Breaking News

Jak zacząć czytać książki? Praktyczny poradnik

Czytanie książek ma ogrom zalet. Pochłanianie nowych lektur pobudza wyobraźnię, zwiększa kreatywność, wzbogaca zasób słownictwa, uczy myślenia, pozwala nabyć “życiową” wiedzę. Mimo to regularne czytanie książek nie jest dość powszechnym zajęciem w naszym kraju. Statystycznie jedna osoba w ciągu 365 dni roku czyta maksymalnie dwie lektury. 

Podobnie jest w Twoim przypadku? Chcesz to jednak zmienić? Nie wiesz niestety, jak zacząć czytać książki, by czynność ta stała się dla Ciebie wręcz codziennością? Postanowiłam więc, że nieco Ci w tym pomogę. W dzisiejszym artykule zdradzę kilka porad, dzięki którym z pewnością zaprzyjaźnisz się ze wszelkiego rodzaju publikacjami. Sprawdź je koniecznie!

Jak zacząć czytać książki? Nie skacz na głęboką wodę

Znasz takie powiedzenie, że nie od razu Rzym zbudowano? Dokładnie to powinno być Twoją myślą przewodnią, gdy zastanawiasz się, jak zacząć czytać książki. Aby się od razu nie zniechęcić, musisz obrać metodę małych kroków. 

Nie ustalaj sobie od razu wygórowanego celu. Jeśli założysz na początku, że w ciągu roku masz przeczytać 56 publikacji, na 99% tego nie dokonasz. Skoro do tej pory nie czytałaś za wiele, trzeba zacząć powoli i poniekąd się do tego przyzwyczaić. 

Ustal więc sobie zdecydowanie skromniejsze założenia. Wiele osób na samym początku decyduje się np. na jedną stronę dziennie czy jeden rozdział. Dzięki temu łatwiej jest w sobie wyrobić pewien nawyk. Wiesz, że zajmie Ci to wyłącznie kilka chwil, a każdy dzień będzie przybliżać Cię do sukcesu. 

Dopiero z czasem możesz ustalać sobie wyższe cele – gdy wczujesz się już w czytelniczy klimat i zrozumiesz, że jest to zajęcie, któremu warto się oddać niemalże w pełni. 

Pamiętaj więc, że z książkami jest poniekąd tak, jak z odchudzaniem. Nadprogramowe kilogramy zbiera się latami i nie da się ich zrzucić w kilka dni. Jeśli natomiast do tej pory prawie w ogóle nie czytałaś, nie zadrobisz tego w tydzień. I tu, i tu do sukcesu przybliża Cię wyłącznie metoda małych kroków.

Nie czuj pewnego rodzaju presji i przymusu

Jeśli obejmiesz sobie za cel regularne czytanie, nie wywieraj na sobie niepotrzebnej presji. Masz czytać dla siebie, a nie po to, aby móc się komuś pochwalić, ile książek zdążyłaś już przeczytać. 

Do tego liczy się jakość, a nie ilość. Skoro poświęcasz swój cenny czas na lekturę, wynieść coś z niej – coś wartościowego, co pomoże Ci w życiu. Nie sztuką jest bowiem przeczytać książkę w jeden dzień. Sztuką jest to, aby zapamiętać z niej jak najwięcej i aby tę wiedzę wykorzystywać każdego dnia. 

Nie wywieraj więc na sobie presji. Nawet jeśli założysz sobie, że codziennie będziesz czytać jeden rozdział, nie poddawaj się po porażce. Każdy z nas ma przecież lepsze i gorsze chwile, mniej czy bardziej zabiegany dzień. Staraj się znaleźć czas codziennie, ale jeśli będzie to niemożliwe, pamiętaj, że nic się nie stało. 

Nie ma też sensu zmuszać się do czytania, gdy np. gorzej się czujesz czy wiesz, że nie możesz się skupić. Lepiej wtedy odpuścić i wrócić dzień później z nową mocą, energią oraz motywacją. 

Znajdź tematykę, która interesuje Cię najbardziej

Wiele osób zniechęca się do książek z jednego prostego powodu – wybiera dla siebie nieodpowiednią tematykę. Czynność ta ma sprawiać frajdę, więc zastanów się, co interesuje Cię najbardziej. 

Są osoby, które uwielbiają wyłącznie fantasy, romanse czy powieści przygodowe. Są też takie, które wolą coś bardziej przyziemnego i życiowego – ja należę właśnie do tej grupy. Świetnie sprawdzają się wtedy chociażby publikacje związane z rozwojem osobistym. Wiele ciekawych tytułów o takiej tematyce możesz podejrzeć w artykule https://www.osmpower.pl/jakie-ksiazki-warto-przeczytac-o-rozwoju-osobistym-top-10-ksiazek. Sprawdź więc na samym początku, co interesuje Cię najbardziej. Próbuj różnych gatunków oraz różnej tematyki. 

Jeśli dana książka Cię męczy, lepiej ją odstaw i chwyć kolejną. Nie ma sensu się zmuszać do przeczytania całości tylko dlatego, że już się zaczęło. To najbardziej zniechęca. O wiele lepiej wybrać coś w pełni dopasowanego do Twojego gustu i wręcz nie móc się cały dzień doczekać, by przysiąść do tej właśnie lektury.

Zacznij kompletować swoją domową biblioteczkę

Dla wielu osób świetnym impulsem do czytania staje się także domowa biblioteczka. Jeśli więc masz taką możliwość, przemyśl, czy przypadkiem nie stworzyć jej w swoim mieszkaniu. Kilka cennych porad na temat tego, jak ją zorganizować, znajdziesz na http://www.pdev.pl/domowa-biblioteczka-jak-ja-stworzyc. Co da Ci takie rozwiązanie?

Przede wszystkim będziesz mieć zawsze pod ręką książki o dokładnie takiej tematyce, jaką lubisz. Mając swoje egzemplarze, możesz także zostawiać w nich swoje notatki czy przemyślenia. Do tego stworzysz dla siebie przestrzeń, w której codzienna lektura stanie się niezwykłą przyjemnością.

Na niektóre osoby działa także świetnie fakt, że pozycje, które wypełniają biblioteczkę, nieco kosztowały. Przez to w głowie rodzi się przekonanie, że skoro na dany egzemplarz wydane zostało np. 30 złotych, to wręcz trzeba to przeczytać. A jak wiadomo, każdy powód jest dobry, aby czytać – nawet taki. 

Czy są jeszcze jakieś porady na to, jak zacząć czytać książki?

A czy są jeszcze inne sposoby na to, jak zacząć czytać książki? Oczywiście, że tak. Nie da się jednak ukryć, że dla większości z nas najbardziej motywujące są cztery wcześniej wymienione metody. Co, jednak jeśli nie zadziałają w Twoim przypadku? Co jeszcze może Ci pomóc? Przede wszystkim:

  • nie bój się czytać kilku książek naraz – to jasne, że niekiedy dana pozycja może Ci się znudzić, jednak mimo to chcesz ją dokończyć; jeśli czujesz, że potrzebujesz od danej publikacji chwilę oddechu, nic nie szkodzi, sięgnij po następną książkę, a do tej wróć za jakiś czas;
  • zacznij od cieńszych publikacji – 500-stronicowa powieść potrafi lekko zniechęcić nawet wiernego fana książek, więc staraj się na początek postawić na coś szybszego do przeczytania;
  • miej książkę zawsze pod ręką – pamiętaj, że czytać nie musisz wyłącznie w domu; możesz przecież oddawać się lekturze, np. jadąc komunikacją miejską;
  • pamiętaj, że książka to nie tylko publikacja papierowa – może w Twoim przypadku lepiej sprawdzą się np. ebooki;
  • prowadź książkowy pamiętnik – zapisuj w nim swoje sukcesy, emocje, co nowego nauczyła Cię dana publikacja, a także twórz listy książek przeczytanych i tych, które chcesz przeczytać w najbliższym czasie.

Jak zatem widzisz, aby zacząć czytać książki, trzeba tylko chcieć. Spróbuj zachęcić się do nich metodą małych kroków, stosując się przy okazji do wyżej wymienionych porad, a z pewnością czytanie stanie się dla Ciebie codziennością!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *