Breaking News

Wybieramy letnie buty w góry. Jak dobrać rozmiar butów trekkingowych?

Lato sprzyja wyprawom na łono natury. Mimo corocznych doniesień o wypadkach, na szlaku wciąż można spotkać niedzielnych wędrowców w trampkach i sandałach. Nie popełniaj ich błędu i przed wyjazdem odwiedź sklep turystyczny – Kraków i inne miasta mają ich pod dostatkiem. Podpowiadamy, czym się kierować wybierając letnie buty w góry i jak dobrać rozmiar butów trekkingowych idealnie.

Bezpieczne buty w góry

Bezpieczne obuwie trekkingowe to przede wszystkim głęboki bieżnik, który zapewnia turyście zabezpieczenie przed poślizgnięciem w zróżnicowanym terenie – szczególnie podczas samotnych wędrówek mogłoby skończyć się wręcz tragicznie. W takie podeszwy wyposażone są na przykład szeroko cenione przez wytrawnych piechurów buty Salomon. Podeszwa musi być także odpowiednio gruba, by nasze stopy poradziły sobie z wielogodzinnym marszem po twardym podłożu, a przy tym elastyczna, dobrze dopasowująca się do pozostającej w ruchu stopy. 

Na szlaku stopom grożą różne niebezpieczeństwa. Warto, aby przód butów miał w okolicy palców twardą nakładkę. Dzięki niej uderzenie z impetem o krawędź skały nie zrobi większego wrażenia na piechurze. Gdy decydujemy się na model z twardym przodem, musimy przyłożyć szczególną uwagę do tego, jak dobrać rozmiar butów trekkingowych, ponieważ tutaj nie można liczyć na rozchodzenie cholewki.

W przypadku butów turystycznych komfort i bezpieczeństwo są nierozłączne – niewygodne obuwie jest nie tylko uciążliwe, ale przy okazji bezlitosne dla stawów. Idealnie dopasowane buty w góry cechują się bezszwową cholewką i zablokowanymi, płaskimi sznurowadłami. Mile widziany jest także miękki zapiętek. 

Komfort na wagę złota

Częstym błędem początkujących jest testowanie nowego obuwia dopiero ,,w boju”. To ryzykowny pomysł. Przed wyprawą zdecydowanie lepiej jest nieco rozchodzić buty i nabrać pewności, że dokonaliśmy słusznego wyboru.

Bardzo dobrze jeśli turystyczne obuwie jest wyposażone w elastyczną piankę. Technologia EVA gwarantuje pochłanianie wstrząsów, co docenią nie tylko biegacze. W piankę EVA wyposażone są buty Salomon, stosują ją także inni słynni producenci butów do zadań specjalnych.

Przewiewność butów jest kluczowa zarówno latem jak i zimą. Cyrkulację powietrza zapewnia wykorzystanie w obuwiu siateczki oraz lekkiej, miękkiej wyściółki. Ważnym atutem obuwia jest zastosowanie w nim technologii Gore Tex –  to gwarancja  utrzymania zdrowego dla stóp mikroklimatu. Struktura membrany Gore Tex jest porowata – pory są mniejsze niż cząsteczki wody i przy tym większe od cząsteczek pary wodnej. Membrana nie jest niezbędna w letnich butach – pełnię możliwości demonstruje w jesieni i zimie – ale z pewnością nie pożałujemy wyboru Gore Tex na którąkolwiek porę roku.

Letnie buty w góry muszą być wodoodporne. Naturalna skóra to dość dobry wybór, warto jednak zainteresować się obuwiem, w którym zastosowano technologie zapewniające podwyższoną wodoodporność. Żeby do buta nie dostawało się błoto, dobrze by wokół jego podstawy przebiegał pas gumy, skóry naturalnej bądź syntetycznej.

Kombinacja wszystkich tych cech zapewnia noszącemu długie wędrowanie bez problemu ,,gotujących się” stóp. To nie tylko niekomfortowe, ale i potencjalnie niebezpieczne. Drobnoustroje kochają wilgoć i podwyższoną temperaturę w butach!

Właściwy rozmiar

Kupując buty trekkingowe, można zapomnieć o tym, jaki rozmiar obuwia nosimy na co dzień. Treki muszą być przynajmniej o 1 centymetr większe. Powód jest prozaiczny – podczas chodzenia, do stóp napływa dużo więcej krwi, co powoduje jej puchnięcie. Jeżeli założymy na wyprawę buty dopasowane ,,na styk”, po kilku kilometrach zaczną cisnąć.

W butach zimowych zapas rozmiarowy oscyluje w okolicy 2 centymetrów. Gdy jednak wybieramy letnie treki, wystarczy pozostać w okolicy 1 centymetra, ponieważ nie doliczamy miejsca na grubą, zimową skarpetę.

mężczyzna idący kamienistym szlakiem turystycznym
Im trudniejsze podłoże pokonujemy, tym bardziej stopy się męczą i puchną. Najtrudniej im na kamienistym szlaku.

Jak dobrać rozmiar butów trekkingowych w sklepie internetowym?

Do kupowania butów w Sieci trzeba się przygotować pomiarami stopy i wkładki. Zacznijmy od tego pierwszego.

Mierzenie długości stopy

Do zmierzenia stopy potrzebna jest tylko kartka, ołówek i linijka. Kartkę należy położyć przy ścianie i oprzć na niej piętę. Następnie piętę dosuwamy do ściany (nie dociskamy – stopa ma być swobodna). Ołówkiem zaznaczamy, w którym miejscu kończy się linia palców. Oto nasza długość stopy. Trzeba zmierzyć obie stopy, ponieważ człowiek nie jest symetryczny. Gdy jedna stopa jest dłuższa, to do niej dobieramy but.

Pomiar należy powtórzyć przynajmniej dwa razy, by mieć pewnośc, że stopa nie przesunęła się w trakcie odrysowywania jej na kartce. Wykonujemy go po południu/wieczorem. Nie sugerujemy się porannymi pomiarami. Wtedy stopa jest wypoczęta i nieco mniejsza

Kiedy mamy informacje o długości swojej stopy, wystarczy sięgnąć do tabeli rozmiarów producenta obuwia. W sklepach internetowych zawsze jest załączona do ogłoszeń.

Mierzenie wkładek

Długość stopy z reguły wystarczy do dobrania rozmiaru, ale dla pewności warto zmierzyć także wkładki w butach noszonych na co dzień i doliczyć 1 centymetr zapasu. Bierzemy najwygodniejsze posiadane buty, najlepiej 2-3 pary. Wkładki wyjmujemy, prostujemy i mierzymy linijką.

Pomiędzy wkładkami butów będą różnice. To normalne – czasem wkładka jest odrobinę za krótka, czasem za długa, ale lekko zawinięta. Chodzi tylko o to, by orientacyjnie poznać długości wkładek w noszonym obuwiu i zyskać tym samym jeszcze większa pewność co do idealnego rozmiaru.

Jak dobrać rozmiar butów trekkingowych w sklepie stacjonarnym?

W sklepie stacjonarnym sprawa jest odrobinę prostsza… przynajmniej w teorii. Zamiast kartki i ołówka będziemy potrzebowali sporo cierpliwości. Najlepszą droga jest bowiem przymierzenie jak największej liczby butów, pospacerowanie w nich po sklepie i dopiero wtedy podjęcie decyzji.

Letnie treki kupujemy po południu. Tak jak pisaliśmy przy pomiarach stopy, późną porą stopa jest większa. Najlepiej, jeśli udasz sie do sklepu sportowego po pracy stojącej, treningu biegowym, długim spacerze lub wielkich porządkach w domu.

W sklepie mierzymy oba buty. Przymierzenie obu butów jest konieczne, ponieważ stopy mają drobne różnice nie tylko w długości, ale również w ułożeniu palców stóp czy kształcie śródstopia. Nie zawsze są to róznice dostrzegalne gołym okiem, ale wciąż mają duży wpływ na dobór obuwia.

Podczas przymierzania buty trzeba dokładnie zawiązać, tak jak na wyprawie. Wiązanie znacznie wpływa na dopasowanie cholewki.

Jak dobrać rozmiar butów trekkingowych kiedy jesteśmy pośrodku?

Ludzka anatomia rzadko idealnie wpisuje się w schematy. Co robić, gdy stopa jest pośrodku dwóch rozmiarów w internetowej tabeli? Co gdy wygodnie nam w mniejszych i odrobinę większych trekach kupowanych stacjonarnie? Zasada jest prosta – bierzemy większe. Lepiej, by treki były nieco za duże, niż za małe. W razie potrzeby buty można skrócić używając zapiętków i wkładek. Gorzej, gdy buty okażą się po prostu zaczną Cię cisnąć na wycieczce. Cholewki wykonane z mocnych materiałów nie rozciągną się z czasem.

Pamiętajmy, że w sklepie internetowym zawsze możemy zamówić więcej niż jedną parę obuwia. W domu testujemy, odsyłamy te które nam nie odpowiadają i w ciągu kilku dni dostajemy zwrot pieniędzy. Czasem warto tak zrobić nawet kupując stacjonarnie, gdy mamy wątpliwości co do ostetcznego wyboru. Dokonamy go po rzetelnych testach na domowym korytarzu.

Buty w góry na lato – wysokie czy niskie?

To jaka wysokość butów trekkingowych będzie odpowiednia zależy w dużej części od naszego doświadczenia. Dla początkujących wędrowców bezpieczniejszym wyborem będą wysokie buty turystyczne, ale i nieco bardziej doświadczeni powinni na nie stawiać planując dłuższe, wymagające wyprawy.

buty turystyczne na wycieczce
Wysokie, solidne buty zabezpieczą początkującego wędrowca przed wszystkimi zagrożeniami.

Wysoka cholewka oznacza lepszą stabilizację stawu skokowego oraz dodatkowe zabezpieczenie przed wdzierającym się do butów piaskiem – tutaj należy też zwrócić uwagę na szczelność języka.

Niskie buty turystyczne są natomiast preferowane przez osoby lubiące szybkie marsze czy przez miłośników biegania w terenie. Gwarantują swobodniejsze, szybsze poruszanie się.

Dobieranie rozmiaru niskich i wysokich butów niewiele się rózni jeśli chodzi o długość. Na pewno jednak wysokie obuwie wymaga jeszcze dokładniejszego zmierzenia i sznurowania, byśmy mieli pewność, że żaden fragment buta nie uciska nogi.


Najbezpieczniejszą możliwością przy kupowaniu turystycznego obuwia jest postawienie na uznanych producentów. Z pewnością żadnego piechura nie zawiodą wspominane już buty Salomon – ta marka przez lata ciężko zapracowała na swoją renomę. Wybierając takiego producenta, nie trzeba się martwić o walory techniczne – na pewno są na najwyższym poziomie. Po naszej stronie leży tylko to, jak dobrać rozmiar butów trekkingowych do swojej stopy. W razie wątpliwości co do wyboru modelu zawsze warto zapytać o radę pracowników sklepu sportowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *