Breaking News

Akcesoria dla narciarzy, o których trzeba pamiętać!

Jazda na nartach jest jednym z najpopularniejszych sportów zimowych. Niezależnie od tego, czy wybieramy się na stok i mamy zamiar zjeżdżać, czy może naszym celem są trasy biegowe albo góry, trzeba pamiętać o odpowiednim wyposażeniu. Warto mieć na sobie odpowiedni strój dostosowany do warunków pogodowych oraz niezbędne akcesoria dla narciarzy. Sprawią, że aktywność na stoku lub trasie będzie jeszcze bardziej komfortowa i bezpieczna. O jakich dodatkach powinien pamiętać każdy narciarz?

Kije narciarskie – sprzęt na narty zjazdowe i biegowe

Kijki przydadzą się nam zarówno na stoku, jak i podczas biegu przez las czy góry. Kije do narciarstwa biegowego różnią się nieznacznie od kijów zjazdowych, jednak w obu przypadkach są niezbędne do bezpiecznej i profesjonalnej jazdy.

Mimo iż może się wydawać, że kije przeszkadzają, w praktyce ułatwiają balansowanie ciałem i skręcanie. Te akcesoria dla narciarza trzeba dobrać do jego wzrostu. Najprościej przyjąć, że ich długość powinna być równa 70 procent wzrostu użytkownika. Przy wzroście 170 cm będą to więc kije na 119 cm, przy 190 cm wzrostu – 133 cm.

Dobierając te akcesoria na narty trzeba też pamiętać o ergonomicznym uchwycie. To kluczowa sprawa również przy kijach do biegania, które nie mogą wyślizgiwać się z ręki. W tym przypadku dobieranie ich długości powinno przebiegać na nieco innych zasadach – najlepiej, by ich długość była mniejsza od wzrostu o około 25 cm. Taki sprzęt na narty biegowe może być nawet jeszcze krótszy. Najtańszym wyborem są kijki z aluminium, profesjonaliści stawiają jednak na kije karbonowe. Sprawdzone modele znajdziesz na https://megaoutdoor.pl.

Gogle narciarskie – nie tylko na śnieżną pogodę

Jednym z bardziej przydatnych akcesoriów na stoku, a także podczas biegu w górach, są gogle. Aby dobrze spełniać swoje zadanie, powinny być idealnie dopasowane do kształtu twarzy. Różne szkła są przeznaczone do różnych warunków pogodowych, jednak zamiast inwestować w kilka par, możemy zdecydować się na model fotochromatyczny. Takie gogle dopasowują się do natężenia światła na zewnątrz.

Wybierając te akcesoria dla narciarza, pamiętajmy, że bardzo ważny jest filtr UV i/lub polaryzacja.  Słońce, szczególnie to odbijające się od śniegu, działa szkodliwie na nasze oczy. Gogle różnią się również kształtem. Modele sferyczne, jakby „wycięte z kuli”, charakteryzują się bardzo szerokim polem widzenia. Gogle cylindryczne są z kolei bardziej elastyczne i odporne na uszkodzenia.

Akcesoria dla narciarzy, którzy biegają – stuptuty biegowe

Przydatne głównie w narciarstwie biegowym, jednak sprawdzą się wszędzie tam, gdzie zalega spora ilość śniegu. Stuptuty zaczepiamy o buty biegowe lub narciarskie i nakładamy na spodnie. Chronią nas przed zimnem, wilgocią, a także wsypywaniem się śniegu do cholew butów.

Stuptuty sprawdzą się również u wszystkich skitourowców, którzy łączą podchodzenie na nartach po stoku ze zjazdami po świeżym śniegu. Jeśli chcemy spróbować tego rodzaju narciarstwa, stuptuty są obowiązkowe.

Wiązania do biegówek

Narciarstwo biegowe nie ogranicza się do zjazdów ze stoku, dlatego też oprócz nart i butów potrzebujemy specjalnego sprzętu. Bardzo ważne jest, aby wiązania pasowały do zakupionych butów.

Sklep z wiązaniami do nart to zazwyczaj także sklep z butami. Najlepszym rozwiązaniem więc jest zakup obu tych elementów jednocześnie. Na rynku znajdziemy różne typy wiązań i powinniśmy dobrać je do stylu, w którym zamierzamy biegać, a także planowanych tras. Najbezpieczniej poradzić się sprzedawcy, który zna się na rzeczy i będzie mógł nam doradzić, jakie akcesoria na narty wybrać.

Kask narciarski

Kask jest dodatkiem, który sprawdzi się przede wszystkim na stoku i trudniejszych, np. wyczynowych trasach biegowych. Warto mieć go na sobie podczas jazdy, ponieważ zapewnia nam nie tylko ocieplenie głowy, ale przede wszystkim jej ochronę.

Kask jest elementem wyposażenia narciarskiego na którym zdecydowanie nie warto oszczędzać. Tylko dobrej jakości, profesjonalny kask będzie w stanie ochronić nas podczas upadku czy zderzenia.

By dobrze spełniał swoją funkcję, a przy okazji był wygodny, trzeba dobrać odpowiednią wielkość kasku. Nie może być zbyt luźny ani nadmiernie uciskać głowy. Najprościej przed zakupem zmierzyć obwód głowy. Sprawdzamy go centymetrem krawieckim nad linią brwi.

Akcesoria dla narciarzy – dedykowane ubrania

Kiedy kompletujemy sprzęt na narty zjazdowe lub biegowe, pamiętajmy o odpowiednim stroju. Najlepiej dobierać do niego elementy uszyte z myślą o narciarzach. Będą nimi na przykład profesjonalne kurtki Salomon czy też narciarskie spodnie.

Dlaczego warto postawić na profesjonalny ubiór? Decydując się na markowe kurtki czy spodnie narciarskie, mamy pewność, że będą dobrze chronić nas przed przemoczeniem i zmarznięciem. Są też zdecydowanie bardziej solidne niż ich marketowe odpowiedniki. Mimo że kosztują nieco więcej, powinny wystarczyć na lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *