Breaking News

Jaka pompa do szamba sprawdzi się najlepiej?

Wciąż nie każde gospodarstwo domowe jest podłączone do sieci kanalizacyjnej. Wówczas ścieki z łazienek i toalet najczęściej gromadzi się więc w przydomowym szambie. To wiąże się jednak z koniecznością regularnego opróżniania tego zbiornika. A do tego potrzebna będzie odpowiednia pompa. Musi wyróżniać się dużą wytrzymałością, ale też kilkoma innymi cechami, które przystosowują ją do trudnych warunków pracy. Jaka pompa do szamba sprawdzi się najlepiej? Sprawdź, na co zwrócić uwagę.

Jaki rodzaj pompy do szamba wybrać?

Przy wyborze pompy do szamba musisz przede wszystkim wziąć pod uwagę rodzaj zanieczyszczeń, jakie będzie musiała pompować. Zależy to od kształtu szamba.

Pierwsza opcja to zbiornik dwukomorowy. Wówczas potrzebne będą jedynie pompy do wody brudnej, która będzie znajdować się w jednej z komór. Opróżnianiem drugiej, z tzw. nieczystościami długowłóknistymi, będzie się zajmować profesjonalna szambiarka.

W przypadku zbiorników jednokomorowych, gdzie wszystkie zanieczyszczenia są zbierane razem, potrzebne będą już klasyczne pompy do szamba. Do wyboru są dwa rozwiązania: pompy z szerokim przelotem lub z rozdrabniaczem.

Rodzaj zasilania pompy do szamba

Jeśli zastanawiasz się, jaka pompa do szamba sprawdzi się przy Twoim domu, pamiętaj też, by sprawdzić zasilanie urządzenia. Pompy do wody brudnej czy szamba to niemal zawsze sprzęt elektryczny, który może wymagać prądu jednofazowego lub trójfazowego. A nie w każdej instalacji elektrycznej można podpiąć urządzenie, które potrzebuje 400V.

Najważniejsze parametry pompy do szamba

By pompa do szamba poradziła sobie z usunięciem nieczystości, musi charakteryzować się odpowiednią mocą oraz wysokością podnoszenia cieczy. Ten pierwszy parametr jest dość oczywisty. Im większa moc, tym łatwiej poradzić sobie z usuwaniem ścieków. Przy klasycznych urządzeniach najlepiej wybierać pompy z mocą co najmniej 1600 W, przy urządzeniach z rozdrabniaczem powinno wystarczyć 600-700 W.

Wysokość podnoszenia cieczy jest powiązana z mocą. Ten parametr wskazuje, jak wysoko pompa będzie w stanie transportować brudną ciecz z szamba do zewnętrznych odbiorników. Powinna wynosić kilka metrów, wszystko zależy od głębokości zbiornika.

Samą wydajność pompy też określa się konkretnymi liczbami. Wyraża się ją w litrach na godzinę. Im większa, tym szybciej poradzisz sobie z wypompowaniem zanieczyszczeń. To może przydać się w krytycznych sytuacjach. Niektóre pompy wypompują w godzinę nawet 10 tys. litrów ścieków. Szukaj wydajnych urządzeń na https://powermat.pl/.

Wyposażenie pompy do szamba

Ważnym elementem wyposażenia pompy do szamba jest wspomniany już rozdrabniacz. Ułatwia przepompowywanie zanieczyszczeń długowłóknistych. Rozdrabniacz ma zwykle postać noża, który znajduje się przed wirnikiem urządzenia.

Innym przydatnym rozwiązaniem jest tzw. pływak, a dokładniej wyłącznik pływakowy. To element stosowany w pompach w pełni zatapialnych. Dzięki niemu unikniesz tzw. pracy pompy na sucho. Kiedy poziom cieczy się obniży, pływak automatycznie wyłączy urządzenie. Nie będziesz musiał osobiście pilnować pompy w czasie pracy.

Podsumowanie: jaka pompa do szamba spisze się najlepiej?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaka pompa do szamba najlepiej sprawdzi się do oczyszczania zbiornika przy Twoim domu, weź pod uwagę kilka kwestii. Pierwsza to rodzaj pompy – do wody brudnej lub klasycznego szamba. Sprawdź też, jakiego prądu wymaga. Dobierz odpowiednie parametry – moc, wysokość podnoszenia cieczy i wydajność. Rozważ dodatkowe wyposażenie, czyli rozdrabniacz oraz pływak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *