Breaking News

Klucz udarowy – po co go mieć i jaki wybrać? Wady i zalety obu rodzajów

Rynek elektronarzędzi rośnie i zmienia się tak szybko jak poziom technologiczny. Klucze udarowe od lat ułatwiają nam pracę w warsztacie – porządnemu udarowi nie oprze się nawet najmocniej zapieczona śruba. Uzupełniasz wyposażenie domowego warsztatu? Czas więc zastanowić się, czy i w Twoim warsztacie niezbędny jest klucz udarowy? Jaki kupić – pneumatyczny czy elektryczny? By dokonać właściwego wyboru, czytaj dalej i poznaj zalety oraz wady obu typów.

Klucz udarowy – jaki kupić?Elektryczny czy pneumatyczny?

Na wstępie rozwiejemy wątpliwości – czy w ogóle potrzebujesz klucza udarowego? To narzędzie, którego używają zarówno w profesjonalnych warsztatach samochodowych jak i przydomowych pracowniach pasjonatów aut. Wymiana koła przy użyciu klucza udarowego, który oferuje niejeden sklep z narzędziami, trwa nieporównywalnie krócej i nie wymaga ani w połowie tyle potu, co ręczne usuwanie śruby. 

Na rynku mamy do wyboru dwa rodzaje, w jakich dostępny jest klucz udarowy. Jaki kupić do warsztatu – elektryczny oraz pneumatyczny? To który wybrać zależy od jego dokładnego przeznaczenia oraz doświadczenia mechanika. Jak łatwo się domyślić, różni je sposób zasilania. Jaki klucz udarowy wybrać?

Klucz pneumatyczny – zalety i wady

Zacznijmy od zalet. Klucz udarowy pneumatyczny to opcja o wiele mocniejsza, zapewniająca maksymalnie szybką i sprawną pracę. Jego moment obrotowy jest wyższy niż modeli elektrycznych. Ponadto, w kluczu udarowym tego rodzaju nie ma nadmiaru elementów – konstrukcja jest stosunkowo prosta i lekka, dzięki temu istnieje mniejsze ryzyko psucia się oraz zwiększa się wygoda użytkowania. W razie czego łatwiej też go naprawić, a jeśli jest naprawdę źle – to tańsze modele niż ich elektryczni kuzyni. 

Co z wadami? Oczywiście one też się znajdą! Wyższy moment obrotowy może z zalety przerodzić się w wadę jesli mamy do czynienia z drobniejszymi śrubami. Za pomocą takiego potężnego narzędzia łatwiej zerwać gwint. Druga najczęściej i słusznie wymieniana wada to konieczność posiadania instalacji ze sprężonym powietrzem – to ona zasila pneumatyczny klucz udarowy.

Ze względu na dużą moc a więc i wydajność, konieczność dostępu do sprężarki i mniejszą masę, pneumatyczne klucze udarowe widzimy stale w profesjonalnych warsztatach. Do przydomowego garażu kupuje je mało kto – taka siła nie jest potrzebna do mniej intensywnych prac. 

Klucz elektryczny – zalety i wady

Rekreacyjnym majsterkowiczom bardziej odpowiadają klucze udarowe elektryczne. Nie trzeba mieć dostępu do instalacji, co pozwala na swobodne przemieszczanie się z narzędziem. Nowoczesne klucze udarowe elektryczne posiadają możliwość wyłączenia udaru a także zabezpieczenia przed nadmiernym przekręceniem gwintu. Nadają się i do małych i do dużych śrub, w przeciwieństwie do mało delikatnych pneumatyków.

Gdzie są wady? Pobór mocy zmusza do częstego ładowania tego elektronarzędzia. Możesz postawić na klucz udarowy akumulatorowy, ale weź pod uwagę, że akumulator ,,swoje waży”, a wariant elektryczny i tak jest cięższy od pneumatycznego. Ponadto, jego konstrukcja jest bardziej skomplikowana, więc ma ona więcej ,,okazji” do usterki. 

Dobre wieści – jeśli chodzi o ciężar i konieczność ładowania, klucze udarowe elektryczne nie są uciążliwe gdy pracuje się z nimi po prostu w przydomowym warsztacie. O ile w profesjonalnym, gdzie klucze udarowe eksploatuje się w zasadzie cały czas te kwestie sprawiłyby problemy, majsterkowicze nie mają się czym przejmować.

Z dobrym kluczem udarowym niestraszna Ci żadna śruba! Jak widać, zarówno klucz udarowy elektryczny jak i pneumatyczny ma swoje wady, ale nie brakuje i zalet dla obu rodzajów. Co do przydomowego warsztatu? Jeśli lubisz po prostu ,,pogrzebać przy aucie” wystarczy Ci klucz elektryczny, akumulatorowy lub nie – rzecz gustu. By klucz służył wiernie przez lata należy oczywiście stawiać na jakość – oszczędzanie na elektronarzędziach bywa bardzo drogie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *