Breaking News

Odzież ochronna dla pracowników. Kiedy pracodawca musi ją zapewnić?

Każdy pracodawca musi zapewnić swoim pracownikom pełne bezpieczeństwo na czas wykonywania codziennych zadań. W ramach tego obowiązku jest zobligowany do przekazania im odzieży ochronnej. Elementy, które się na nią składają, muszą spełniać obowiązujące normy i idealnie dostosowywać się do charakteru danej pracy. Odzież ochronna dla pracowników powinna ich zabezpieczać, ale też gwarantować komfort ruchów. Oto najważniejsze informacje na temat modeli wysokiej jakości odzieży ochronnej.

Kiedy odzież ochronna dla pracowników jest niezbędna?

Ubrania ochronne BHP są obowiązkowe wszędzie tam, gdzie wykonywanie obowiązków może stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia pracowników. To coś więcej niż odzież robocza, która tylko zabezpiecza prywatne ubrania. W związku z tym ubrania ochronne są obwarowane zdecydowanie bardziej wyśrubowanymi normami. Te wymogi są zapisane między innymi w katalogu Polskich Norm.

Do obowiązków pracodawcy należy zapewnienia zatrudnianym osobom pełnego zestawu ubrań ochronnych. W przeciwieństwie do odzieży roboczej, nie może zrzucić tego obowiązku na pracownika i później przekazać mu ekwiwalentu pieniężnego. Podobnie jest z czyszczeniem i praniem takich ubrań. Warto podkreślić, że pracodawca nie może potrącać podwładnym żadnych pieniędzy na ubrania ochronne BHP – ma je dostarczyć nieodpłatnie.

Odzież ochronna w pracy jest wymagana w wielu branżach. Ryzyko w pracy jest bowiem obecne na zaskakująco dużej liczbie stanowisk. W szczególności trzeba o to zadbać w budownictwie, które cały czas pozostaje branżą, w której dochodzi do największej liczby wypadków w pracy.

Ubrania ochronne są jednak potrzebne również w gastronomii, przemyśle i medycynie. Dla bezpieczeństwa pracownika warto pomyśleć o odzieży ochronnej, na którą składa się wiele praktycznych elementów: kombinezony, kurtki, spodnie, nakrycia głowy, obuwie, kaski, okulary, maski.

Rodzaje odzieży ochronnej dla pracowników

Odzież ochronna w pracy jest niezbędna przede wszystkim tam, gdzie pracownik codziennie:

  • ma kontakt z narzędziami i przedmiotami ostrymi, a także bezpośrednio z ruchomymi elementami maszyn. To odzież antyprzecięciowa,
  • ma kontakt ze środkami chemicznymi, takimi jak: oleje, tłuszcze, pyły, rozpuszczalniki, kwasy oraz zasady. To odzież chemoodporna oraz kwasoodporna,
  • ma kontakt ze środkami biologicznymi, między innymi z wirusami i bakteriami, a także z grzybami. To odzież chroniąca przed czynnikami biologicznymi,
  • ma kontakt z substancjami o właściwościach termicznych, na przykład z promieniowaniem cieplnym, cząsteczkami ciekłego metalu, płomieniami, napięciem elektrycznym. To odzież chroniąca przed czynnikami chemicznymi oraz odzież niepalna,
  • pracuje w środowisku, w którym panuje wysoka lub niska temperatura oraz wilgoć. To odzież przeciwdeszczowa,
  • pracuje w miejscu, gdzie może dochodzić do napięć elektrycznych, iskrzenia czy wyładowań elektrycznych. To odzież chroniąca przed porażeniem prądem,
  • pracuje w miejscu, gdzie panują trudne warunki atmosferyczne powodujące słabą widoczność, na przykład: intensywne promienie słoneczne, deszcz, śnieg lub mgła. To odzież ostrzegawcza, którą znajdziesz m.in. na https://www.sprzetbhp.pl/category/odziez-ostrzegawcza-odblaskowa.

Na jakie kategorie dzielą się ubrania ochronne BHP?

Odzież ochronną dla pracowników można podzielić także ze względu na poziom ochrony, jaki zapewnia. Pod tym kątem ubrania dzielą się na trzy kategorie.

Pierwsza kategoria to najmniejszy poziom bezpieczeństwa. Takie ubrania chronią przed minimalnymi zagrożeniami. Należą do nich na przykład czynniki atmosferyczne czy też potencjalne uszkodzenia mechaniczne o niewielkich skutkach, jak otarcia.

Kategoria druga obejmuje odzież, która chroni przed konkretnym czynnikiem. Tyle że ten czynnik nie może zagrażać trwałym uszczerbkiem na zdrowiu. W tej grupie znajduje się odzież dla spawaczy czy drogowców.

Trzecia kategoria to najwyższy poziom ochrony. To ubrania, które zabezpieczają przed czynnikami grożącymi najpoważniejszymi konsekwencjami. Taka odzież ma chronić m.in. przed promieniowaniem, płomieniem, temperaturami poniżej -50 stopni Celsjusza, wysokim napięciem czy utonięciem. Wszystko warunkują konkretne rodzaje odzieży ochronnej.

Odzież ochronna w pracy. Nie zapominaj o komforcie

Choć w większości przypadków odzież ochronna dla pracowników spełnia wszelkie obowiązujące normy, to może się tak zdarzyć, że jest źle dobrana i nie zapewnia pracownikom odpowiedniego komfortu noszenia. Dzieje się tak najczęściej, kiedy rozmiar poszczególnych elementów stroju lub obuwia jest zbyt mały albo zbyt duży, co niezwykle utrudnia pracownikom wykonywanie swoich zadań.

Odzież ochronna w pracy musi zatem być idealnie dopasowana do indywidualnych potrzeb pracowników, a także do charakteru wykonywanych przez nich prac. I to nie tylko pod względem rozmiaru, ale także pod względem kroju, wzoru, rodzaju materiału oraz kolorystyki. Ta ostatnia jest szczególnie ważna w przypadku ubrań ostrzegawczych. Taka odzież musi być żółta, czerwona lub czerwono-pomarańczowa.

Wiele elementów odzieży ochronnej zostało zaprojektowanych z myślą o mężczyznach i kobietach. Różnią się nie tylko stylem, ale też fasonem. Na rynku dostępne są zróżnicowane modele ubrań i obuwia: kurtki BHP damskie i męskie, ochronna odzież kucharska damska i męska czy ochronne rękawice lub obuwie gumowe męskie i damskie.

Skoro wiesz już, w jakich sytuacjach pracodawca powinien zapewnić odpowiedni ubiór dowiedz się też, jak odzież robocza powinna być wybierana. Przeczytaj to w artykule – „Odzież robocza odblaskowa- na co zwrócić uwagę przed jej zakupem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *