Breaking News

Jakie rośliny najlepiej sprawdzą się w nowoczesnym domu?

Wystrój domu lub mieszkania to dziś dla wielu osób sprawa absolutnie kluczowa. Nic więc dziwnego, że nie tylko przy urządzaniu nowego mieszkania, ale także remoncie kuchni czy pokoju szukamy oryginalnych inspiracji. Styl skandynawski, minimalistyczny, boho, ekologiczny, klasyczny… W tym gąszczu naprawdę można się pogubić. Wiele osób stara się zatem po prostu urządzić wnętrza w nowoczesnym duchu, korzystając z dobrodziejstw techniki, ale także sprawdzonych już w ostatnich latach rozwiązań kompozycyjnych. W takim domu również jest jednak miejsce na rośliny, a nawet całe żywe zielone ściany. Jak dobrać je odpowiednio do nowoczesnych wnętrz i ciekawie wkomponować tam żywe rośliny, a może nawet obrazy z mchu? Podpowiadamy!

Nowoczesny dom: jakie są jego wyznaczniki?

Nowoczesność w domu można interpretować na dwa sposoby. Pierwszy ma charakter odnoszący się głównie do zagadnień technologicznych. W nowoczesnych wnętrzach jest zwykle sporo elektroniki, działają tam systemy centralnego sterowania urządzeniami odtwarzającymi dźwięk czy obraz. Podobnie jest z oświetleniem domu, w tego typu budynkach znajdziemy też zwykle monitoring czy systemy alarmowe.

Z drugiej strony nowoczesność oznacza pewien trend dekoracyjny. Charakteryzuje się on prostotą i umiarem, które są połączone z maksymalną funkcjonalnością. W tego typu mieszkaniach stawia się na przestrzeń, dlatego często łączy się sąsiednie pomieszczenia – na przykład kuchnię z jadalnią czy salon z przedpokojem. Dominują jasne kolory, umiar i harmonia. Bardziej kontrastowe i ozdobne elementy pojawiają się w dodatkach czy też detalach, ale nie ma ich zbyt dużo. To rozwiązanie, na które stać każdy budżet domowy.

Żywe rośliny w nowoczesnym domu

W takich wnętrzach, które nawiązują przede wszystkim do minimalizmu, jest jednak miejsce również na rośliny. Wśród bieli, beżu i szarości naturalna zieleń prezentuje się bowiem szczególnie soczyście. Naturalne dodatki wpisują się zresztą właściwie w każdą kompozycję. Organizując dużą przestrzeń warto więc na fragmencie ściany postawić na ogród wertykalny. To pionowa konstrukcja z roślin, którą można umieścić pod ścianą, nadając tej części wnętrza zupełnie nowego wyrazu. Co ważne, to rozwiązanie wpisuje się w komfort, do jakiego dąży się w nowoczesnych wnętrzach – można bowiem postawić na zamknięty układ, który będzie automatycznie nawadniać rośliny.

Ciekawymi elementami nowoczesnego wnętrza będą też duże rośliny doniczkowe. Ustawienie ich w salonie czy jadalni pozwoli wprowadzić ciekawy akcent dekoracyjny. Nie należy z nimi przesadzać, ale jedna czy dwie w całym domu, w dodatku w modernistycznej, czarnej lub białej donicy, idealnie uzupełnią wnętrze. Warto wybierać rośliny, które pochłaniają promieniowanie elektromagnetyczne – należą do nich choćby paprocie czy aloes.

Mech stabilizowany w nowoczesnym wnętrzu

Ciekawym rozwiązaniem w nowoczesnym mieszkaniu może być również mech stabilizowany. Obrazy z tego materiału w prostej, czarnej ramce mogą być ozdobnym detalem, o jakim wspominaliśmy wyżej. Na jasnych ścianach świetnie wyglądają także geometryczne kształty wykonane z mchu. Co istotne, również ten rodzaj dekoracji nie będzie wymagać od nas właściwie żadnego dodatkowego wysiłku. Mech stabilizowany jest bowiem rośliną “zahibernowaną”, której procesy życiowe zostały zatrzymane. Zachowuje oryginalną strukturę, ale nie trzeba go podlewać, przycinać ani doświetlać. W dobrym stanie powinien wytrzymać co najmniej kilka lat, w oryginalny sposób przełamując minimalizm nowoczesnego wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *