Breaking News

Sposoby na ekologiczne pranie – poznaj najlepsze eko preparaty

Większość z nas pierze swoje tkaniny w klasycznych preparatach piorących. Warto jednak wiedzieć, że nie każda dzianina dobrze reaguje na takie detergenty. Dodatkowo używając tradycyjnego proszku do prania, niestety przyczyniamy się do zanieczyszczenia naszego środowiska. Warto zatem wiedzieć, że wszelkie tkaniny bawełniane i inne materiały możemy prać także w naturalnych, i co najważniejsze, ekologicznych środkach piorących. W czym prać ekologicznie? Skąd wziąć środki? Czy są one równie skuteczne, jak znane wszystkim proszki, kapsułki czy płyny? Sprawdź jak prać ekologicznie, jeśli jesteś zainteresowany!

W czym prać ekologicznie? Eko preparaty do prania – propozycje dostępne w sklepach

Moda na wszystko to, co ekologiczne, nie przemija od przynajmniej kilku lat. Żyjesz w zgodzie z naturą? Zadbaj o podstawy – kupuj tylko tkaniny wysokiej jakości, które posłużą przez lata: https://miekkie.com/category/tkaniny-34! Dzięki temu nasza planeta może nieco odetchnąć.

Warto zatem pewne dobre nawyki do swojego życia. Przede wszystkim możemy zdecydować się na pranie w eko stylu i dowiedzieć się jak prać ekologicznie. Naturalne środki piorące dostępne są bowiem w wielu sklepach od ręki. W ofercie drogerii ekologicznych znajdziemy przecież chociażby specjalne kule piorące. Co to takiego? Jest to preparat umieszczony wewnątrz opakowania. Jedna kula wystarczy nam nawet na tysiąc prań. Następnie wystarczy ją tylko uzupełnić i możemy korzystać z jej dobrodziejstw dalej. Oczywiście wszystko jest całkowicie naturalne i bezpieczne dla naszego środowiska. 

Co jeszcze się przyda gdy chodzi o ekologiczne pranie? Orzechy! Te od tysięcy lat wykorzystywane są m.in. w krajach azjatyckich. Świetnie radzą sobie z wszelkimi zabrudzeniami i są niezwykle delikatne dla naszych tkanin. Piorąc w nich, możemy zatem zadbać o planetę, ale także i swoją odzież. Na koniec oczywiście warto również wspomnieć, że wszelkie proszki, kapsułki, listki, granulki czy płyny, które znamy od lat, dostępne są również w sklepach w wersji eko. Możemy zatem zacząć od właśnie takich preparatów. Być może przekonamy się dzięki nim do sięgnięcia po chociażby wspomniane wcześniej orzechy.

W czym prać ekologicznie? Teraz pewnie większość zastanawia się, czy wyżej wymienione środki są drogie. Można z czystym sumieniem powiedzieć, że nie. Za komplet kul zapłacimy bowiem ok. 130 zł, za opakowanie orzechów – 50 zł, natomiast ceny pozostałych preparatów zaczynają się już od kilkunastu złotych. 

Eko preparaty do prania – co można zrobić samodzielnie?

Niektóre preparaty do prania ekologicznego możemy także przygotować samodzielnie, w domowym zaciszu. Co ciekawe, wcale nie będziemy do tego potrzebować zbyt wielu półproduktów ekologiczne pranie ubrań jest całkiem proste! Zacznijmy może od proszku. Aby go zrobić, należy zaopatrzyć się w sodę kalcynowaną, boraks oraz płatki mydlane. Wszystkie te środki kupimy m.in. w drogerii ekologicznej. Teraz musimy już tylko wymieszać ze sobą po jednej szklance dwóch pierwszych produktów oraz ¼ szklanki płatków i gotowe! Ile takiego preparatu należy zużyć na jedno pranie? Spokojnie wystarczą dwie łyżki stołowe – tyle wystarczy by doprać tkaniny..

W czym prać ekologicznie ubrania mocno zabrudzone? Ekologicznymi preparatami możemy także zwalczyć te bardziej uciążliwe plamy. Wystarczy, że połączymy łyżkę boraksu z małą ilością wody. Ma nam powstać coś w rodzaju pasty. Taki preparat delikatnie wcieramy w plamę, chwilę czekamy, a następnie całość pierzemy. Wszelkie ciężkie zabrudzenia, nawet te z wina czy krwi, powinny zostać dzięki temu zniwelowane. Pamiętaj, że spieranie trudnych zabrudzeń nawet używając delikatnych środków może uszkodzić tkaninę niskiej jakości. Żeby uniknąć konieczności wyrzucania ubrań wybieraj tylko wysokiej klasy materiały: https://miekkie.com.

Jak prać ekologicznie? Co ciekawe, w ekologiczny sposób możemy zadbać także o poszarzałe tkaniny, które zdążyły już stracić swój piękny wygląd oraz barwę. Jak? Wystarczy, że dodamy do prania ok. 2 łyżki nadwęglanu sodu. Jest to bowiem naturalny preparat wybielający. W połączeniu z wodą powstają bowiem aktywnie rozjaśniające cząsteczki.

Czy ekologiczne preparaty są skuteczne?

Większość z nas zastanawia się zapewne, czy naturalne środki pozwalające na ekologiczne pranie w pralce są skuteczne. Z czystym sumieniem możemy powiedzieć, że zdecydowanie tak, zarówno gdy chodzi o tkaniny jak i dzianiny. W przeważającej części przypadków nie zauważymy bowiem różnicy między zastosowaniem klasycznego proszku, a np. tego wykonanego samodzielnie w domowym zaciszu. Najlepiej jednak przekonać się o tym na własnej skórze, a konkretniej – na własnych ubraniach! Dla bycia w pełni eko warto kupować tylko ubrania z najlepszej jakości dzianin, na przykład takich jak w sklepie Miękkie: https://miekkie.com/category/dzianiny-31. Postawienie na porządne materiały ogranicza ilość generowanych przez nas śmieci!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *