Breaking News

Malowanie parkietu – jakie narzędzia będą potrzebne?

Chcesz, by Twój parkiet dobrze wyglądał i był odporny na uszkodzenia? Postaw na malowanie parkietu. To jeden z najpopularniejszych sposobów wykańczania drewnianych podłóg. By jednak w odpowiedni sposób przygotować parkiet do malowania, a później zaaplikować farbę na drewniane elementy, potrzebne będą Ci odpowiednie narzędzia. Jakie? Przeczytaj nasz artykuł, a znajdziesz odpowiedź!

Narzędzia, które przygotują parkiet do malowania

Na malowanie parkietu najczęściej decydujemy się po cyklinowaniu. Do tej czynności służą specjalne cykliniarki. Profesjonalne narzędzia tego typu kosztują jednak co najmniej kilka tysięcy złotych. Oprócz tego warto mieć w zanadrzu ręczną cyklinę do drewna. Pomoże wygładzić powierzchnie, do których nie będzie mieć dostępu cykliniarka. Takie ręczne cykliny wysokiej jakości znajdziesz na https://parkietypetlak.pl/.

W czasie cyklinowania parkietu wydzieli się sporo pyłów. Zanim zabierzesz się za malowanie parkietu, musisz usunąć zanieczyszczenia – nie obejdzie się więc bez odkurzacza.

Przygotowanie parkietu do malowania po cyklinowaniu obejmuje także uzupełnienie ewentualnych defektów w drewnianej powierzchni. Wykorzystuje się do tego specjalne masy lub płyny. Zazwyczaj posiadają specjalny aplikator na pojemniku, ewentualnie trzeba je delikatnie wetrzeć ściereczką w podłoże.

Czy można pomalować parkiet bez cyklinowania?

Tak, parkiet można pomalować również bez cyklinowania. Mimo wszystko podłogę trzeba będzie jednak przygotować. W tym przypadku potrzebny będzie Ci przede wszystkim papier ścierny.

Na początek należy użyć papieru gruboziarnistego, który usunie dawne warstwy lakieru czy wosku z parkietu. Następnie należy zmniejszać ziarna papieru aż do najmniejszych. Jeśli chcesz ułatwić sobie tę pracę, warto sięgnąć po gąbkę ścierną Painto, która pomaga wygodnie czyścić i wygładzać powierzchnię. Również po tej pracy trzeba odkurzyć parkiet.

Narzędzia do malowania parkietu

Po niezbędnych pracach przygotowawczych można w końcu przystąpić do malowania. Na tym etapie powinieneś wybrać między wałkiem i pędzlem. Do głównych prac lepiej wykorzystać wałek welurowy. Z nim pomalujesz podłogę szybciej i unikniesz smug.

Warto dobrać osobny wałek do lakieru podkładowego – specjalne modele do tego typu farby znajdziesz w ofercie Painto. Do wałka musisz oczywiście dokupić rączkę o takiej długości, by malowanie parkietu było dla Ciebie komfortowe.

Pędzel także może się jednak przydać. Wykorzystasz go do malowania trudno dostępnych miejsc. Dobrze mieć przy sobie zwłaszcza niewielki pędzel o szerokości włosia 3-5 centymetrów. Z nim będziesz w stanie precyzyjnie pomalować nawet najmniejsze fragmenty parkietu. Jeśli dokładnie pokryjesz lakierem całą podłogę, zabezpieczysz parkiet, który powinien przez kilka lat zachować piękny wygląd i nienaganną powierzchnię.

Podsumowanie. Malowanie parkietu – z tymi narzędziami zrobisz to dobrze!

Malowanie parkietu wymaga odpowiednich przygotowań. Jeśli chcesz pomalować podłogę po cyklinowaniu, potrzebna będzie profesjonalna cykliniarka, odkurzacz oraz masę lub płyn do uzupełniania powierzchni. Przy malowaniu bez cyklinowania konieczny będzie papier ścierny – najwygodniejszy jest ten w kostkach. Do samego malowania przygotuj dwa wałki welurowe oraz wąski pędzelek do precyzyjnego wykończenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *