Breaking News

Odzież odblaskowa – gdzie jest niezbędna i kto musi ją zapewnić?

W dzisiejszych czasach nikogo chyba nie trzeba przekonywać o tym, jak istotne w każdej pracy jest przestrzeganie zasad BHP. Niezależnie od tego jakie dokładnie obowiązki wykonuje dany pracownik, najważniejsze aby podczas każdej czynności był dokładnie chroniony przed możliwymi zagrożeniami. Specjalistyczne ubrania odblaskowe to coś, bez czego nie byłaby możliwa bezpieczna praca w wielu branżach. Jakie to branże i w kto powinien zapewnić pracownikowi ubrania ochronne odblaskowe? Dowiedz się z naszego artykułu!

Spodnie odblaskowe w branży budowlanej – dlaczego odzież odblaskowa jest taka ważna?

Wspominając spodnie odblaskowe czy widoczne z daleka pomarańczowe i żółte kamizelki, w pierwszej kolejności kojarzymy je chyba z branżą budowlaną. Według Kodeksu Pracy, bez ubrania odblaskowego nie można wykonywać pracy na wysokościach. Oprócz tego wewnętrzne regulaminy firm budowlanych często narzucają wyposażenie osób pracujących na ziemi w elementy takiej odzieży, które można nabyć na https://www.sprzetbhp.pl/category/odziez-ostrzegawcza-odblaskowa-spodnie-bluzy. Nic dziwnego! Place budowy to niezwykle niebezpieczne tereny – nie bez powodu odgradza się je i oznacza w celu odstraszenia ciekawskich (z reguły bardzo młodych) eksploratorów. Ubrania ochronne odblaskowe w branży budowlanej są potrzebne przez cały dzień, aby zmaksymalizować swoją widoczność dla operatorów ogromnych maszyn. 

Poza tym, dbanie o widoczność pracownika budowlanego może uratować życie członkowi ekipy, który już uległ nieszczęśliwemu wypadkowi. Mowa o przykrej sytuacji, gdy ktoś na przykład wpadł do wykopu i uderzył się w głowę tracąc przytomność. Jeśli ma na sobie odblaskowe spodnie czy kamizelkę, prawdopodobieństwo że zostanie szybko znaleziony zwiększa się. W takich momentach każda minuta jest na wagę złota. 

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz – prace na budowie czasem przeciągają się do późnych godzin. Jeżeli pojawi się jakakolwiek awaria, ekipa nie może w połowie napraw ot tak zdjąć kasków i powiedzieć ,,siedemnasta, idziemy do domu panowie!”!

Ubrania ochronne odblaskowe a drogi i tory

Według Kodeksu Pracy, do ciągłego korzystania ze specjalistycznej odzieży ochronnej zobowiązani są wszyscy pracujący w obrębie torów kolejowych oraz pasa ruchu samochodowego. Nic dziwnego – jakiekolwiek zaniedbanie swojej widoczności w takim miejscu to proszenie się o bardzo groźny wypadek. Niezależnie czy na dworze panuje mgła i deszcz, czy też słońce w najlepsze rozgościło się na niebie, kierujący ruchem podczas remontowania szosy czy pracownicy peronu kolejowego przez cały czas muszą mieć na sobie kurtki odblaskowe albo kamizelki. Postronnemu obserwatorowi chodzenie w odblaskach o dwunastej w południe może się to wydawać niepotrzebne – niesłusznie. Gdy chodzi o bezpieczeństwo, nie istnieje coś takiego jak ,,zbyt duża zapobiegliwość”! W tym ,,przywiązywaniu” pracowników do odblaskowych ubrań chodzi nie tylko o doraźne zapewnienie ich widoczności, ale i wyuczenie odruchowego zakładania roboczego uniformu, żeby nigdy nie zapominali o żadnym z elementów.

Kto musi zapewnić pracownikom ubrania ochronne odblaskowe?

Jeżeli chodzi o to w czyjej gestii leży ubranie pracowników adekwatnie i bezpiecznie do charakteru wykonywanych obowiązków, Kodeks Pracy nie pozostawia pola do dyskusji. Musi się tym zająć pracodawca. Jeżeli pracownikowi nie zostaną zapewnione odpowiednie ubrania ochronne odblaskowe, bez wahania może – a nawet powinien – odmówić wykonywania obowiązków. Pracodawca który nie zapewni odzieży roboczej, albo dostarczy taką, w której nie da się bezpiecznie pracować (bo jest na przykład uszkodzona) może mieć poważne kłopoty z Państwową Inspekcją Pracy. Przede wszystkim jednak ryzykuje życiem i zdrowiem swoich podwładnych, a to niedopuszczalne i niemożliwe do usprawiedliwienia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *