Breaking News

Czy kamizelka odblaskowa jest obowiązkowa w samochodzie?

Kamizelka odblaskowa w samochodzie to temat, który wzbudza sporo kontrowersji. Nie każdy jest pewien, czy to obowiązkowy element wyposażenia kierowcy. Rozwiewamy więc wątpliwości i odpowiadamy na pytanie: czy kamizelka odblaskowa jest obowiązkowa w samochodzie? Dowiesz się też, jaki mandat może w niektórych sytuacjach grozić Ci za jej brak.

Polskie przepisy a kamizelka odblaskowa w samochodzie

Zgodnie z polskimi przepisami kamizelka odblaskowa w samochodzie nie jest obowiązkowa. Do niezbędnych elementów wyposażenia pojazdu należą jedynie tablice rejestracyjne, trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnica. Warto tutaj dodać, że obowiązkowe nie jest również posiadanie apteczki w samochodzie.

Czy to jednak rozwiązuje sprawę? Nie do końca. W niektórych sytuacjach brak kamizelki odblaskowej w samochodzie może Cię bowiem słono kosztować. Po pierwsze, kamizelkę odblaskową trzeba mieć na sobie w czasie pieszego poruszania się po zmroku poza terenem zabudowanym. W związku z tym, kiedy w takich warunkach będzie trzeba wysiąść z samochodu, możesz otrzymać mandat.

Druga taka sytuacja dotyczy awaryjnego postoju w czasie jazdy drogą ekspresową lub autostradą. W tym przypadku bez względu na porę i warunki atmosferyczne każdy, kto wysiada z samochodu, powinien mieć na sobie kamizelkę ostrzegawczą. Ten przepis obowiązuje od 2022 roku.

Jaki mandat za brak kamizelki odblaskowej w samochodzie?

W obu powyższych przypadkach policja może nałożyć na Ciebie karę. Mandat za brak kamizelki przy wysiadaniu z samochodu nocą wynosi do 500 zł. Na autostradzie lub drodze ekspresowej wejście na jezdnię bez kamizelki odblaskowej skutkować może z kolei mandatem w wysokości nawet trzech tysięcy złotych.

Warto jednak przede wszystkim pamiętać, że kamizelka odblaskowa w samochodzie może nie tylko ustrzec Cię przed mandatem, ale też wyraźnie poprawić Twoje bezpieczeństwo. Dzięki odblaskom jesteś zdecydowanie lepiej widoczny na drodze i minimalizujesz ryzyko, że ktoś w Ciebie wjedzie, gdy będzie trzeba opuścić pojazd.

W związku z tym w samochodzie w Polsce warto mieć ze sobą tyle kamizelek odblaskowych, ile osób może w nim podróżować. Wówczas w razie awarii czy wypadku będziesz w stanie zadbać o bezpieczeństwo wszystkich pasażerów. A przecież kamizelki odblaskowe można kupić już za kilkanaście złotych – sprawdź na https://www.sprzetbhp.pl/category/odziez-ostrzegawcza-odblaskowa-kamizelki.

Kamizelka odblaskowa w samochodzie za granicą

Czy kamizelka odblaskowa jest obowiązkowa w samochodzie w czasie podróży za granicą? Zależy, do jakiego państwa jedziesz. W wielu krajach Unii Europejskiej kamizelka w aucie jest jednak wymagana. Takie przepisy obowiązują w krajach sąsiadujących z Polską – Czechach, Litwie, Niemczech i Słowacji – a także między innymi w Hiszpanii, Włoszech czy Francji.

Kiedy wybierasz się w podróż do tych państw, musisz zaopatrzyć się w kamizelkę spełniającą wymagania normy dla ubrań ostrzegawczych. To norma EN ISO 20471. Więcej informacji o wymaganiach dla kamizelek znajdziesz na https://e-graart.pl/odblaskowa-kamizelka-budowlana-jak-dobrac-ja-do-pracy-na-budowie/.

Podsumowanie: czy kamizelka odblaskowa jest obowiązkowa w samochodzie?

Czy kamizelka odblaskowa jest obowiązkowa w samochodzie? Nie. Czy za jej brak można dostać mandat? Tak. I to nawet w wysokości trzech tysięcy złotych. To paradoks, z którego jednak jasno wynika, że zakup ostrzegawczego bezrękawnika zdecydowanie się opłaca. Ten niepozorny gadżet może nawet uratować Ci życie po wyjściu z samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *