Breaking News

Jakich spawarek nie warto kupować? Nasz poradnik

W zalewie otaczających nas informacji nie zawsze jesteśmy w stanie wyłowić te, które są naprawdę istotne. Tego szumu informacyjnego doświadczamy na co dzień, kiedy chcemy uzyskać informacje na temat jakiegoś wydarzenia, ale także w czasie zakupów – zwłaszcza internetowych. Z jednej strony chodzi o wielką liczbę ofert i sklepów online: w końcu w ten sposób możemy zamówić produkt z dowolnego zakątka świata. Z drugiej oferty, które przejrzeliśmy, jeszcze przez jakiś czas będą nas atakować reklamami, co umożliwiają im algorytmy Google’a czy dane zbierane przez Facebooka. Na rynku nie brakuje też spawarek, które ich producenci lub dystrybutorzy zachwalają na każdym kroku. Wśród zalet często nikną jednak wady. A niektóre spawarki półautomaty i nie tylko, które mimo pozornie starannego wykonania, mogą zupełnie nie nadawać się do sposobu, w jaki planujemy je wykorzystać. Podpowiadamy więc, jaka spawarka nie jest warta uwagi w konkretnych sytuacjach.

Jak wybrać spawarkę? Brak specyfikacji i informacji o cyklu pracy

Jaka spawarka nie jest warta zakupu? Bez względu na zadania, jakie chcemy powierzyć naszej spawarce, szerokim łukiem powinniśmy omijać urządzenia, o których wiemy niewiele. Spawarka MMA z prądem spawania 250 A w niskiej cenie to zbyt mało, by zdecydować się na zakup. Każdy sprzedawca powinien umieścić w swojej ofercie informacje o zasilaniu, poborze mocy czy stopniach ochrony, tak jak robi to sklep Powermat: https://sklep.powermat.pl/category/pl/spawarki-i-osprzet. Niezwykle istotny jest zakres prądu spawania, ale również cykl pracy. Ta wartość wyrażana w procentach to absolutnie obowiązkowa informacja. Jeśli jej nie ma, można się spodziewać, że ten cykl jest bardzo niski i będą duże kłopoty ze spawaniem jakiegokolwiek materiału. Brak informacji to zła informacja.

Jaka spawarka nie jest opłacalna? Duże gabaryty nie zawsze atutem

Jak wybrać spawarkę? Zwykle podświadomie kojarzymy większe urządzenia z większą mocą. Często wybieramy właśnie takie, jeśli naszym głównym założeniem jest duża wydajność pracy czy też obrabianie grubych, ciężkich materiałów. Tak dzieje się też w przypadku spawarek, ale ta zasada nie zawsze ma takie zastosowanie. Dużymi gabarytami wyróżniają się bowiem również urządzenia uważane dziś za sprzęt starego typu, czyli spawarki transformatorowe.

To najprostsze urządzenia, które nie są zbyt drogie, ale ze względu na swój ciężar bardzo trudno je przemieszczać. W dodatku za ich rozmiarem nie idą inne atuty – generują wiele odprysków, wyróżniają się kiepską stabilnością łuku, a sterowanie prądem spawania w ich przypadku nie należy do najłatwiejszych. Dlatego dziś ustępują lżejszym, bardziej poręcznym i mobilnym spawarkom inwertorowym. Jeśli więc chcemy cieszyć się spokojną pracą, a do tego często działamy ze spawarką poza warsztatem, to mniejsze urządzenia będą lepszym wyborem.

Brak udogodnień i dodatków

W dzisiejszych czasach jesteśmy przyzwyczajeni do wielu udogodnień, które ułatwiają codzienną pracę. Ze spawarkami nie jest inaczej. Jaka spawarka się nie opłaca? Warto dwa razy zastanowić się przed zakupem urządzenia, które nie posiada żadnych dodatkowych funkcji. W przypadku spawarek istotna jest choćby funkcja Hot Start, która ułatwia rozpoczęcie spawania i zajarzenie łuku. Bez niej możemy spędzić dużo czasu przy uruchamianiu urządzenia. Oprócz tego istotne będą funkcje dodatkowe pozwalające na łatwiejsze prowadzenie elektrody. System Anti Stick to gwarancja błyskawicznego powrotu do pracy po sklejeniu się elektrody ze spawaną powierzchnią. Z kolei funkcja Arc Force odpowiada za regulację prądu zwarcia, stabilizując łuk i usprawniając spawanie.

Jaka spawarka się nie opłaca? Zły dobór urządzenia do czekających je zadań

Czasami problemy ze spawarką nie są spowodowane wadami urządzenia, a tym, że nie dobraliśmy go w odpowiedni sposób do zadań, którymi chcemy je obarczać. Przed zakupem zawsze warto więc zgłębić temat i dokładnie zastanowić się nad tym jak wybrać spawarkę. Kiedy na przykład naszym celem jest spawanie cienkich elementów, spawarka TIG będzie dobrym wyborem. Ale już do spawania grubych blach niespecjalnie się nadaje. Podobnie będzie z uniwersalnością poszczególnych urządzeń – nie wszystkie nadają się do każdego rodzaju metalu.

Kiedy wybrać spawarkę TIG? Piszemy o tym w osobnym artykule: https://mojewirtualnemiasto.pl/2021/03/11/spawanie-tigiem-co-mozna-spawac-tigiem-i-kiedy-wybrac-taki-sprzet/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *