Breaking News

Migomaty inwertorowe – jak są zbudowane i jak działają?

Spawanie to umiejętność, która przydaje się w każdym domowym warsztacie. Mimo że z pozoru wygląda na dość skomplikowaną, wystarczy nieco praktyki, by z dużą łatwością łączyć metalowe elementy w wybrany przez siebie sposób. Do tego potrzeba jednak odpowiedniego urządzenia. Wielu początkujących spawaczy wybiera najprostszą wersję, jaką jest spawarka MMA. Zdecydowanie większe możliwości dają jednak inwertorowe spawarki MIG MAG, które usprawniają pracę i są zwykle wyposażone w szereg przydatnych funkcji. Dzięki nim nawet początkujący majsterkowicz szybko odnajdzie w sobie żyłkę majsterkowicza. Najpierw powinien jednak dowiedzieć się jak są zbudowane migomaty inwertorowe oraz poznać sposoby wykorzystania takich urządzeń.

Migomaty inwertorowe – co je wyróżnia?

Na początek warto scharakteryzować migomaty inwertorowe. To właśnie wśród one należą do grupy spawarek. Jeszcze kilkanaście lat temu w polskich warsztatach dominowały jednak konkurencyjne urządzenia, czyli spawarki transformatorowe. Były proste w obsłudze, ale jednocześnie ciężkie, a przez to trudne w transporcie. Stosunkowo często się psuły, przede wszystkim jednak wyróżniał je niewielki cykle pracy – potrzebowały długiego chłodzenia.

Dlatego w ostatnich latach spawarki transformatorowe są wypierane przez urządzenia inwertorowe. Te drugie są bowiem lżejsza i bardziej poręczne, posiadają także sporo dodatkowych funkcji znacznie ułatwiających pracę. Mimo że są konstrukcjami bardziej skomplikowanymi i nieco droższymi, warto w nie zainwestować – ich cykl pracy jest dłuższy, co oznacza, że nie trzeba będzie długo czekać na schłodzenie urządzenia nawet w czasie intensywnego spawania. Większość urządzeń inwertorowych cechuje się także niskim poborem mocy, co jest ich dodatkowym atutem, który przyspieszy amortyzację takiego zakupu.

Jak są zbudowane migomaty inwertorowe?

Jednym z najchętniej wybieranych rodzajów spawarek inwertorowych są migomaty. Wyróżniają się charakterystyczną budową, wzbogaconą o elementy, których nie posiada spawarka MMA. Najważniejszym wyróżnikiem migomatów jest obecność podajnika drutu spawalniczego oraz charakterystyczny uchwyt spawalniczy, dzięki któremu do procesu spawania doprowadzany jest gaz spawalniczy z butli. Podajnik drutu jest niezbędny, gdyż to właśnie ten materiał pełni w migomatach rolę elektrody topliwej. Podajnik doprowadza drut do uchwytu i automatyzuje pracę, dzięki czemu migomaty są półautomatami spawalniczymi. W uchwycie znajduje się również końcówka prądowa pozwalająca wytworzyć łuk spawalniczy oraz dysza gazowa.

Dysza doprowadza do łuku gaz osłonowy, który często jest mieszanką różnych substancji. W przypadku trybu MIG jest to gaz osłonowy, zazwyczaj argon lub hel. Przy wyborze trybu MAG dostarczany jest gaz aktywny na bazie dwutlenku węgla.

Cały migomat ma formę przypominającą nieco walizkę. To w niej znajduje się układ sterujący podpinany kablem zasilającym do źródła prądu. Na nowoczesnych migomatach można tam ustawić najważniejsze parametry spawania, takie jak choćby zakres prądu. Niezbędnym elementem każdej spawarki MIG MAG jest również przewód masowy. To dzięki niemu podłącza się spawany przedmiot do obwodu spawarki.

Jakie możliwości dają migomaty?

Dzięki sprawnie działającemu podajnikowi drutu i dobrze ustawionemu układowi sterującemu migomaty pozwalają na szybką i sprawną pracę, ale jednocześnie precyzyjne ustawienie jej żądanych parametrów. Spawarki MIG MAG są przy tym uniwersalne, można nimi spawać większość metali oraz popularnych stopów – warunkiem jest dobranie odpowiedniego drutu i gazu. Takie urządzenia radzą sobie także ze spawaniem w trudnych pozycjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *