Breaking News

Haftowanie. Jak zacząć i co musisz o nim wiedzieć?

Haftowanie do sztuka ozdabiania materiałów za pomocą igły i kolorowych nici, które wyszywają piękne wzory. Upiększamy w ten sposób ręczniki, ubrania, torebki i wiele innych rzeczy. Długą tradycje ma zwłaszcza haftowanie ręczne, ale z pomocą przychodzą nam także hafciarki komputerowe. Od czego zacząć? Który rodzaj działalności będzie dla nas bardziej odpowiedni? Co trzeba wiedzieć o haftowaniu? Szukamy odpowiedzi w tym wpisie!

Haftowanie ręczne – co będzie potrzebne?

Jest to zadanie wymagające poświęcenia wielu godzin na naukę oraz przygotowanie pojedynczego zdobienia. Rozpoczynając przygodę z haftowaniem musimy zainwestować w kilka potrzebnych przedmiotów. Potrzebnych będzie sporo igieł do haftowania z różnymi końcówkami (zakrzywione, z tępym czubkiem, z ostrym czubkiem, z dużym oczkiem, do gobelinów itd.), tamborek lub krosno, nożyczki do tkanin, zmywalny flamaster do kopiowania wzorów oraz żelazko i deska do prasowania.

Ale jak zacząć haftować bez nici? Kiedy przygotowujemy się do nauki ręcznego haftu, mamy do wyboru dwa rodzaje nici: mulinę oraz kordonki. Mulina to nić, która składa się z sześciu włókien. Dzięki temu można dowolnie ją „odchudzać”, by doprowadzić do pożądanej grubości nici. Cieńszą nitką będziemy mogli haftować bardziej precyzyjnie. Mamy też do wyboru mnóstwo kolorów oraz nici ze specjalnymi efektami – na przykład metalizowane.

Kordonki są mniej uniwersalne niż mulina, jesteśmy bowiem skazani na konkretną grubość. Nić jest w nich w charakterystyczny sposób skręcona. Co można haftować kordonkami? Najlepiej udają się wzory z nieco mniejszą liczbą detali. Ten rodzaj nici znakomicie nadaje się na przykład do haftowania napisów.

Ręczne haftowanie – jak zacząć?

Na początku wystarczy, że nauczymy się haftu krzyżykowego, potem możemy spróbować z haftem koralikowym. Jak zacząć haftować ściegiem krzyżykowym? Ten haft polega na wykonaniu rzędu półkrzyżyków, które następnie uzupełnia się drugim rzędem, skierowanym w przeciwną stronę. Na początku warto zwracać uwagę przede wszystkim na ten drugi rząd. Wszystkie półkrzyżyki muszą być w nim skierowane w tę samą stronę. Wtedy haft będzie gładki.

Haftowanie ręczne ściegiem krzyżykowym będzie łatwiejsze, kiedy już na początku swojej przygody zaczniemy zwracać uwagę na rozpoczynanie i koniec nitki. Przede wszystkim nie powinniśmy robić supełków ani na początku, ani na końcu ściegu. Zamiast tego przy rozpoczynaniu haftu należy zostawić zapas nici, który następnie ukryjemy w elemencie haftu. Podobnie postąpimy na zakończenie.

Ręczne robótki najczęściej wykonywane są jako hobby, dlatego nie należy przejmować się początkowymi niepowodzeniami i cierpliwie się uczyć. W takim przypadku haftowanie powinno być przede wszystkim przyjemnością i relaksem.

Hafciarka komputerowa – dla tych, którzy chcą więcej

Jeśli haftowanie ma być czymś więcej, niż tylko momentem odpoczynku – źródłem zarobku lub dodatkowego dochodu – wtedy zainwestuj w hafciarkę komputerową. Na co zwrócić uwagę przy zakupie pierwszego takiego produktu?

Hafciarka jednoigłowa

Podczas haftowania na różnego rodzaju ręcznikach czy też bluzach, gdzie jest jedynie jeden lub dwa kolory napisu, użyjemy hafciarki jednoigłowej. Urządzenia pilnują używania odpowiedniego koloru nici i zatrzymują się wtedy, gdy trzeba ją zmienić.

Dokonując zakupów, przyjrzyj się parametrom takim jak liczba dostępnych czcionek oraz dostępność polskich liter. W takim przypadku bez żadnego problemu wyhaftujemy każde imię i inny napis. Istotnym jest także pole haftu, które określa wielkość podczas jednego użycia – bez potrzeby wypinania materiału. Producenci decydują się także na określenie liczby gotowych wzorów. Warto wybrać taką hafciarkę, która ma ich całkiem sporo.

Hafciarka wieloigłowa

Hafciarka wieloigłowa zdecydowanie różni się od jednoigłowej. Można w niej zamontować kilka bądź kilkanaście kolorów haftujących. Pracując, przełącza się między konkretnymi kolorami, dlatego wiadomo, że projekt zostanie wykonany znacznie szybciej. To zdecydowanie zwiększa komfort pracy.

Podobnie jak u poprzedniczki, trzeba sprawdzić wielkość pola haftu oraz liczbę dostępnych igieł. Co można haftować wieloigłową hafciarką? Niemal wszystko, bo takie maszyny najczęściej pracują dla zakładów zajmujących się haftowaniem na skalę przemysłową. Największe pole do popisu dają hafciarki wieloigłowe wielogłowicowe, które mogą pracować i na wykrojach, i na gotowych przedmiotach.

Podwójne maszyny

Bardzo ciekawym rozwiązaniem na rynku jest pojawiająca się jako całość hafciarka i maszyna do szycia. Brother, Minerva czy Janome to przykładowe firmy, które zdecydowały się na tego rodzaju zabieg. Jest to doskonała opcja dla tych, którzy nie mają wiele miejsca w domu: dzięki niej za jednym zamachem będą mieli zarówno maszynę do szycia, jak i hafciarkę.

Jak zacząć haftować hafciarką komputerową?

Bez względu na rodzaj urządzenia, które wybierzemy, przed włączeniem maszyny należy znaleźć gniazdko z uziemieniem. Obsługę urządzenia umożliwia jej ekran. To tam uruchamiamy pracę, a także możemy wybrać odpowiednią funkcję.

Na początku pracy trzeba będzie sprawdzić dwie pozycje hafciarki. Pierwsza to pozycja 100 stopni. To dość częsty błąd – jeśli się wyświetli, należy wybrać opcję „poruszać się w miejscu?”. Wtedy maszyna wykona obrót i poprawi ustawienie. Sprawdzić należy również pozycję igły do hafciarki. Istotna jest właściwa liczba igielnicy. Jeżeli nie wyświetla się na ekranie, można ustawić ją manualnie – służy do tego gałka umieszczona na maszynie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *