Breaking News

Jakie buty w góry latem? Obuwie trekkingowe dla początkujących

buty w góry

Lato sprzyja wyprawom na łono natury. Mimo corocznych doniesień o wypadkach, na szlaku wciąż można spotkać niedzielnych wędrowców w trampkach i sandałach. Nie popełniaj ich błędu i przed wyjazdem odwiedź sklep turystyczny – Kraków i inne miasta mają ich pod dostatkiem. Podpowiadamy czym się kierować wybierając letnie buty w góry.

Bezpieczne buty w góry

Bezpieczne obuwie trekkingowe to przede wszystkim głęboki bieżnik, który zapewnia turyście zabezpieczenie przed poślizgnięciem w zróżnicowanym terenie – szczególnie podczas samotnych wędrówek mogłoby skończyć się wręcz tragicznie. W takie podeszwy wyposażone są na przykład szeroko cenione przez wytrawnych piechurów buty Salomon. Podeszwa musi być także odpowiednio gruba, by nasze stopy poradziły sobie z wielogodzinnym marszem po twardym podłożu, a przy tym elastyczna, dobrze dopasowująca się do pozostającej w ruchu stopy. 

Na szlaku stopom grożą różne niebezpieczeństwa. Warto aby przód butów miał w okolicy palców twardą nakładkę. Dzięki niej uderzenie z impetem o krawędź skały nie zrobi większego wrażenia na piechurze.

W przypadku butów turystycznych komfort i bezpieczeństwo są nierozłączne – niewygodne obuwie jest nie tylko uciążliwe, ale przy okazji bezlitosne dla stawów. Idealnie dopasowane buty w góry cechują się bezszwową cholewką i zablokowanymi, płaskimi sznurowadłami. Mile widziany jest także miękki zapiętek. 

Letnie buty trekkingowe – komfort na wagę złota

Częstym błędem początkujących jest testowanie nowego obuwia dopiero ,,w boju”. To ryzykowny pomysł. Przed wyprawą zdecydowanie lepiej jest nieco rozchodzić buty i nabrać pewności, że dokonaliśmy słusznego wyboru.

Bardzo dobrze jeśli turystyczne obuwie jest wyposażone w elastyczną piankę. Technologia EVA gwarantuje pochłanianie wstrząsów, co docenią nie tylko biegacze. W piankę EVA wyposażone są buty Salomon, stosują ją także inni słynni producenci butów do zadań specjalnych.

Przewiewność butów jest kluczowa zarówno latem jak i zimą. Cyrkulację powietrza zapewnia wykorzystanie w obuwiu siateczki oraz lekkiej, miękkiej wyściółki. Ważnym atutem obuwia jest zastosowanie w nim technologii Gore Tex –  to gwarancja  utrzymania zdrowego dla stóp mikroklimatu. Struktura membrany Gore Tex jest porowata – pory są mniejsze niż cząsteczki wody i przy tym większe od cząsteczek pary wodnej. Membrana nie jest niezbędna w letnich butach – pełnię możliwości demonstruje w jesieni i zimie – ale z pewnością nie pożałujemy wyboru Gore Tex na którąkolwiek porę roku 

Letnie buty w góry muszą być wodoodporne. Naturalna skóra to dość dobry wybór, warto jednak zainteresować się obuwiem w którym zastosowano technologie zapewniające podwyższoną wodoodporność. Żeby do buta nie dostawało się błoto, dobrze by wokół jego podstawy przebiegał pas gumy, skóry naturalnej bądź syntetycznej.

Kombinacja wszystkich tych cech zapewnia noszącemu długie wędrowanie bez problemu ,,gotujących się” stóp. To nie tylko niekomfortowe, ale i potencjalnie niebezpieczne. Drobnoustroje kochają wilgoć i podwyższoną temperaturę w butach!

Buty w góry na lato – wysokie czy niskie?

To jaka wysokość butów trekkingowych będzie odpowiednia zależy w dużej części od naszego doświadczenia. Dla początkujących wędrowców bezpieczniejszym wyborem będą wysokie buty turystyczne, ale i nieco bardziej doświadczeni powinni na nie stawiać planując dłuższe, wymagające wyprawy. Wysoka cholewka oznacza lepszą stabilizację stawu skokowego oraz dodatkowe zabezpieczenie przed wdzierającym się do butów piaskiem – tutaj należy też zwrócić uwagę na szczelność języka. Niskie buty turystyczne są natomiast preferowane przez osoby lubiące szybkie marsze czy przez miłośników biegania w terenie. Gwarantują swobodniejsze, szybsze poruszanie się.

Jakie letnie buty w góry wybrać, aby na pewno być zadowolonym? Najbezpieczniejszą możliwością jest postawienie na uznanych producentów. Z pewnością żadnego piechura nie zawiodą wspominane już buty Salomon – ta marka przez lata ciężko zapracowała na swoją renomę. W razie wątpliwości co do wyboru modelu zawsze warto zapytać o radę pracowników sklepu sportowego.

Treki wybrane? By wiernie służyły, trzeba o nie dbać – w innym artykule szeroko piszemy o konserwacji butów trekkingowych: https://www.mojewirtualnemiasto.pl/2020/07/13/buty-trekkingowe-jak-o-nie-dbac-by-sluzyly-jak-najdluzej/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *