Breaking News

Odzież odblaskowa – na jakich stanowiskach będzie konieczna?

Ubrania odblaskowe na stanowisku pracy spełniają kilka funkcji. Najważniejszym jest oczywiście zapewnienie dobrej widoczności, a co za tym idzie – poprawa bezpieczeństwa pracownika. I choć kamizelki czy kurtki odblaskowe kojarzą się przede wszystkim z pracą na budowie czy też robotami drogowymi, odzież odblaskowa jest konieczna również w kilku innych branżach.

Odzież odblaskowa – kiedy będzie obowiązkowa?

Zakładanie odzieży odblaskowej często wynika z przepisów prawa. Zasady BHP określają wymogi zaopatrzenia pracowników w takie ubrania, biorąc pod uwagę warunki pracy, a przede wszystkim miejsce, w którym jest ona wykonywana.

I tak odzież odblaskową muszą posiadać wszyscy wykonujący pracę w obrębie pasa drogowego oraz na obszarze kolejowym. Dotyczy to zarówno inwestycji budowlanych czy remontowych, jak i na przykład wszelkiego rodzaju pomiarów, choćby geodezyjnych. W związku z tymi przepisami często można obejrzeć pracowników kolejowych w różnych ubraniach odblaskowych.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami odzież odblaskowa – co najmniej w formie kamizelki – jest też potrzebna każdemu kierowcy, który jedzie autostradą. Gdy będzie chciał bowiem na niej opuścić samochód, na przykład w razie awarii, musi mieć na sobie ubrania ostrzegawcze.

Kamizelki odblaskowe są również powszechnie stosowane na placach budowy. I to nawet na stanowiskach, na których nie precyzują tego państwowe przepisy. Obowiązkowa odzież odblaskowa to często rezultat wewnętrznych zasad BHP konkretnej firmy budowlanej.

Dla wielu pracowników na budowie jest jednak niezbędna. Bez niej nie można na przykład wykonywać pracy na wysokościach – dotyczy to nie tylko budowlańców, ale też między innymi osób zajmujących się choćby czyszczeniem okien i ścian wysokich budynków.

Ciężki sprzęt, stacje benzynowe

Odzież ostrzegawcza jest także konieczna na wszystkich stanowiskach, na których istnieje zagrożenie uderzenia o jakiś wystający element konstrukcyjny. To zastrzeżenie może dotyczyć budowlańców, ale również ekip remontowych, a także niektórych prac związanych z rolnictwem.

Bez ubrań ostrzegawczych nie mogą pracować także osoby zatrudnione do obsługi tak zwanego ciężkiego sprzętu. Kamizelki odblaskowe powinni posiadać także ludzie zatrudnieni na stacjach benzynowych – zakładają je w czasie wykonywania obowiązków poza pomieszczeniami. Muszą bowiem wówczas poruszać się między pojazdami, dobra widzialność jest więc szczególnie ważna.

Odzież odblaskowa – najpopularniejsze rodzaje

Na rynku znajdziemy wiele modeli i fasonów odzieży odblaskowej. Najpopularniejszym rodzajem są wspomniane już kilkukrotnie kamizelki – można je łatwo i szybko założyć, nie ograniczają też w żaden sposób ruchów. Na wielu stanowiskach robocza odzież odblaskowa pełni jednak również funkcje ochronne. W związku z tym powinna zasłaniać całe ciało. W takich warunkach sprawdzają się kurtki odblaskowe – ewentualnie bluzy lub polary ostrzegawcze – oraz spodnie odblaskowe damskie i męskie.

Latem dużym powodzeniem wśród pracowników cieszą się koszulki z materiałów odblaskowych. W czasie pracy w mocno świecącym słońcu przydatne będą również odblaskowe czapki z daszkiem. Katalog odzieży ostrzegawczej uzupełniają wygodne softshelle – idealnie sprawdzą się szczególnie w czasie deszczu, w okresie przejściowym, na wiosnę lub jesienią.

Czasami nie trzeba jednak sięgać po cały strój odblaskowy i wystarczy, że pracodawca sprawi podwładnym szelki ostrzegawcze lub odblaskowy pas biodrowy. Ubrania ostrzegawcze i odblaskowe dodatki znajdziesz na https://www.sprzetbhp.pl/category/odziez-ostrzegawcza-odblaskowa.

Odzież odblaskowa – najważniejsze wymagania

Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy element odzieży roboczej spełnia normy stawiane przed ubraniami odblaskowymi. Polskie wytyczne określają zarówno barwę i powierzchnię materiału tła takich ubrań, jak i umieszczonych na nich taśm ostrzegawczych.

Odzież odblaskowa powinna być wykonana z jaskrawych, fluorescencyjnych materiałów. Odpowiednie barwy to żółta, czerwona lub pomarańczowo-czerwona. Te kolory najbardziej zwracają na siebie uwagę.

Klasy ubrań ostrzegawczych

Na każdym profesjonalnym ubraniu ostrzegawczym muszą znajdować się taśmy z odblaskami. Ich powierzchnię precyzuje norma EN ISO 20471. Zgodnie z nią odzież odblaskowa dzieli się na trzy klasy ochrony. Najwyższy poziom widzialności zapewniają ubrania klasy trzeciej.

Według wytycznych, odzież odblaskowa klasy pierwszej musi posiadać dwa metry taśmy odblaskowej. Jej łączna powierzchnia ma wynosić co najmniej 0,1 metra kwadratowego. Do tego dochodzi 0,14 m kw. fluorescencyjnego tła oraz 0,2 m kw. tzw. materiału o połączonych właściwościach.

Odzież odblaskowa klasy drugiej to już nieco większe wymagania. W tym przypadku długość taśmy odblaskowej to 2,6, co powinno dać powierzchnię 0,13 m kw. Do tego musi mieć jaskrawe tło o powierzchni 0,5 m kw.

Najwięcej odblasków musi pomieścić odzież ostrzegawcza klasy trzeciej. W tym przypadku mowa już o czterech metrach odblaskowej taśmy o powierzchni 0,2 m kw. Dodatkowo jaskrawe tło ma zajmować powierzchnię 0,8 m kw. By strój roboczy spełniał wymogi klasy trzeciej, musi obejmować ubranie w pełni okrywające tułów z długimi rękawami. Alternatywą jest połączenie ubrania okrywającego tułów ze spodniami o długich nogawkach – to rozwiązanie przydatne latem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *