Breaking News

Spawarki inwertorowe a transformatorowe – różnice pomiędzy sprzętem. Poznaj je!

Spawarki inwertorowe - jak z nimi pracować?

Początkujący spawacze stojący przed wyborem sprzętu do pracy muszą zdecydować czy wybrać spawarki inwertorowe czy transformatorowe. Jakie są różnice? Na co zwrócić uwagę podejmując decyzję? Dowiedz się z naszego artykułu a wybierzesz trafnie!

Spawarka transformatorowa – charakterystyka

Podstawowa cecha spawarki transformatorowej to sposób zasilania. Jak wskazuje nazwa, opiera się on na transformatorze. Transformator to sprzęt duży i ciężki, takie spawarki nie cechują się więc mobilnością. Najlepiej postawić taką w garażu i nie przemieszczać się z nią bez specjalnej potrzeby. Poza tym spawarka transformatorowa potrzebuje dużo prądu – przed zakupem trzeba się upewnić, że sieć elektryczna na miejscu poradzi sobie z takim obciążeniem. Jeśli chodzi o cykl spawania – czas na przestrzeni 10 minut kiedy można spawać bez przerwy – transformatorowe spawarki nie imponują. Ich cykl spawania to około 30% – 3 minuty ciągłej pracy i 7 minut ,,odpoczynku”. Co do jakości spawu, kluczem są umiejętności spawacza, aczkolwiek transformatorówki raczej nie pozwalają na osiągnięcie tak imponującego efektu jak modele inwertorowe. Różne rodzaje spawarek są dostępne na https://sklep.powermat.pl/category/pl/spawarki-i-osprzet.

Spawarki transformatorowe cechuje odporność na warunki zewnętrzne. Tym solidnym sprzętem można spawać przy ujemnych temperaturach, w środowisku pełnym pyłu i wilgoci.

Do zalet spawarek transformatorowych należy prostota konstrukcji. Nawet sprzęt wysokiej jakości czasem ulega awarii – tak to już niestety jest! Do naprawienia usterki w transformatorowej spawarce nie trzeba mieć wielkiej wiedzy technicznej – z powodzeniem poradzą sobie nieco bardziej zorientowani w temacie amatorzy. Są także nieco tańsze od inwertorowych modeli. Jeżeli szukasz spawarki do garażu i nie zależy Ci na mobilności, a cenisz możliwość samodzielnej naprawy i nie chcesz przepłacać, upewnij się co do mocy sieci elektrycznej i wybierz transformatorowy model!

Jak działają spawarki inwertorowe? Zalety i wady

Spawarki inwertorowe cechuje mobilność – są dużo lżejsze od transformatorowych modeli, toteż sprawdzą się wszędzie tam, gdzie potrzeba mobilności. To dobry wybór do domowych zastosowań, szczególnie jeśli posiadamy dużą posesję po której trzeba będzie się z nim przemieszczać. Na uwagę zasługuje możliwość podłączenia takiego sprzętu do prądotwórczego agregatu. W porównaniu z zasilanymi transformatorem, spawarki inwertorowe będą także energooszczędne. Można je zamówić na https://sklep.powermat.pl/category/pl/spawarki-i-osprzet-spawarki-elektrodowe-mma.

Spawarka inwertorowa pozwala wykonać świetnej jakości spawy – lepsze od transformatorowej, chociaż wiele zależy tutaj od umiejętności samego spawacza. Do zalet należy też cykl spawania – 60 do nawet 100%. Jak wspominaliśmy wyżej, cykl spawania mówi o tym jak długo można pracować bez przerwy na przestrzeni 10 minut. Przy 60% jest to 6 minut i 4 minuty stygnięcia.

Inwertorowy model umożliwia spawanie każdym rodzajem elektrod. Ponadto, nowoczesne modele wysokiej jakości wyposażone są w dodatkowe funkcje pozwalające na zwiększenie komfortu pracy i osiąganie najlepszych efektów.

Czy spawarka inwertorowa ma wady? Oczywiście! Nie jest tak odporna na warunki atmosferyczne jak transformatorowa. Poza tym jest droższa i bardziej skomplikowana konstrukcyjnie – samodzielna naprawa to większe wyzwanie. Oczywiście postawienie na wysokiej jakości sprzęt od sprawdzonych producentów redukuje konieczność martwienia się tą kwestią!

Spawarka inwertorowa czy transformatorowa – którą wybrać?

Jak zwykle przy wyborze sprzętu do pracy, kluczowe do podjęcia właściwego wyboru jest określenie swoich potrzeb. Do domowych zastosowań czy nieskomplikowanych napraw wykonywanych zawodowo wystarczająca i wygodna w użytkowaniu będzie spawarka inwertorowa. Niewielka, lekka, wielofunkcyjna i prosta w obsłudze – czego chcieć więcej?

Transformatorowa spawarka powinna natomiast znaleźć się w warsztacie profesjonalistów wykonujących skomplikowane prace spawalnicze. Jej wytrzymałość w starciu z czynnikami atmosferycznymi jest na wagę złota!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *