Breaking News

Buty trekkingowe – jak o nie dbać, by służyły jak najdłużej?

Buty trekkingowe należą do najbardziej wytrzymałych rodzajów obuwia. Maszerowanie w trudnych warunkach atmosferycznych, wspinanie się wśród skał, spacery po błocie, kamieniach i trawie – muszą sobie poradzić w każdej z tych sytuacji.

Nawet najdroższe i najbardziej wyspecjalizowane modele – jak buty trekkingowe Salomon – nie będą jednak zbyt długo nam służyć, jeżeli nie będziemy odpowiednio ich pielęgnować. Wystarczy jednak pamiętać o kilku zasadach dotyczących czyszczenia, suszenia i użytkowania takiego obuwia, by cieszyć się jego zaletami przez kilka lat.

Prawidłowy wybór butów trekkingowych

Pierwszym krokiem do właściwego użytkowania, a co za tym idzie przedłużenia żywotności butów trekkingowych, jest wybór właściwego rodzaju obuwia.

Często laicy zastanawiają się przede wszystkim nad tym, czy lepiej zdecydować się na buty trekkingoweniskie, a może wysokie? Buty Salomon Quest, a może innej marki? Wybór wysokości cholewki wpływa jednak przede wszystkim na komfort chodzenia, wysokie obuwie turystyczne chroni też dodatkowo kostkę przed urazami mechanicznymi.

Jeśli chcemy dobrać buty tak, by służyły nam jak najdłużej, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na rodzaj podeszwy oraz materiały, z których wykonano obuwie.

W pierwszym przypadku kluczowy będzie stopień twardości. Jeśli naszym celem są najtrudniejsze szlaki albo zimowe wycieczki w rakach, trzeba zdecydować się na najbardziej sztywne spody. Na takich wyprawach chodzenie w butach z miękką podeszwą będzie niebezpieczne, a same buty szybko się zniszczą.

Z kolei materiał cholewki jest istotny przede wszystkim dla osób, które nie zamierzają rezygnować z wycieczek nawet w najtrudniejszych warunkach, gdy trzeba przedzierać się przez szlaki zalane wodą. Wówczas warto wybrać buty z wodoodporną membraną, bo regularnie przemaczane obuwie z innego tworzywa będzie szybko niszczało.

Gdzie szukać butów trekkingowych? Oczywiście w zaufanych sklepach, dystrybuujących marki słynące z jakości – sprawdź ofertę Megaoutdoor: https://megaoutdoor.pl/buty-salomon 

Czyszczenie butów trekkingowych

Najważniejszym zabiegiem, który pomoże utrzymać buty trekkingowe w dobrym stanie, jest jednak ich staranne czyszczenie. Wymagają tego wszystkie rodzaje obuwia, nawet te najbardziej popularne, jak buty Salomon GTX.

Kluczowa jest dokładność, odpowiednia technika czyszczenia i regularność. Buty turystyczne powinno się bowiem czyścić po każdej wędrówce. Zaniedbanie tego rytuału zamieni Twoje buty trekkingowe w siedlisko drobnoustrojów. Mogą spowodować poważne choroby, wymagające przyznania się do wszystkiego dermatologowi.

Przed rozpoczęciem tej operacji trzeba odpowiednio przygotować buty. Zaczynamy więc od wyciągnięcia sznurówek oraz wkładek. W przeciwieństwie do cholewki buta, te elementy można wyprać. Najlepiej zrobić to ręcznie, w ten sposób nie narazimy wkładek i sznurowadeł na niepotrzebne uszkodzenia w wirującym bębnie pralki.

Niech nie kusi Cię wkładanie butów trekkingowych do pralki! Uszkodzisz je, a jeśli to naprawdę potężne obuwie… to uszkodzisz też pralkę. Zatroszcz się o nie w starym stylu – woda, szczotka i własny wysiłek!

Do czyszczenia cholewki warto się natomiast zabrać dopiero wtedy, gdy but jest całkowicie suchy. Najlepiej najpierw przetrzeć ją suchą szczotką, dzięki czemu usuniemy większość zaschniętego błota. Potem trzeba zaopatrzyć się w szczoteczkę z miękkim włosiem i letnią wodę.

Uwaga – zwracaj uwagę na swoje buty także podczas wędrówki. Oczywiście, są po to by je ubrudzić… Ale jeśli zetrzesz nadmiar błota zanim wrócisz do domu z zaschniętą ,,skorupą”, oszczędzisz sobie sporo pracy.

W przypadku trudniejszych do usunięcia zabrudzeń można użyć także nawilżonej szmatki, namoczonej w wodzie z mydłem. Środka czyszczącego nie powinno być jednak zbyt dużo, zwłaszcza w przypadku obuwia wykonanego ze skóry – pod wpływem mydła cholewka może bowiem wysychać.

Chcesz wiedzieć więcej o butach trekkingowych? Przejrzyj poświęcone im artykuły na SBiegacza: https://sbiegacza.pl/buty-trekkingowe

Preparaty do czyszczenia butów trekkingowych

W walce z uporczywymi plamami stosuje się także specjalne preparaty do czyszczenia butów. Takie chemiczne substancje mogą usunąć nawet najbardziej nieznośne zabrudzenia.

Muszą być jednak precyzyjnie dopasowane do materiału, z którego wykonano cholewkę – skóry, zamszu czy nubuku. Specjalne preparaty są polecane zwłaszcza do czyszczenia butów z membraną, tutaj przydadzą się profesjonalne żele, polecane przez samych producentów.

W czasie czyszczenia nie zapominajmy również o tym, by przetrzeć szmatką wnętrze buta. Zwróćmy też uwagę na zagłębienia podeszwy, skąd należy wydłubać ewentualne błoto i kamyczki. W tym celu najlepiej posłużyć się wykałaczką.

Stosowanie specjalnych środków czyszczących to najbardziej pewna opcja, ale jeszcze pewniejszą jest… Czytanie i stosowanie się do zaleceń producenta. Czyść buty dokładnie tak, jak stoi w jego wytycznych.

Jeżeli coś pójdzie nie tak – cholewka zniekształci się po czyszczeniu, albo puści klej – Twoja reklamacja zostanie uwzględniona. W przypadku samodzielnych eksperymentów zakończonych fiaskiem, nie masz szansy na zwrot pieniędzy.

Suszenie i przechowywanie butów trekkingowych

Kiedy nasze buty będą już zupełnie czyste, trzeba je odpowiednio wysuszyć. Największym błędem, jaki można popełnić, będzie umieszczenie ich na kaloryferze lub grzejniku, czy też wystawienie mokrych butów na słońce.

Oczywiście w ten sposób faktycznie przyspieszymy ich suszenie, na dłuższą metę skutki mogą być jednak opłakane. Możemy bowiem zbytnio wysuszyć naturalną skórę lub odkształcić materiały syntetyczne – w efekcie but już nigdy nie wróci do pierwotnego kształtu. Intensywne suszenie, także przy użyciu suszarki, osłabi szwy, co również skróci żywotność obuwia.

Naturalna skóra pod wpływem gorąca pęka, a syntetyki tracą techniczne właściwości. Przy tańszych modelach, jest ryzyko nawet rozklejenia się butów. Jeżeli chcesz przyspieszyć suszenie butów trekkingowych, napchaj je chusteczkami – nic więcej!

Buty trekkingowe powinno się więc zostawić do wysuszenia w suchym i przewiewnym miejscu, najlepiej zacienionym. Do efektywnego wyschnięcia wystarczy im temperatura pokojowa. Promienie słońca padające na obuwie zrobiłoby to samo, co suszarka.

By dłużej korzystać z butów, trzeba je także w odpowiednim miejscu przechowywać – do tego również nada się jakieś suche miejsce z dostępem powietrza. Warto trzymać buty z szeroko odchylonymi językami, wtedy dłużej zachowają swój pierwotny kształt i będzie się je nosiło znacznie wygodniej.

Impregnacja butów trekkingowych

Ostatnią czynnością, o której warto pamiętać, jest impregnowanie butów turystycznych. To zabieg, dzięki któremu buty będą bardziej odporne na wilgoć.

Para obuwia, która rzadziej przemaka, dłużej będzie opierać się uszkodzeniom i rozwarstwieniom. To szczególnie ważne w przypadku butów, które nie posiadają membrany. Nie mówiąc już o wygodzie – buty trekkingowe przepuszczające wodę to ostatnie, czego potrzeba na szlaku.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów środków impregnujących, które należy dobrać do materiału cholewki. Znajdziemy wśród nich pasty i kremy, a także preparaty w spreju. Buty z szorstkiej skóry można także impregnować woskiem, ale trzeba się liczyć ze zmianą ich koloru. Jest to jednak ekologiczne, klasyczne rozwiązanie, które wielu wędrowców po prostu lubi!

Te pierwsze najlepiej sprawdzą się w butach ze skóry oraz nubuku, te drugie w przypadku obuwia zamszowego oraz wykonanego w całości z materiałów syntetycznych. Kiedy już w ten czy inny sposób nałożymy warstwę preparatu, zawsze trzeba usunąć nadmiar substancji wilgotną szmatką. Gdy pielęgnujemy w ten sposób buty skórzane, na koniec warto je wypolerować – dzięki temu zyskają przyjemny dla oka połysk.

Impregnacja butów trekkingowych musi być powtarzana. Warstwa zabezpieczająca ściera się w miarę użytkowania – im intensywniejszego, tym szybciej trzeba będzie powtórzyć operację.

Jak sprawdzić, czy buty turystyczne potrzebują impregnacji? Wystarczy przyjrzeć się, czy krople wody wsiąkają w cholewkę. Skrop obuwie czystą wodą i zobacz pod światło co się z nimi dzieje. Zniknęły? Czas na impregnat! Zabieg nie trwa długo, a wydłuży za to dobrą formę Twoich butów.

Jak pozbyć się zapachu z butów trekkingowych?

Co zrobić, gdy po powrocie z wyprawy, Twoje buty trekkingowe nieprzyjemnie pachną?

Na przyszłość – zapobiegaj! Stosuj antyperspiranty do stóp i dobieraj grubość skarpet do warunków pogodowych. Większość problemów z cuchnącym obuwiem wynika z nadmiernego ,,zapocenia” stopy i niedokładnego wyczyszczenia wnętrza butów po skończonym użytkowaniu.

Jeśli Twoje buty trekkingowe śmierdzą, przypomnij sobie, kiedy ostatnio wymieniałeś w nich wkładkę. Wkładka (szczególnie niskiej jakości, nieprzeznaczona do ciężkich wyzwań) nasiąknięta potem przez kilka wypraw, daje o sobie znać od wejścia do korytarza… Czas ją z niego wyprosić – nie jest ani zdrowa, ani przyjemna. Wymień ja na wkładkę antybakteryjną!

Są jeszcze inne sposoby na śmierdzące buty trekkingowe. Pomysł znany i sprawdzony, to wkładanie butów do zamrażarki. Niska temperatura nie pozostawi śladu po bakteriach – to one odpowiadają za ,,aromat”.

Buty na wycieczki górskie można wyczyścić także wodą z octem, alkoholem. albo użyć sody. Wysyp na wkładkę kilka łyżeczek sody oczyszczonej, a ta wchłonie zapachy z wnętrza buta. Tak samo zrobi… żwirek dla kota!

Torebki z herbatą, olejki eteryczne, lawenda – to też pomoże zabić nieprzyjemny zapach z butów terenowych. Są również środki bakteriobójcze – spreje do butów trekkingowych – niwelujące nieprzyjemne zapachy.

Nic jednak nie będzie tak zdrowe, jak wypranie obuwia zgodnie z zaleceniami producenta. Najpierw wypierz, potem szukaj innych rozwiązań – prawdopodobnie i tak nie będą już potrzebne.

Wietrzenie butów trekkingowych

Doskonałym sposobem na zadbanie o swoje buty na wycieczki górskie jest także ich wietrzenie. Dostęp świeżego powietrza ogranicza rozwój bakterii – warto to robić po każdym wyjściu, w przerwie przed kolejnym ,,wielkim praniem”.

But z odchylonym językiem i wyjętymi wkładkami pozostaw na wprost otworzonego okna. Przynajmniej godzina wietrzenia dobrze mu zrobi. Po powrocie do domu z trekkingowego wyjazdu obowiązkowo wypierz obuwie – wietrzenie to doraźne rozwiązanie!

Jak dbać o buty trekkingowe? Czyścic je przy użyciu wody lub specjalnych środków, a najlepiej kierować się zaleceniami producenta. Nie zapominaj o regularnej impregnacji, przechowuj obuwie turystyczne w suchym i zacienionym miejscu, a gdy nie możesz wyprać – przynajmniej solidnie przewietrz! Twoje buty to warunek nie tylko komfortu, ale zdrowia stopy – pielęgnacja ograniczy rozwój chorobotwórczych drobnoustrojów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *