Breaking News

Znakowanie odzieży. Czym różnią się najpopularniejsze metody?

Koszulki odblaskowe z nadrukiem, czapki z naszywkami, bluzy z logotypem firmy – znakowanie odzieży można przeprowadzać różnymi technikami. Każda z nich ma własne zalety, ale także wady, które warto poznać jeszcze przed decyzją o zamówieniu konkretnego rodzaju ubrań. Przybliżamy najpopularniejsze metody znakowania odzieży, które wykorzystują w pracy profesjonalne firmy, takie jak Gildan czy Fruit of the Loom.

Znakowanie odzieży – najlepsze metody

Wszyscy zainteresowani zamówieniem ubrań z dedykowanymi napisami czy grafikami mogą wybierać wśród kilkunastu metod znakowania. Poszczególne techniki nadają się na różne rodzaje ubrań. Niektóre lepiej sprawdzą się na poliestrze, inne na bawełnie. Jeśli planujesz znakowanie odzieży, weź również pod uwagę stopień skomplikowania logotypu lub grafiki, którą chcesz umieścić na materiale.

Sitodruk – na koszulkach i nie tylko

Chcesz, by nadruk na koszulce czy bluzie wyróżniał się intensywnymi kolorami i długo pozostał w nienaruszonym stanie? Postaw na sitodruk. Metoda zwana inaczej drukiem sitowym sprawi, że kolory użyte do oznaczenia odzieży pozostaną świeże nawet po wielu praniach. Eksperci od nadruków przekonują, że sitodrukowe grafiki bez uszczerbku przetrwają nawet sto wizyt w pralce.

Na czym polega znakowanie odzieży sitodrukiem? Wykonuje się go za pomocą nakładanego na siatkę szablonu – farba jest wtłaczana w materiał. Sitodruk jest stosunkowo tanim sposobem znakowania ubrań, opłaca się zwłaszcza przy zamawianiu dużej liczby egzemplarzy z nadrukiem.

Jednocześnie wymaga jednak dużej precyzji i pozwala na użycie maksymalnie pięciu kolorów. Świetnie nadaje się na torby bawełniane, bluzy czy koszulki. Sprawdzi się zarówno na tekstyliach wykonanych z materiałów syntetycznych, jak i bawełnianych.

Haft komputerowy

Haft komputerowy ma korzenie w klasycznym hafcie, który z czasem został zmechanizowany. Dziś uchodzi za prestiżową metodę, która pozwala na efektowne znakowanie odzieży. Z tego powodu jest często używany między innymi do ozdabiania oficjalnych koszul biznesowych. W ten sposób można też wyróżnić na przykład stroje kelnerskie w renomowanych restauracjach.

Oprócz tego haft komputerowy świetnie nadaje się do znakowania polarów i softshelli. Szeroko wykorzystywany jest zwłaszcza w przypadku tych pierwszych. Haftowane wzory są wykonywane przez maszyny, które korzystają z różnokolorowych nici. To trwała metoda, nie trzeba obawiać się, że straci na jakości na przykład pod wpływem prasowania.

Znakowanie odzieży haftem komputerowym gwarantuje elegancki efekt, ale ma również wady. Przede wszystkim nie nadaje się do odwzorowywania bardzo skomplikowanych grafik.

Naszywki

W tym przypadku nadruk wykonuje się na osobnym kawałku materiału, który dopiero naszywa się na właściwą odzież. Dzięki temu można znakować nawet ubrania ze skomplikowaną strukturą. Ta metoda jako jedna z nielicznych sprawdzi się więc na przykład na tekstyliach z polaru. Można tak znakować również przeróżne kurtki reklamowe.

Same naszywki wykonuje się na kilka sposobów i na różnego rodzaju tkaninach – wyróżniamy między innymi naszywki cyfrowe, haftowane oraz sublimowane. Od tego właśnie zależy ich wytrzymałość. Warto pamiętać, że większe naszywki mogą utrudniać noszenie ubrań. Nie należy więc z nimi przesadzać.

Tłoczenie

Ubrania można oznaczyć również za pomocą tłoczenia. Takie znakowanie odzieży polega na przenoszeniu wzoru na tkaninę pod wpływem ciepła oraz wysokiego ciśnienia. Dzięki temu część materiału zostaje wtłoczona – to ciekawy sposób stosowany na bluzach, polarach czy koszulkach polo.

Tłoczone grafiki są niezwykle wytrzymałe i odporne na ścieranie. Koszt wykonania matrycy potrzebnej do wykonania wzoru jest jednak wysoki. Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że tłoczone wzory obciążają tkaninę. Nie należy więc decydować się na tę technikę w przypadku lekkich ubrań.

Inne metody znakowania

Do innych popularnych metod znakowania odzieży należą między innymi różne odmiany termotransferu. To za jego pomocą powstają na przykład koszulki odblaskowe z nadrukiem. Ta metoda znakomicie nadaje się do odwzorowywania skomplikowanych grafik.

Do druku termotransferowego nieco zbliżona jest metoda sublimacji, którą stosuje się na jasnych ubraniach wykonanych z poliestru. Znakowanie odzieży w ten sposób należy do najbardziej trwałych sposobów nadruku. Do procesu sublimacji dochodzi w specjalnej prasie. Wówczas tusz nie osadza się na powierzchni ubrać, a przenika do wnętrza włókien. Tworzy więc z nimi właściwie całość. Dlatego nadruki wykonane sublimacją nie będą tracić na jakości. To rozwiązanie szczególnie często stosuje się na koszulkach sportowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *