Breaking News

Spawarki inwertorowe a transformatorowe – różnice pomiędzy sprzętem. Poznaj je!

Początkujący spawacze stojący przed wyborem sprzętu do pracy muszą zdecydować czy wybrać spawarki inwertorowe czy transformatorowe. Jakie są różnice? Na co zwrócić uwagę podejmując decyzję? Dowiedz się z naszego artykułu a wybierzesz trafnie!

Spawarka transformatorowa – charakterystyka

Podstawowa cecha spawarki transformatorowej to sposób zasilania. Jak wskazuje nazwa, opiera się on na transformatorze. Transformator to sprzęt duży i ciężki, takie spawarki nie cechują się więc mobilnością. Najlepiej postawić taką w garażu i nie przemieszczać się z nią bez specjalnej potrzeby. Poza tym spawarka transformatorowa potrzebuje dużo prądu – przed zakupem trzeba się upewnić, że sieć elektryczna na miejscu poradzi sobie z takim obciążeniem. Jeśli chodzi o cykl spawania – czas na przestrzeni 10 minut kiedy można spawać bez przerwy – transformatorowe spawarki nie imponują. Ich cykl spawania to około 30% – 3 minuty ciągłej pracy i 7 minut ,,odpoczynku”. Co do jakości spawu, kluczem są umiejętności spawacza, aczkolwiek transformatorówki raczej nie pozwalają na osiągnięcie tak imponującego efektu jak modele inwertorowe. Różne rodzaje spawarek są dostępne na https://sklep.powermat.pl/category/pl/spawarki-i-osprzet.

Spawarki transformatorowe cechuje odporność na warunki zewnętrzne. Tym solidnym sprzętem można spawać przy ujemnych temperaturach, w środowisku pełnym pyłu i wilgoci.

Do zalet spawarek transformatorowych należy prostota konstrukcji. Nawet sprzęt wysokiej jakości czasem ulega awarii – tak to już niestety jest! Do naprawienia usterki w transformatorowej spawarce nie trzeba mieć wielkiej wiedzy technicznej – z powodzeniem poradzą sobie nieco bardziej zorientowani w temacie amatorzy. Są także nieco tańsze od inwertorowych modeli. Jeżeli szukasz spawarki do garażu i nie zależy Ci na mobilności, a cenisz możliwość samodzielnej naprawy i nie chcesz przepłacać, upewnij się co do mocy sieci elektrycznej i wybierz transformatorowy model!

Jak działają spawarki inwertorowe? Zalety i wady

Spawarki inwertorowe cechuje mobilność – są dużo lżejsze od transformatorowych modeli, toteż sprawdzą się wszędzie tam, gdzie potrzeba mobilności. To dobry wybór do domowych zastosowań, szczególnie jeśli posiadamy dużą posesję po której trzeba będzie się z nim przemieszczać. Na uwagę zasługuje możliwość podłączenia takiego sprzętu do prądotwórczego agregatu. W porównaniu z zasilanymi transformatorem, spawarki inwertorowe będą także energooszczędne. Można je zamówić na https://sklep.powermat.pl/category/pl/spawarki-i-osprzet-spawarki-elektrodowe-mma.

Spawarka inwertorowa pozwala wykonać świetnej jakości spawy – lepsze od transformatorowej, chociaż wiele zależy tutaj od umiejętności samego spawacza. Do zalet należy też cykl spawania – 60 do nawet 100%. Jak wspominaliśmy wyżej, cykl spawania mówi o tym jak długo można pracować bez przerwy na przestrzeni 10 minut. Przy 60% jest to 6 minut i 4 minuty stygnięcia.

Inwertorowy model umożliwia spawanie każdym rodzajem elektrod. Ponadto, nowoczesne modele wysokiej jakości wyposażone są w dodatkowe funkcje pozwalające na zwiększenie komfortu pracy i osiąganie najlepszych efektów.

Czy spawarka inwertorowa ma wady? Oczywiście! Nie jest tak odporna na warunki atmosferyczne jak transformatorowa. Poza tym jest droższa i bardziej skomplikowana konstrukcyjnie – samodzielna naprawa to większe wyzwanie. Oczywiście postawienie na wysokiej jakości sprzęt od sprawdzonych producentów redukuje konieczność martwienia się tą kwestią!

Spawarka inwertorowa czy transformatorowa – którą wybrać?

Jak zwykle przy wyborze sprzętu do pracy, kluczowe do podjęcia właściwego wyboru jest określenie swoich potrzeb. Do domowych zastosowań czy nieskomplikowanych napraw wykonywanych zawodowo wystarczająca i wygodna w użytkowaniu będzie spawarka inwertorowa. Niewielka, lekka, wielofunkcyjna i prosta w obsłudze – czego chcieć więcej?

Transformatorowa spawarka powinna natomiast znaleźć się w warsztacie profesjonalistów wykonujących skomplikowane prace spawalnicze. Jej wytrzymałość w starciu z czynnikami atmosferycznymi jest na wagę złota!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *