
To, jak śpimy, ma ogromne znaczenie – nie bez powodu poważnie zastanawiamy sie nad tym jak wybrać kołdrę. Poza regularnymi porami snu i jego odpowiednią ilością warto zwrócić uwagę dosłownie na to, jak śpimy. Mamy na myśli oczywiście dopasowaną pościel i kołdrę, które razem tworzą komplet idealny do regeneracji każdej nocy. Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu pościeli i kołdry? Czy istnieje uniwersalne rozwiązanie, które pozwala na komfortowy sen przez cały rok? Jaka kołdra najlepsza? Czy pościel bawełniana jest dobra? Wszystkie wątpliwości rozwiewamy w poniższym artykule!
Jak wybrać kołdrę – jedna na cały rok?
Dlaczego warto spać pod kołdrą dopasowaną do pory roku? Należy zwrócić uwagę na fakt, że odpowiada ona za komfort i jakość snu. Jak wybrać kołdrę zależnie od aury? Popularnym rozwiązaniem jest używanie dwóch kołder w ciągu roku – letniej i zimowej. Kołdry 140×200 na cieplejsze miesiące są cienkie, natomiast te na zimniejsze – zdecydowane grubsze. Letnia sprawia, że się pod nią nie pocimy. Z kolei dzięki zimowej można czuć podczas snu przyjemne ciepło, jednak nie jest konieczne podnoszenie temperatury w pomieszczeniu poprzez jego dogrzewanie.
Jaka kołdra do łóżka dla osób, które chcą zaoszczędzić i nie odczuwają podczas snu tak mocno zmian temperatur związanych z różnymi porami roku, dobrym wyborem mogą okazać się kołdry całoroczne. Ich grubość jest dopasowana w taki sposób, aby spełniały swoją rolę zarówno latem, jak i zimą. Ciekawą opcją są również kołdry rozpinane – to doskonały wybór dla tych, którzy nie chcą inwestować w dwie kołdry, jednak kołdra całoroczna się w ich przypadku nie sprawdza. Kołdra spinana to w zasadzie trzy kołdry – cienka, grubsza i trzecia stworzona ze spięcia obu wersji razem. Jaka kołdra najlepsza? Jak widać, to zależy!
Czy warto inwestować w kołdrę antyalergiczną?
Jak dobrać kołdrę do łóżka wrażliwej osoby? Kołdry antyalergiczne są chętnie wybierane nie tylko przez alergików – dostaniemy je na przykład tutaj: https://www.karo.waw.pl/category/koldry-antyalergiczne-180×200. Ich zaletą jest to, że bardzo łatwo utrzymać je w czystości, ponieważ można prać je w wysokich temperaturach. Ważny jest także materiał, którym są wypełnione. Jego antyalergiczny charakter oznacza, że nie rozwijają się w nim roztocza – to ważne także jeśli myślimy jak wybrać kołdrę dla niemowlaka! Warto zwrócić uwagę także na pokrycie tego typu kołdry, najlepiej jeśli jest wykonane z naturalnego materiału. Chociaż nie ma ono bezpośredniego kontaktu z naszą skórą, bo na kołdrze umieszczamy pościel, odpowiednia tkanina, podobnie jak wypełnienie, może pozytywnie wpłynąć na właściwości antyalergiczne.
Materiał, z którego wykonana jest pościel, ma znaczenie!
Jak dobrać pościel do łóżka? Podobnie jak tkaniny, z których tworzone są noszone przez nas ubrania, tak samo te wykorzystywane do szycia pościeli mają znaczenie. Dlaczego? Przede wszystkim istotny jest fakt, że mają one bezpośredni kontakt z naszą skórą. Warto więc wybierać materiały miłe w dotyku. Ale oczywiście nie jest to jedyny element, na który warto zwrócić uwagę. Ważne jest także to, jak zachowują się one w kontakcie ze skórą, np. w momencie gdy się spocimy. Część materiałów dobrze radzi sobie w takich sytuacjach, inne odpadają w przedbiegach.
Jak wybrać pościel jeśli nie znamy się na tkaninach? Warto stawiać po prostu na te wykonane z naturalnych materiałów. Należą do nich m.in. bawełna, len czy jedwab. Poza klasyczną bawełną wyróżniamy także taką w wersji satynowej oraz flanelę czy korę. To tkaniny składające się w 100% z bawełny, które pozwalają skórze oddychać. Jedwab jest chłodnym materiałem, bardzo delikatnym i miłym w dotyku, który jest idealnym wyborem dla alergików. Z kolei len jest niezwykle przewiewny i łatwy w utrzymaniu w czystości. Satyna bawełniana i jedwab doskonale sprawdzają się wiosną i latem, natomiast flanela to świetny wybór na jesień i zimę. Pościel z kory oraz z lnu może być z powodzeniem używana przez cały rok. Pytając jak wybrać pościel trzeba też wziąć pod uwagę budżet. Ceny pościeli z lnu oraz jedwabiu nie należą do najniższych, jednak właściwości tych tkanin sprawiają, że warto zapłacić za nie więcej niż np. za bawełnę.
Domieszki sztucznych materiałów, np. poliestru, nie są polecane szczególnie w przypadku alergików. Nawet minimalny dodatek tego typu tkaniny sprawia, że skóra osoby z alergią może być narażona na wysypkę czy inne reakcje uczuleniowe. Ponieważ pod pościelą z nienaturalnych materiałów skóra nie może oddychać, warto rozważyć rezygnację z niej nawet jeśli nie jesteśmy alergikami. Chociaż tego typu pościel jest trwała i dość tania, komfort podczas snu powinien być dla nas ważniejszy.