konieczne do instalacji bramy i furtki.

Siatka powinna być wykonana z solidnego, ocynkowanego drutu. Takie kosze nie będą droższe niż klasyczna siatka ogrodzeniowa. Koszt kamieni, które stanowią wypełnienie ogrodzenia, może być bardzo zróżnicowany. Jako że zajmuje nas tanie ogrodzenie działki, warto podać koszt minimalny – w składach budowlanych można znaleźć kamienie do gabionów już w cenie 140 zł za tonę.

Sposobem na oszczędności będzie też użycie dwóch rodzajów kamienia. Z zewnątrz możesz ułożyć droższy kamień ozdobny, a wnętrze wysypać najtańszym kamieniem z pobliskiego kamieniołomu. W ten sposób na każdej tonie oszczędzisz kilkadziesiąt złotych. A na wypełnienie metra sześciennego gabionowego ogrodzenia potrzeba zwykle około 1,8 tony kamieni. Oszczędności są widoczne gołym okiem.

Gabiony są bardzo trwałe – można je porównać do kamiennego muru. Niekoniecznie musisz natomiast ogradzać nimi całą działkę. Bardzo dobrze spiszą się na przykład jako ogrodzenie frontowe – boki i tył działki możesz wówczas otoczyć na przykład siatką, która dobrze wpisze się w aranżację otoczenia. Ogrodzenie gabionowe to zawsze świetna inwestycja, powinno bowiem nienaruszone przetrwać lata.

Podsumowanie: jak tanim kosztem zrobić ogrodzenie działki?

Tanie ogrodzenie działki można wykonać na kilka sposobów. Do najpopularniejszych i najbardziej polecanych należą:

  • siatki ogrodzeniowe – ocynkowane lub powlekane PCV, szybkie i łatwe w montażu;
  • metalowe panele – sztywny i wytrzymały parkan w niskiej cenie;
  • ogrodzenie drewniane – lamelowe moduły z listewek, które tworzą ogrodzenia przesłonowe;
  • żywopłoty – najtańsze i najbardziej ekologiczne ogrodzenia;
  • gabiony – trwałe i solidne ogrodzenie niewygórowanym kosztem.

Każde z tych rozwiązań pozwoli Ci szybko i niedrogo ogrodzić działkę. Dzięki temu będziesz czuć się znacznie bardziej komfortowo na własnym podwórku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *