Breaking News

Jak ogrodzić dom tanim kosztem? Porównanie popularnych materiałów

tanie ogrodzenie

Brak ogrodzenia wokół domu to spore ograniczenie komfortu przebywania na własnym podwórku. Podświadomie czujemy się wówczas mniej pewnie, ale przede wszystkim jesteśmy narażeni na nieproszone wizyty na naszej działce. Ogrodzenie daje nam poczucie większego bezpieczeństwa oraz prywatności, oddziela od sąsiadów czy przechodniów, a także precyzyjnie i dosadnie określa granice posesji czy podwórka. W wielu przypadkach wykonanie ogrodzenia jest jednak dość kosztowne, co czasami hamuje nasze zapędy – tanie ogrodzenie kojarzy się bowiem z tandetą i obskurnym wyglądem. Jak się jednak okazuje, nawet tanie sposoby ogradzania domu mogą być trafioną inwestycją. Wybraliśmy niedrogie, ale solidne i ładne materiały na ogrodzenie domu, na które można sobie pozwolić nawet wówczas, gdy w portfelu nie ma zbyt wielu funduszy.

Tanie ogrodzenie – siatki ogrodzeniowe

Charakterystyczne, metalowe słupki ogrodzeniowe: https://www.siatkopol-sklep.pl/category/slupki-ogrodzeniowe, a pomiędzy nimi rozpięta siatka – to dość klasyczny rodzaj ogrodzenia, często stosowany zwłaszcza jako rozwiązanie tymczasowe, na przykład jeszcze przed rozpoczęciem prac na działkach budowlanych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wykonać w ten sposób również ogrodzenie domu. Dziś do dyspozycji mamy bowiem nie tylko metaliczną siatkę ocynkowaną.

Siatka ogrodzeniowa powlekana, wzmocniona warstwą tworzywa, to możliwość dopasowania koloru ogrodzenia do aranżacji domu i solidne rozwiązanie, które będzie odporne na warunki atmosferyczne. Siatka nie pokryje się rdzą, będzie ładnie wyglądać, a jej montaż jest szybki i prosty. To jedni z najtańszych rozwiązań ogrodzeniowych. Dodatkowo można ją wzmocnić i zamaskować, sadząc pod siatką pnące rośliny. Wówczas szybko zyskamy oryginalną, naturalną zasłonę. Atutem takiego rozwiązania jest też możliwość łatwego dopasowania go do nierówności terenu.

Tanie ogrodzenie – metalowe panele

Jeśli siatka ogrodzeniowa: https://www.siatkopol-sklep.pl/category/siatki-ogrodzeniowe-pcv to za mało, nieco droższym, choć nadal budżetowym rozwiązaniem będzie ogrodzenie wykonane z gotowych, metalowych paneli. Wbrew obiegowej opinii takie gotowe elementy wcale nie są bowiem szczególnie kosztowne. Pozwalają natomiast na wykonanie estetycznego, sztywnego i trwałego parkanu. Odpowiednią wytrzymałość zapewnią panele ocynkowane, które przez co najmniej kilka lat nie powinny korodować. Dostępne są jednak również panele w innych kolorach, które łatwo będzie wpisać w aranżację przestrzeni wokół domu.

Zaletą ogrodzenia panelowego jest również łatwy i szybki montaż. Nie nastręcza on zbyt wielu trudności, ponieważ ogrodzenie składa się z gotowych elementów. Taki rodzaj parkanu będzie również bardziej odporny na uderzenia i uszkodzenia mechaniczne niż klasyczna siatka, co warto wziąć pod uwagę – decyzja o postawieniu na panele może zaoszczędzić kosztów w przyszłości.

Tanie ogrodzenie – klasyczne drewno

Wymieniając tanie sposoby na ogrodzenie działki nie sposób pominąć drewna. Ogrodzenia wykonane z tego surowca należą do najbardziej klasycznych sposobów wydzielania posesji. Dziś mało kto stawia na klasyczny płot ze sztachetami – chyba że celem jest uzyskanie rustykalnego wyglądu domu nawiązującego do czasów szlacheckich, kojarzącego się jeszcze z ogrodzeniem, jakie na kartach “Pana Tadeusza” opisał Adam Mickiewicz. Nasz wieszcz tak właśnie scharakteryzował dworek w Soplicowie.

Modnym i niedrogim rozwiązaniem, które bardziej przystaje do obecnych czasów, są drewniane ogrodzenia lamelowe. Na taki sposób wydzielenia działki składają się gotowe moduły wykonane z drewna. Można je zamontować na słupkach, nie trzeba będzie nawet wykonywać podmurówki. Takie ogrodzenie świetnie będzie wkomponowywać się w krajobraz zwłaszcza wtedy, gdy przed naszym domem znajduje się ogród. To elegancja w niewygórowanej cenie.

Najtańszym sposobem na ogrodzenie domu drewnem będzie wykonanie go z poziomych desek. Trzy lub cztery ich poziomy zapewnią barierę, która będzie odgradzać dom od świata zewnętrznego. Deski trzeba odpowiednio zakonserwować i pomalować, przybijając do słupków. Nie jest to najbardziej wytrzymałe rozwiązanie, ale odpowiednie dopasowanie do takiej drewnianej barykady roślin ogrodowych może dać efekt całkiem miły dla oka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *