Breaking News

Nadruki na koszulkach

Nadruki na koszulkach to bardzo popularny sposób ozdabiania odzieży. Dzięki nim możemy podkreślić swój styl, wyróżnić się z tłumu czy nawet zareklamować swoją firmę. Najczęściej oczywiście ubrania z aplikacją, w których chodzimy na co dzień, kupujemy w tzw. sieciówkach. Jeśli jednak zależy nam na oryginalności, warto postawić na spersonalizowane akcesoria. Już nawet mały indywidualny nadruk na koszulce może sprawić, że nasza garderoba stanie się niezwykle stylowa i idealnie odzwierciedli nasz charakter.

O czym jednak powinniśmy pamiętać, decydując się na taką odzież? Jakie są metody nanoszenia aplikacji na tkaniny? Jakie są cechy odzieży reklamowej? Fruit of the Loom, Slazenger czy Gildan? Koszulki którego producenta wybrać? Jaka jest jej trwałość? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule! Jeśli zatem interesują Cię nadruki na koszulkach, zapraszamy do lektury! 

Nadruki na koszulkach – kiedy warto się na nie zdecydować?

Odzież reklamowa i nadruki na odzieży cieszą się w Polsce, i tak naprawdę na całym świecie, ogromną popularnością. Z ich pomocą nawet najzwyklejszy t-shirt może stać się wyjątkowy. Wystarczy jedynie zaaplikować na niego odpowiedni wzór i gotowe. Kiedy jednak zdecydować się na oryginalną i spersonalizowaną ozdobę koszulki? Przede wszystkim taka odzież sprawdzi się w wielu firmach. Na ubraniach przeznaczonych dla pracowników jesteśmy bowiem w stanie nadrukować logo, slogan reklamowy czy inne elementy kojarzące się z daną marką. Jest to wspaniały sposób na wzrost rozpoznawalności firmy, ale także budowanie silnych relacji na linii pracownicy-pracodawca.

Wyjątkowe aplikacje na koszulkach często zamawiane są również na specjalne okazje, takie jak urodziny, wieczory panieńskie czy kawalerskie, walentynki itp. Duża część z nas, poprzez taką garderobę, stara się także podkreślić swój styl, osobowość oraz charakter. W końcu w sieciówkach ciężko znaleźć koszulkę z dokładnie takim nadrukiem, jaki sobie wymarzyliśmy. 

Zastanawiając się nad dopasowaniem odzieży pracowniczej należy zwrócić na jakość – nadruki na koszulkach nie będą dobrze wyglądać na materiałach niskiej klasy. Warto zwrócić uwagę na ubrania marki Gildan, o której pisaliśmy w innym artykule: https://www.mojewirtualnemiasto.pl/2021/05/19/producent-odziezy-gildan-dlaczego-warto-wybrac-ubrania-tej-marki/.

Metody nanoszenia nadruków na odzież – najpopularniejsze techniki

Aby dany nadruk mógł zostać zaaplikowany na odzież, należy oczywiście wykorzystać do tego odpowiednią metodę nanoszenia wzoru na materiał. Firmy zajmujące się profesjonalnym znakowaniem garderoby, najczęściej korzystają z trzech głównych technik, którymi są: sublimacja, sitodruk oraz termotransfer. Aby jednak wiedzieć, którą z tych metod wybrać, warto dowiedzieć się nieco więcej na temat każdej z nich. Pokrótce zatem je omówimy oraz podpowiemy, z jakimi jeszcze technikami możemy się spotkać. 

Sitodruk na koszulce

Sitodruk na koszulki to zdecydowanie najczęściej wykorzystywana technika nanoszenia nadruku na odzież. Metoda ta znana jest już od naprawdę dawna i wyróżnia się niebywałą trwałością oraz wysoką jakością. Dzięki dużej ilości farb oraz barwników jesteśmy w stanie osiągnąć dokładnie taki efekt, o jakim marzyliśmy. Co ciekawe, niemalże przy każdym materiale możemy wykorzystać sitodruk. Takie nadruki na koszulkach bawełnianych, poliestrowych czy nawet i odzieży funkcyjnej sprawdzą się naprawdę idealnie.

To jednak nie koniec! Taka technika umożliwia również znakowanie drewna, papieru czy nawet i ceramiki. Większość z nas zapewne zastanawia się jednak teraz, ile kosztuje sitodruk na koszulkach. Cena zależna jest oczywiście przede wszystkim od wielkości zamówienia. Im większa ilość odzieży do oznakowania, tym taniej. Na koszt sitodruku wpływa także wielkość grafiki – większe nadruki na koszulkach wiążą się z dopłatami. Poza tym cenę podnosi używanie specjalnych barwników. Farby wodne, pulchnące czy fluorescencyjne podnoszą koszty. Profesjonalne drukarnie, takie jak https://www.printsc.pl/, indywidualnie wyceniają koszt każdego zamówienia.

Sitodruk krok po kroku

Część z nas zapewne zastanawia się, jak dokładnie wygląda cały proces nanoszenia nadruku na odzież techniką sitodruku. Przedstawimy zatem poszczególne etapy w kilku prostych krokach.

Krok 1. W pierwszym etapie należy przygotować szablon oraz odpowiednią siatkę sitodrukową, czyli najprościej mówiąc, prostokątną aluminiową ramę z rozciągniętymi na niej włóknami. Elementy te tworzą strukturę składającą się z małych oczek, których średnica wyrażana jest najczęściej w mikrometrach.

Krok 2. Następnie siatkę należy wypełnić specjalnym preparatem. W tym czasie nadruk naniesiony na kliszę naświetla się promieniowaniem UV. Punkty odsłonięte stają się dzięki temu twarde, a nieosłonięte – miękkie. Nieutwardzone obszary zostają poddawane działaniu wody, dzięki czemu emulsja może zostać wypłukana. Po tym etapie na naszej siatce widnieje „szkic” nadruku.

Krok 3. Tak przygotowany szkic należy umieścić w profesjonalnej maszynie i sprasować, tak aby jego powierzchnia była idealnie gładka.

Krok 4. Teraz nadszedł czas na naniesienie farby. Kolor przeciska się wtedy przez oczka specjalnym przyrządem. Gdy wszystkie odcienie są już zaaplikowane, wystarczy sprawdzić, czy nasz nadruk wygląda tak, jak tego oczekiwaliśmy.

Krok 5. Jeśli wszystko poszło po naszej myśli, koszulkę należy wysuszyć w specjalnym piecu i gotowe!

sitodruk na koszulce
Prace związane z przygotowywaniem nadruku na koszulkę, źródło zdjęcia: strona katalogu firm Świat Usług

Sublimacja koszulek

Sitodruk, mimo swojego bardzo szerokiego zastosowania, ma licznych konkurentów. Kroku wiernie dotrzymuje mu bowiem np. sublimacja. Na koszulce, dzięki tej technice, możemy nadrukować tak naprawdę wszystko. Wzór czy aplikacja zachowują przy tym swoje piękne i intensywne barwy. Dodatkowo tkanina w miejscu zdobienia cały czas jest przewiewna i przepuszcza powietrze.

Niestety taka metoda ma jedną bardzo dużą wadę – sublimacja na czarnej koszulce czy ciemnej odzieży jest niemożliwa. Podczas nanoszenia aplikacji zachodzą bowiem procesy chemiczne, dzięki którym barwniki wnikają w strukturę materiału. Jak się zatem można domyśleć, w przypadku jasnych tkanin, efekt będzie widoczny i niezwykle spektakularny, natomiast mając do czynienia z ciemnymi tekstyliami, niestety nic nie zdziałamy. Sublimacyjne nadruki na koszulkach są zatem świetną i co najważniejsze niezwykle trwałą metodą znakowania odzieży, jednak nie sprawdzą się w każdej sytuacji. 

Sublimacja koszulek krok po kroku

Jak wygląda cały proces nanoszenia nadruku na koszulkę metodą sublimacji? Dużo zależy od rodzaju materiału, jednak podstawowy schemat wygląda następująco:

Krok 1. Najpierw należy oczywiście przygotować grafikę i nanieść ją na tak zwany papier sublimacyjny. W międzyczasie maszynę, czyli termoprasę, musimy nastawić na odpowiednią temperaturę, najczęściej 180 stopni. Na dolną część sprzętu nakładamy folię teflonową i ustawiamy czas na ok. 50-60 sekund.

Krok 2. Na maszynie kładziemy naszą koszulkę (przodem do góry) i dokładnie wyrównujemy jej powierzchnię, tak aby nie powstały żadne zagięcia.

Krok 3. Na odzież nakładamy nasz wzór (przygotowany w kroku 1). Na aplikacji natomiast kładziemy drugą folię teflonową.

Krok 4. Teraz wystarczy przy użyciu maszyny naprasować wzór, wykorzystując do tego odpowiedni nacisk. Cały ten etap trwa najczęściej do 1 minuty.

Krok 5. Gdy termoprasa poinformuje nas, że nadruk jest gotowy, należy jednym szybkim ruchem zdjąć z koszulki „kalkę”. Teraz pozostaje nam jedynie poczekać, aż materiał wystygnie i gotowe!

sublimacja koszulek
Sublimacja na koszulce, źródło zdjęcia: screen z filmu na kanale heatransfer na Youtube

Termotransfer – koszulki poddane działaniu temperatury

Termotransfer to kolejna metoda znakowania odzieży. Niekiedy nazywana jest sitodrukiem pośrednim. Wykorzystuje się ją w przypadku zarówno koszulek, jak i gadżetów, czapek czy bluz. Jest bardzo trwała, a naniesiona w ten sposób aplikacja zachowuje dużą elastyczność. Oprócz barwników i farb mamy tutaj jednak do czynienia również ze specjalnym klejem.

Skąd jednak nazwa termotransfer? Kalki z grafikami należy bowiem najpierw wygrzać, a następnie nanieść na materiał specjalistyczną prasą przemysłową z wykorzystaniem wysokiej temperatury. Trwałość aplikacji wykonanej w ten sposób szacuje się na ok. 100-150 prań. Wszystko zależy jednak w głównej mierze również od tego, w jaki sposób obchodzimy się z danym elementem garderoby czy gadżetem. O tym wspomnimy jednak nieco później. 

Termotransfer krok po kroku

Teraz czas na informacje stricte techniczne, a więc jak dokładnie wygląda cały proces, dzięki któremu powstają nadruki na koszulkach w formie termotransferu.

Krok 1. Zaczynamy od przygotowania wzoru. Gdy ten jest już gotowy i naniesiony na odpowiednią „kalkę”, należy nanieść na etykietę specjalny barwnik. Następnie poddajemy tak przygotowany wzór działaniu wysokiej temperatury.

Krok 2. Do urządzenia (prast) wkładamy koszulkę. Pamiętajmy oczywiście, by jej powierzchnia była idealnie gładka.

Krok 3. W odpowiednie miejsce nakładamy wcześniej przygotowany nadruk i włączamy maszynę.

Krok 4. Dzięki działaniu wysokiej temperatury nadruk zostaje przeniesiony na naszą koszulkę i gotowe!

Pamiętajmy, że w przypadku tej metody najważniejsze jest przygotowanie wzoru i przeniesienie go na odpowiedni rodzaj papieru, kalki czy taśmy termotransferowej.

termotransfer koszulki
Termotransfer na koszulce, źródło zdjęcia: screen z filmu na kanale Gratisownia na Youtube

Inne techniki nadruku na odzieży

Udając się do miejsca, w którym wykonuje się profesjonalne nadruki na koszulkach, możemy spotkać się również np. z techniką folia flex lub flex lateksowy. W przypadku obydwu technik wykorzystywana jest specjalna folia, która gwarantuje piękne kolory oraz zapobiega migracji barw po materiale. Najczęściej wykorzystuje się je, gdy zależy nam na małej ilości sztuk odzieży spersonalizowanej. Folia flex pozwala jednak przede wszystkim do wykonywania jednokolorowych nadruków. Dodatkowy efekt można uzyskać dzięki wykorzystaniu folii brokatowej czy perforowanej.

Nadruki na koszulkach można wykonywać także za pomocą folii flock. Od folii flex różni ją przede wszystkim charakterystyczna struktura. Nadruki można wyczuć dłonią na odzieży. Mają meszkowatą powierzchnię, nieco przypominają zamsz. W przypadku folii flex i flock ograniczeniem są problemy przy odwzorowywaniu szczegółów. Każdy element grafiki na koszulce w tym przypadku powinien mieć minimum dwa milimetry.

Eleganckie nadruki na koszulkach powstają również przy wykorzystaniu haftu komputerowego. To jedna z najbardziej tradycyjnych technik znakowania. Wywodzi się od klasycznego haftu, który ludzie znali już w starożytności. Dziś jednak opiera się na pracy maszyn – automatycznych hafciarek.

Podobnie jak folia flex i flock, haftowane wzory na koszulkach nie będą dobrze oddawać najmniejszych detali. Jeżeli jednak na naszym projekcie nie ma mikroskopijnych elementów, z pewnością warto wziąć tę metodę pod uwagę. Haft komputerowy nadaje bowiem ubraniom prestiżu. Poza tym jest jedną z najbardziej trwałych metod znakowania. Wytrzyma częste wizyty w pralce, nawet w wysokich temperaturach. Do tego haftowane wzory można nawet prasować.

Nadruki na koszulkach do prasowania – wersja DIY

Wyżej wymienione techniki nanoszenia aplikacji na koszulki możemy wykonać tylko wtedy, gdy posiadamy specjalistyczny sprzęt oraz umiejętności. Konieczne będzie zatem udanie się do profesjonalisty. Istnieją jednak również metody, dzięki którym wykonamy nadruki na koszulkach DIY. Wystarczy udać się do sklepu np. po tzw. naprasowanki, które nanosimy na materiał przy użyciu żelazka. Niestety w tym przypadku mamy ograniczone możliwości – dysponujemy bowiem wyłącznie gotowymi wzorami i nie możemy popisać się swoją kreatywnością. 

Metoda nadruku a trwałość aplikacji – czy ma to jakieś znaczenie?

Wybór metody, jaką nadrukujemy na swojej koszulce dany wzór, nie powinien być przypadkowy. To właśnie od techniki po części zależeć będzie trwałość naszej aplikacji. Przyjmuje się bowiem, że nadruk na odzieży wykonany termotransferem oraz folią flex pozostanie w dobrym stanie na ok. 100-150 prań.

Flex lateksowy utrzymuje się do ok. 500 prań, natomiast sitodruk i sublimacja uznawane są za “niezniszczalne”. Gdy będziemy się bowiem z nimi dobrze obchodzić, zachowają swój wygląd dożywotnio – o ile oczywiście zostały naniesione na materiał prawidłowo. Podobnie będzie z haftem komputerowym. Możemy być pewni, że takie wzory nie będą tracić kolorów ani odpadać.

sitodruk na koszulce

Jak dbać o koszulki z nadrukiem, by zawsze wyglądały idealnie?

Dbanie o koszulki z nadrukiem powinno każdemu z nas wejść w nawyk niezależnie od tego, czy kupujemy gotowe ubrania z tzw. sieciówki, czy też zamawiamy odzież znakowaną w profesjonalnej firmie. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się pięknym wzorem przez wiele lat. Zasady “postępowania” są bardzo proste i nie wymagają od nas dużego nakładu pracy. Wystarczy pamiętać, by materiały z aplikacją prać maksymalnie w 40 stopniach i za każdym razem obracać odzież na lewą stronę. Nadruki na koszulkach nie lubią też towarzystwa wybielaczy. Nie należy dodawać ich do prania, bo wzór może stracić kolory.

Pod żadnym pozorem nie prasujmy samego nadruku. Należy go omijać, ponieważ może “przykleić się” do stopy naszego żelazka i niestety zniszczyć. Wyjątkiem są koszulki znakowane haftem komputerowym. Susząc oraz składając koszulki i inne elementy garderoby, starajmy się także nie zginać ich w miejscu aplikacji. Najbezpieczniejsze jest rozwieszenie prania w przewiewnym miejscu w temperaturze pokojowej.

Od czego jeszcze może zależeć trwałość aplikacji na koszulce?

Za trwałość nadruku na koszulce może odpowiadać jeszcze kilka czynników. Przede wszystkim duże znaczenie ma umiejscowienie aplikacji. Jak wiadomo, niektóre miejsca są bardziej narażone na ruch i związane z nim np. tarcie.

Dodatkowo za jakość może odpowiadać także materiał. Tkaniny z domieszką elastanu są bardzo rozciągliwe i ciągle pracują. Chcąc nie chcąc nasz wzór również będzie wtedy podatny na zmianę swojego “rozmiaru”. Mogą przez to pojawić się na nim charakterystyczne pęknięcia czy lekkie ubytki. Starajmy się zatem podejść do nadruków na koszulki z głową i zawsze słuchajmy rad specjalistów. To przecież profesjonaliści wiedzą, co będzie dla nas najlepsze. 

Czy na każdym materiale możemy wykonać nadruk?

Nadruk możemy wykonać na koszulce wykonanej niemalże z każdego materiału. Najlepiej nadaje się do tego oczywiście bawełna oraz poliester. Bardzo łatwo bowiem pracować z takimi tkaninami, a aplikacje zachowują na nich swój idealny wygląd. W przypadku cięższych rodzajów tekstyliów np. polarów czy kurtek, przeważnie wzory nanosi się metodą termotransferu. Warto zatem najpierw dokładnie dopytać specjalistę, która technika będzie najlepsza dla naszej odzieży. 

nadruk na koszulce diy

Tkaniny, na których nadruk się nie sprawdzi, to przede wszystkim koszulki z dużą ilością elastanu lub innej domieszki odpowiedzialnej za rozciągliwość. Nanoszenie wzorów nie jest polecane również w przypadku bardzo zwiewnych i delikatnych materiałów. Niestety taka aplikacja może obniżyć ich jakość. 

Nadruk na koszulce w domu – czy to tylko naprasowanki?

Wróćmy jeszcze raz do tematu, jakim jest nadruk na koszulkach DIY. Osoby, które chcą spróbować swoich sił w zdobieniu odzieży i pragną przy okazji wykazać się dużą kreatywnością, z pewnością nie będą zainteresowane gotowymi wzorami. W takiej sytuacji potrzebna będzie nam głowa pełna pomysłów, koszulka, papier transferowy oraz żelazko.

Zaczynamy oczywiście od wykonania grafiki. Możemy zrobić ją w dowolnym edytorze, jednak pamiętajmy o jednej ważnej kwestii – odbiciu lustrzanym. Zaznaczmy taką opcję przed wydrukiem, szczególnie jeśli mamy do czynienia z napisem. Gdy wzór jest już gotowy, możemy najpierw przenieść go na zwykły papier, by zobaczyć, czy aplikacja spełnia nasze oczekiwania i pasuje do rozmiaru koszulki. Jeśli wszystko jest dobrze – wydrukujmy grafikę na papierze transferowym. Oczywiście nadruk ma znajdować się na czystej stronie, a nie tej pokrytej specjalną kratką.

Teraz należy jedynie ułożyć koszulkę na desce do prasowania, przyłożyć papier transferowy grafiką skierowaną w stronę materiału, całość nakryć pergaminem lub innym materiałem i dokładnie naprasować nadruk żelazkiem. Po 2 minutach nasza aplikacja znajduje się już na koszulce!

Porada: pamiętajmy, by nigdy nie prasować nadruków bezpośrednio. Zawsze posłużmy się dodatkowym skrawkiem innego materiału!

Nadruki na koszulki – oryginalne propozycje dla każdego!

Nowoczesne techniki i sposoby umożliwiają nam naniesienie na odzież niemalże każdej aplikacji. Jak wybrać jednak najlepsze nadruki na koszulki? Wzory do pobrania dostępne są oczywiście w Internecie. Zachęcamy jednak do tego, by wykazać się kreatywnością i przygotować grafikę samodzielnie. Możemy posłużyć się swoją własną kolekcją zdjęć, ulubionymi cytatami czy motywami, które mają dla nas znaczenie. Na prezent bardzo dobrym rozwiązaniem mogą okazać się śmieszne teksty czy właśnie wspólne fotografie. W przypadku nadruków ogranicza nas tak naprawdę tylko nasza wyobraźnia. 

Profesjonalny nadruk na koszulkę – gdzie go wykonać?

Profesjonalne nadruki na koszulkach wykonamy za pośrednictwem firmy specjalizującej się w tej dziedzinie. Jej znalezienie będzie niezwykle proste. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasła takie jak “aplikacje na odzieży” czy “nadruki na ubrania” i dopisać nazwę miejscowości. Obecnie większość zamówień możemy zrealizować także bez wychodzenia z domu. Nadruk na koszulkach online cieszy się dużą popularnością, dlatego z takiej formy składania zamówienia korzysta wiele firm. Wystarczy wysłać maila lub skontaktować się biurem obsługi i gotowe!

Autor:

Amanda

Pisząc, odkrywam coraz więcej swoich pasji oraz interesujących mnie tematów, które chciałabym poznać bliżej. Codziennie dążę do tego, aby być lepszą wersją samej siebie — stanie w miejscu nigdy nie przyniesie upragnionych rezultatów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *