Breaking News

Zewnętrzne biuro rachunkowe czy własna księgowość?

Księgowość w małej firmie może wbrew pozorom przyprawić o dość spory ból głowy. Wiadomym jest przecież, że poziom skomplikowania prawa, gdy chodzi o podatki jest dosyć spory. Dlatego też wielu właścicieli różnorakich biznesów zastanawia się nad tym, czy nie powierzyć swoich finansów do biura rachunkowego. Czy więc zewnętrzne biuro rachunkowe dla małej firmy to dobre wyjście?

Jakie są zalety posiadania własnego działu księgowości?

Wiele zależy od naszego aktualnego położenia. Są bowiem takie przypadki, gdy lepszym wyjściem jest własny dział księgowości a z kolei w innym lepiej oddać te sprawy do biura rachunkowego. Na pierwsze rozwiązania zazwyczaj decydują się bardzo duże podmioty. Na pewno własna księgowość pozwala nieco sprawniej zarządzać pewnymi procesami. Dodatkowo przepływ niezbędnych dokumentów jest wówczas o wiele sprawniejszy. Nie trzeba bowiem w takim przypadku zawozić papierów do podmiotu zewnętrznego, co kosztuje przecież nas nieco czasu. Z drugiej jednak strony takie rozwiązanie niesie za sobą konieczność utworzenia dodatkowego etatu, co dość mocno kosztuje.

Zewnętrzne biuro rachunkowe – dlaczego warto z nim współpracować?

Gdy korzystamy natomiast z zewnętrznej księgowości (np. https://axio-ksiegowosc.pl/), to wiele z tych kłopotów nam po prostu odpada. Gdy zdecydujemy się też na outsourcing księgowy, to wówczas dodatkową zaletą będzie także to, iż wybrane przez nas biuro rachunkowe zobowiązane będzie do reprezentowania naszej firmy przed odpowiednimi organami administracyjnymi. Taka informacja może być szczególnie istotna dla każdego przedsiębiorcy nie posiadającego zbyt dużego rozeznania w przepisach podatkowych. Takie uwarunkowania wynikają zresztą także z tego, że trudno wymagać od klienta biura rachunkowego, aby orientował się w szczegółach dotyczących wypełniania poszczególnych dokumentów. Oczywiście zawsze warto mieć ogólną wiedzę o tym jak przebiega rozliczenie podatku vat i prowadzeniu ewidencji, lecz szczegóły śmiało można zostawić fachowcom.

Reasumując wszystko, to czy wybrać własną księgową, czy też zdecydować się na zewnętrzne usługi księgowe zależeć będzie od naszych potrzeb. Na pewno posiadając odpowiednią wiedzę w temacie można samodzielnie prowadzić małą firmową księgowość, lecz przy większych działalnościach może to już nastręczać pewnych trudności. Z tego też powodu firmowa księgowość powierzona biuru rachunkowemu wydaje się być praktycznie koniecznością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *