Breaking News

Gramatura polaru – co oznacza i na co wpływa?

Polar to wyjątkowy materiał, który przed laty zrewolucjonizował rynek ubrań. Dzianina wzorowana na futrze niedźwiedzia polarnego dobrze chroni przed zimnem, a do tego stanowi podstawową barierę dla wilgoci. Na funkcjonalność poszczególnych polarów wpływa ich gramatura. To ten parametr jest jednym z kluczowych dla decyzji, czy bluza lepiej nada się na wycieczkę w góry, a może do pracy w ogrodzie. Co oznacza gramatura polaru? Jaka będzie dla Ciebie najlepsza? Podpowiadamy!

Co oznacza gramatura polaru?

Gramatura polaru oznacza wagę metra kwadratowego materiału. Powszechnie wyraża się ją w gramach. Jednostką miary gramatury polarów jest więc g/m2 – gram na metr kwadratowy.

Waga polaru często wiąże się z grubością materiału. Zazwyczaj większa gramatura polarów decyduje więc o tym, że mamy do czynienia z grubszą bluzą lub kurtką. Nie oznacza to jednak, że polar o większej gramaturze jest lepszy. O jakości ubrań polarowych decyduje bowiem co najmniej kilka czynników.

Jakie są gramatury polaru?

Najpopularniejsze gramatury polaru to 100 g/m2, 200 g/m2 i 300 g/m2. Oprócz nich w sklepach z ubraniami znajdziemy jednak wiele produktów o gramaturze pośredniej, dostosowanych do konkretnych aktywności.

Ubrania wykonane z polaru o gramaturze poniżej 240 g/m2 nazywa się mikropolarem. To cienki materiał, który łatwo rozpoznać również w dotyku. Wyróżnia się dużą delikatnością i krótkim włosiem. Grubsze bluzy i kurtki często mają zdecydowanie dłuższe wykończenie.

Jaka gramatura polaru najlepsza? Dobierz ją do swoich preferencji

Jak już wspomnieliśmy, gramatura polaru powinna być jednym z kluczowych wyznaczników przeznaczenia poszczególnych ubrań z tego materiału.

Najlepsza gramatura polaru do intensywnych aktywności w niskich temperaturach to 100 g/m2. Taki mikropolar bardzo dobrze spisze się jako cienka odzież termiczna dla tych, którzy latem wybierają się w góry czy na wycieczkę w terenie. Pomoże też miłośnikom ruchu na świeżym powietrzu, który, nie są straszne chłodne poranki.

Taka gramatura polarów dobrze sprawdzi się także w przypadku kilkuczęściowych ubrań. Mikropolar często stosuje się w formie podpinki pod kurtkę. Kiedy używa się go samodzielnie, najczęściej w formie taliowanych ubrań, dobrze dopasowanych do sylwetki użytkownika.

mikropolar o gramaturze poniżej 200 g/m2
Mikropolar o gramaturze 190 g/m2, źródło zdjęcia: strona sklepu E-Logos

Jaka gramatura polarów do pracy?

Najlepsza gramatura polarów do pracy mieści się zwykle w przedziale 280-380 g/m2. Taki materiał jest już nieco sztywniejszy, ale jednocześnie cały czas na tyle elastyczny, by nie przeszkadzać w czasie wykonywania obowiązków. Jednocześnie nie ma obaw, że zbyt szybko będzie się przecierać.

Polary o gramaturze poniżej 300 g/m2 występują jeszcze w formie bluz i sprawdzą się do prac we wnętrzach, na przykład w magazynach. Grubsze modele z przywołanego przed chwilą przedziału to już najczęściej kurtki. Taka gramatura polaru zapewnia bardzo dobrą izolację od niskich temperatur. Najgrubsze polary sprawdzą się zresztą nawet jako kurtka zimowa w góry – ale raczej jako warstwa pośrednia, a nie wierzchnia.

Jak rozpoznać dobry polar?

Jeśli chcesz kupić wytrzymały polar, gramatura to nie wszystko. Dobry polar powinien mieć antypilingowe wykończenie. Dzięki temu materiał nie będzie się mechacił – na jego powierzchni nie będzie charakterystycznych kulek.

Dobry polar powinien być też po prostu wykonany z materiału wysokiej jakości. Wszystkie powstają z dzianiny PET, ale nie każda jest równie solidna. Dobry polar będzie mięsistym materiałem o równomiernej strukturze. O jego jakości najlepiej przekonasz się po pierwszym praniu – nie powinien po nim w żaden sposób stracić na wyglądzie. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie polaru?

Przy zakupie polaru warto zwrócić uwagę na gramaturę, ale i na to, czy posiada ściągacze na rękawach oraz w dolnej części. Dzięki nim polar lepiej przylega do ciała i minimalizuje wpływ niskiej temperatury czy wiatru. Ściągacze na rękawach ułatwiają także pracę.

W polarach roboczych istotna będzie również obecność wzmocnień na ramionach i łokciach. To miejsca najbardziej narażone na przetarcia i uszkodzenia, powinien się tam więc znajdować najbardziej wytrzymały materiał.

Podsumowanie: jaka gramatura polaru będzie dla Ciebie odpowiednia?

Gramatura polaru oznacza wagę metra kwadratowego materiału i ma spory wpływ na właściwości ubrań z tej dzianiny. W większości przypadków większa gramatura wiąże się z grubszym materiałem i lepszą ochroną przed chłodem. Polary o gramaturze 280-380 g/m2 idealnie nadają się do pracy. Cieńsze to w większości mikropolary, które świetnie sprawdzą się w roli ubrań termicznych do intensywnych aktywności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *