Breaking News

Pracujesz na zewnątrz? Zadbaj o właściwą odzież ochronną!

Praca na zewnątrz wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami oraz o wiele mniejszym komfortem niż wykonywanie swoich obowiązków w budynkach. Aby jak najbardziej zmniejszyć szanse na wypadek i jednocześnie zwiększyć komfort pracy, pracownicy outdoorowi powinni mieć zapewnioną roboczą odzież ochronną. Czym dokładnie charakteryzuje się tego typu garderoba oraz jak właściwie wybrać jej elementy?

Jaka jest różnica między odzieżą roboczą a odzież ochronną?

Odzież roboczą wykorzystuje się głównie w celu zastąpienia prywatnej odzieży pracowników. Jest to istotne w przypadku gdy zatrudniona osoba ma kontakt z substancjami brudzącymi, pojawiają się czynniki, które przyspieszają niszczenie ubrań lub wymagana jest ich sanitarna czystość. Obie kwestie wymienione jako pierwsze, występują w trakcie pracy na zewnątrz, szczególnie podczas miesięcy jesienno-zimowych. Odzież robocza nie musi być w żaden sposób certyfikowana ani chronić pracownika przed innymi zagrożeniami niż brud. Może to być np. bezrękawnik męski roboczy, który chronić przed zabrudzeniami i zimnem, a także jest niezwykle funkcjonalny.

Odzież robocza to również ubrania spełniające funkcję reprezentacyjną. W branżach, gdzie wymagany jest kontakt z klientem, standardem są bluzy reklamowe, t-shirty z nadrukami logo, czy koszule przyozdobione firmowym haftem komputerowym. Taka odzież robocza nadaje pracownikom profesjonalnego wyglądu i jest doskonałą reklamą marki

W przypadku odzieży ochronnej sprawa wygląda całkowicie inaczej. Musi ona spełniać podstawowe normy i kryteria. Jak sama nazwa wskazuje, ten typ odzieży powinien chronić. W przypadku pracowników outdoorowych, ochrona powinna dotyczyć szczególnie niskich lub wysokich temperatur, silnych zabrudzeń, toksycznych i szkodliwych substancji, a także pyłów. Powinna zapewniać zatrudnionej osobie również bezpieczeństwo, czyli fakt, że będzie wystarczająco widoczna, np. przy ruchliwej ulicy czy na placu budowy. Są to głównie różnego rodzaju kombinezony i kurtki robocze.

Jaka powinna być odzież ochronna i robocza?

Odzież robocza przechodzi wiele wyzwań na stanowisku pracy. Musi im sprostać, oraz poradzić sobie z częstym praniem. Ponadto, powinna zapewniać pracownikowi pełen komfort, bez względu na temperaturę  i pozycje przyjmowane podczas pracy. Kluczowe są więc dwie cechy: wytrzymałość i wygoda

Co do tych cech, pewność można mieć wyłącznie stawiając na sprawdzone, zaufane sklepy z odzieżą roboczą – na przykład Logos: https://sklep-logos.pl/odziez-robocza

W odzieży ochronnej najważniejsze jest natomiast bezpieczeństwo. Z reguły idzie ono w parze z wytrzymałością, ale to właśnie pierwsza cecha jest najważniejsza. Odzież ochronna, niestety, nie zawsze jest całkowicie wygodna – mimo tego, w wielu branżach niezbędna.

Kodeks Pracy wymaga zapewnienia pracownikom ubrań ochronnych, zapewniających bezpieczeństwo na stanowisku pracy. Każdy pracodawca musi się z tym liczyć – bez ochronnych ubrań, pracownik nie powinien przystępować do wykonywania obowiązków służbowych!

W jakiej branży potrzebna jest outdoorowa odzież ochronna?

Odzież ochronna jest niezbędna w niemal każdej branży opartej na pracy fizycznej. Należą do nich między innymi branża:

 • budowlano-remontowa
 • rolnicza 
 • komunalna
 • wodno-kanalizacyjna
 • leśno-drzewna
 • medyczna (szczególnie służby ratunkowe)
 • magazynowa
 • elektroenergetyczna
 • spawalnicza
 • usług porządkowych

Z odzieży ochronnej outdoorowej korzystają również sprzedawcy (podczas rozładowywania dostaw), pracownicy gastronomii (podczas sprzątania) oraz pracownicy produkcji, którzy większość czasu spędzaja na halach. Nawet oni muszą czasem opuścić stanowisko w pomieszczeniu, aby wykonać dodatkowe obowiązki na dworze.

Rodzaje odzieży ochronnej 

Skoro ubrania ochronne robocze mają tak szerokie zastosowanie, mają równie wiele rodzajów. Do typów odzieży ochronnej outdoorowej zalicza się m.in odzież:

 • chemiczna 
 • termiczna
 • antyelektrostatyczna
 • biologiczna
 • chroniąca przed fizycznymi zagrożeniami (np. odłamkami)
 • ostrzegawcza 

Każdy typ odzieży roboczej musi spełniać liczne wymagania i normy. Przed przystąpieniem do pracy, pracownik musi sprawdzić ubranie pod kątem potencjalnych uszkodzeń. Nie wolno pracować w odzieży ochronnej, która nie spełnia swojego zadania – wyraźnie przestrzega przed tym i Kodeks Pracy, i zdrowy rozsądek.

Z jakich elementów powinna składać się outdoorowa odzież ochronna?

 1. Kombinezony – kombinezon roboczy to połączenie spodni z bluzą, zazwyczaj z zamkiem błyskawicznym. Powinien być wykonany z materiałów wodoodpornych, a także ocieplany, jeśli wymagają tego warunki atmosferyczne.
 2. Ogrodniczki – spełniają taką samą rolę jak kombinezon, z tą różnicą, że zamiast bluzy występują szerokie szelki. Są wykorzystywane głównie w miesiącach ciepłych.
 3. Spodnie robocze – powinny być wykonane z grubego, aczkolwiek przewiewnego materiału. Dobrze jeśli mają dodatkowe, ochronne naszywki na kolanach, dzięki którym praca w pozycji klęczącej jest o wiele bardziej komfortowa.
 4. Kurtki ochronne – zazwyczaj są to także kurtki odblaskowe, które chronią nie tylko przez bardzo niską temperaturą, ale zapewniają bezpieczeństwo w ruchliwych miejscach, np. przy ulicy.
 5. Dodatki dopasowane do charakteru obowiązków. Najczęściej są to rękawice ochronne, czapki, osłona na twarz oraz odblaskowe kamizelki.

Outdoorowa odzież ochronna może zostać przyozdobiona nadrukiem logo. Dzięki temu, każdy przechodzień obserwujący pracowników, będzie wiedział, z jakiej firmy pochodzą. Prędzej czy później, outdoorowa odzież ochronna z nadrukami wpadnie w oko również potencjalnemu klientowi.

Do znakowania odzieży roboczej outdoorowej wykorzystuje się farbę odblaskową. Doskonale znosi trudne warunki, można nanieść ją na specjalistyczne materiały, a w pracy elementów odblaskowych nigdy nie jest z dużo!

Jak wybrać outdoorowe ubrania ochronne?

Wybierając odzież ochronną outdoorową, należy kierować się w pierwszej kolejności warunkami pracy. Trzeba także zajrzeć do Kodeksu Pracy, który reguluje wiele istotnych kwestii dotyczących odzieży roboczej (odblaski, kask, rękawice).

Weź pod uwagę zmieniające się pory roku – nie czekaj do jesieni z zakupem odzieży ochronnej na zimowe dni! Uwzględnij również różnorodność rozmiarów, nie tylko w obecnej ekipie. Pomyśl o przyszłych pracownikach i zaopatrz zaplecze zakładu w pełen przekrój rozmiarówek – tak na przyszłość. 

Warto również zapytać pracowników o to, jakie ubrania ochronne outdoorowe uważają za przydatne na swoim stanowisko. Dotyczy to zwłaszcza przedsiębiorców, którzy sami nie są fachowcami. Oszczędzanie na komforcie pracowników nigdy nie jest dobrą decyzją. Warto spełnić ich życzenia – z pewnością to docenią, a zadowolony pracownik to najlepszy pracownik.

Odzież ochronna outdoorowa to warunek bezpiecznej pracy. Niezwłocznie zaopatrz swoich pracowników w komplety ubrań ochronnych – bez nich nie powinni przystępować do wykonywania obowiązków. Przy doborze kieruj się sugestiami podwładnych znających swój fach, Kodeksem Pracy oraz zasadą “jakość jest ważniejsza niż cena”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *