Breaking News

Jaka jest przyszłość zegarków?

W dzisiejszych czasach posiadanie zegarka może się wydawać zupełnie zbędne. Wszyscy przecież korzystamy na co dzień z telefonów komórkowych, które bardzo dokładnie pokazują nam godzinę – zawsze mamy je przy sobie, nie musimy nosić ich na nadgarstku i ściągać do spania czy do kąpieli. Czy więc korzystanie z tradycyjnych zegarków na rękę ma jeszcze sens? Czy pełnią w dzisiejszych czasach wyłącznie funkcję dekoracyjną? Jaka jest przyszłość zegarków? Czego możemy się spodziewać w kolejnych dekadach?

Współczesne osiągnięcia zegarmistrzostwa – skrót

Żeby przejść do współczesności, warto na chwilę zanurzyć się w przeszłość i odpowiedzieć sobie na pytanie, jak to się stało, że jesteśmy dzisiaj w tym miejscu, jeśli chodzi o zegarmistrzostwo. Współczesna historia zegarków sięga pierwszej połowy XX wieku. 

W 1930 roku Breitling Watch Company opatentował pierwszy stoper, mimo że został wynaleziony wcześniej – w latach siedemdziesiątych XVIII wieku. Zegarki elektryczne zostały wprowadzone na rynek w latach 50. Wskazówki zegarka poruszały się mechanicznie, ale koło balansowe było zasilane solenoidem – cienkim drutem owiniętym wokół metalowego rdzenia, wytwarzającym pole magnetyczne, gdy przepływa przez niego prąd elektryczny. Zegarki elektryczne były zapowiedzią zegarka kwarcowego, wprowadzonego na rynek w 1969 roku. Zegarek kwarcowy pozbawił zegarki mechaniczne wszystkich ruchomych części, zastępując je baterią. To był prawdziwy przełom! Dzięki temu, zegarki mogły lepiej absorbować wstrząsy, zachować precyzję pomiaru i dokładność, bez czyszczenia czy olejowania. Zegarki kwarcowe wykorzystywały cyfrowe liczniki, a nie pociąg kołowy, aby sumować uderzenia w celu odmierzania czasu. 

Zegarki starego typu wciąż są produkowane – głównie przez luksusowe szwajcarskie marki. Wiele z nich tworzy się ręcznie, są polerowane od tarczy aż po najmniejsze śruby. Produkcja takich zegarków to prawdziwa forma sztuki. Są bardzo ekskluzywne, traktuje się je raczej w sposób kolekcjonerski i posiada je niewiele osób. 

Współczesne, rozmaite modele zegarków, można dostać w sklepach z biżuterią oraz u zegarmistrzów. Znacznie wygodniejsze jest jednak przeglądanie produktów znajdujących się w sklepach internetowych. Różne modele można zamówić na https://happytime.com.pl/zegarki_damskie/michael_kors.

Przyszłość zegarków

Srebro, stal nierdzewna i złoto były powszechnymi materiałami stosowanymi do produkcji zegarków. Firmy eksperymentowały z wykorzystaniem tytanu i włókna węglowego w swoich projektach, a także aluminium i platyny. W ostatnich latach zegarki zostały wykonane z jeszcze bardziej zaawansowanych technologicznie materiałów, w tym z krzemu i ceramiki.

Zegarmistrzostwo zawsze szło ramię w ramię z technologią i wynalazkami – mogliśmy to obserwować w ciągu ostatnich kilku dekad, na przykładzie zegarków kwarcowych i elektrycznych. Obecnie, wraz z rozwojem technologii w branży komputerów i telefonów komórkowych, firmy eksperymentują ze smartwatchami. Teraz zegarmistrzostwo nie jest zarezerwowane tylko i wyłącznie dla zegarmistrzów. Firmy produkujące oprogramowanie spędzają dużo czasu na badaniu, jak może wyglądać mikrotechnologia. Aby nadążyć za “inteligentnymi zegarkami”, wiele luksusowych marek zegarków, takich jak Casio wprowadza teraz własną inteligentną technologię.

Kiedyś zegarek mechaniczny prawie zniknął z rynku z powodu szaleństwa, jakie wywołał zegarek kwarcowy, ale udało mu się przetrwać. Mimo wszystkich osiągnięć i innowacji technologicznych, zegarki na rękę nigdzie się nie wybierają. W ich produkcji tkwi piękno i klasyka, która przyciąga ludzi. Świetnie widać to w świecie kolekcjonerów zegarków vintage, którzy starają się znaleźć klasyczne zegarki wyprodukowane przed nadejściem technologii. Technologie, które widzimy dzisiaj, tylko pomogą sztuce zegarmistrzostwa odkrywać nowe, nieznane dotąd ścieżki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *