Breaking News

Wawel pod śniegiem. 7 pomysłów na zimowe aktywności

Kraków to polskie miasto, które przyciąga największą liczbę turystów. Jest połączeniem wielowiekowej tradycji, wspaniałych zabytków i nowoczesnych rozwiązań. Kraków warto odwiedzić także zimą. I to nie tylko po to, by zobaczyć, jak prezentuje się Wawel pokryty śniegiem. 

Co robić w Krakowie zimą? Przedstawiamy pięć ciekawych pomysłów na zimowe wizyty w grodzie Kraka.

Kraków – atrakcje zimą 

Łyżwy na Błoniach krakowskich

To propozycja dla tych, którzy nie boją się niskich temperatur. Zimą w Krakowie nie brakuje miejsc, w których można pojeździć na łyżwach – i pod dachem, i na świeżym powietrzu. Na pierwszy plan zdecydowanie wysuwa się lodowisko urządzane na Błoniach krakowskich. Latem to miejsce idealne do spacerów, jazdy na rowerze czy rolkach, zimą zmienia się w jedną z największych odkrytych ślizgawek w kraju. A wszystko to niemal tuż obok historycznego centrum miasta. Mniejsze odkryte lodowiska w Krakowie są również wytyczane w pobliżu galerii handlowych.

Spacer po Rynku Głównym

Jeśli nie jesteś fanem sportu i wolisz podziwiać piękno miasta, to pewnie zadajesz sobie pytanie: “Kraków zimą – co warto zobaczyć podczas tej pory roku?”. Na krakowski Rynek, będący sercem dawnej stolicy Polski, warto wybrać się o każdej porze roku. Zimowy spacer po tym szczególnym placu i otaczających go średniowiecznych uliczkach będzie jednak wyjątkowo urokliwy – to świetny pomysł na romantyczny weekend. Kraków zimą organizuje też na Rynku targ bożonarodzeniowy – jego stoiska zwykle są rozstawione przy Sukiennicach aż do 8 stycznia. 

Można tam kupić różnego rodzaju przedmioty związane ze świętami, ale też spróbować wyjątkowych smakołyków, które trudno znaleźć o innej porze roku. Miody, pierniki czy grzaniec – rozgrzeją nawet tych, którzy nie lubią zimy. Na Rynek można się też wybrać, by obejrzeć szopki biorące udział w tradycyjnym krakowskim konkursie.

Na rynku głównym nie może zabraknąć także choinki bożonarodzeniowej, która jest ustawiona naprzeciwko Kościoła Mariackiego. Trudno jej nie zauważyć. Oprócz targu bożonarodzeniowego po lewej stronie Sukiennic postawiona jest scena, na której odbywają się występy oraz puszczana jest świąteczna muzyka. W centrum Krakowa na pewno poczujesz magię zbliżających się świąt. 

Nie możesz doczekać się świąt? Sprawdź nasz artykuł „Choinka ośnieżona, choinka w doniczce, choinka na pniu – którą wybrać? Przegląd sztucznych choinek na tegoroczne Boże Narodzenie”!

Wizyta na Wawelu

A może by tak po obejrzeniu Rynku wybrać się na Wawel? To wyjątkowe miejsce w historii Polski większość z nas odwiedza w wieku szkolnym, gdy zwiedzanie zabytków jest często tylko dodatkiem do wycieczki ze szkolnymi przyjaciółmi. Warto odwiedzić dawną siedzibę królów również po zakończeniu nauki, już w pełni świadomie. Wizyta na Wawelu zimą może być dobrym pomysłem, bo o tej porze roku wzgórze odwiedza znacznie mniej turystów, można więc uniknąć tłoku. W dodatku zwiedzanie Wawelu w listopadzie jest darmowe, w zimowych miesiącach można z kolei liczyć na bezpłatne wejście w niedzielę.

Żywa szopka przy ul. Franciszkańskiej 

Odwiedziny Krakowa w okresie Świąt Bożonarodzeniowych, to okazja do zobaczenia żywej szopki, która od 1991 roku jest organizowana przez Franciszkanów. Można ją zobaczyć w Wigilię oraz pierwszy dzień świąt. 

To prawdziwa atrakcja, która przyciąga nie tylko mieszkańców, ale i turystów z okolicznych miast. W żywej szopce można zobaczyć m.in. osiołki, koziołki i nawet lamy.    

Ogród świateł – Park Doświadczeń im. Stanisława Lema 

Co robić w Krakowie zimą? Na pewno wieczorem odwiedzić Park Doświadczeń, który znajduje się tuż obok Tauron Areny. Jest to plenerowa wystawa pełna kolorowych świateł, które przeniosą Cię prosto do czarodziejskiego i bajkowego świata. 

W tym roku tematem przewodnim instalacji świetlnej jest “Piotruś Pan”. W Parku Doświadczeń im. Stanisława Lema pojawi się prawie 30 instalacji świetlnych oraz wiele multimedialnych atrakcji. Przygotowane są też laserowe pokazy. Ogród Świateł w Krakowie będzie można odwiedzić od 28 października aż o 26 lutego 2023 roku.  

Wyjście do teatru

Wielu ludzi jako miejsce swojej wycieczki wybiera Kraków. Atrakcje zimą na świeżym powietrzu nie są dla każdego. Dlatego mamy też coś dla osób, które wolą spędzić ten czas w inny sposób. Kraków można z powodzeniem uznać również za stolicę polskiej kultury. Oprócz licznych zabytków i muzeów, na terenie miasta działa wiele teatrów, w których występują czołowi polscy aktorzy. Krakowskie teatry zwykle są oblegane przez widzów, bilet na interesującą nas sztukę warto więc zarezerwować odpowiednio wcześniej. 

Tężnia solankowa w Wieliczce

Ci, którzy Kraków odwiedzali już wielokrotnie, mogą wybrać się za miasto. Atrakcji nie brakuje bowiem również w miejscowościach otaczających gród Kraka. Szczególną kryje granicząca ze stolicą województwa małopolskiego Wieliczka. Oprócz standardowej wizyty w kopalni soli, można tam przespacerować się w tężni solankowej, co będzie korzystne dla dróg oddechowych. Fani zimowego szaleństwa w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od Krakowa znajdą też kilka ciekawych stoków narciarskich.

Jak nocleg to tylko w centrum miasta

Jeśli wybierasz się do Krakowa na kilka dni, warto poszukać odpowiedniego noclegu. Zimą nie za bardzo chce się spędzać wiele godzin na mrozie. Dlatego jeśli chcesz zobaczyć wszystkie atrakcje w centrum miasta, warto zdecydować się na hotel w blisko Rynku Głównego, aby główne zabytki mieć na wyciągnięcie ręki. Poszukaj atrakcyjnych ofert, takich jak Hotel Best Western Kraków. Bez korzystania z komunikacji miejskiej znajdziesz się w samym sercu dawnej stolicy Polski. 

Mam nadzieję, że przekonałam Cię, aby odwiedzić Kraków zimą. Co warto zobaczyć też już wiesz, także na pewno nie będziesz się nudzić! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *