Breaking News

Ile kosztuje remont łazienki?

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym relaksujemy się, a także wykonujemy codzienne czynności domowe. To właśnie tego typu wnętrza najczęściej wykorzystujemy do wstawiania prania, suszenia ubrań, odbywania czynności pielęgnacyjnych czy mycia zębów w pośpiechu przed wyjściem do pracy. Raz na kilkanaście lat stajemy przed zadaniem, jakim jest odświeżenie tego pomieszczenia. Taka sama sytuacja spotyka nas także podczas wykańczania nowego domu czy też mieszkania. Ile kosztuje remont łazienki? Na jakie koszty musimy się przygotować? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz, czytając nasz artykuł!

Ile kosztuje remont łazienki – od czego zacząć?

Planując remont łazienki, warto przystąpić do wykonania pracy zadaniowo. Zupełną podstawą będzie przygotowanie wstępnego zarysu prac. Przede wszystkim należy określić podstawowe kwestie. Warto więc odpowiedzieć na poniższe pytania:

• Jakie urządzenia mają pojawić się w pomieszczeniu?

• Czy wybierzesz wannę czy też prysznic?

• Czy w łazience będzie pralka lub pralko-suszarka?

• Czy planujesz dodatkowy element, jakim jest bidet?

• Czy musisz wymienić rury hydrauliczne oraz instalację elektryczną?

To pomoże stworzyć najlepszy plan działania, który z całą pewnością ułatwi wykonywanie dalszych prac. Warto też przygotować prosty szkic. Można do tego wykorzystać kartkę papieru i ołówek lub specjalny program komputerowy. Oczywiście doskonale wiemy, że nie każdy ma zdolności, które umożliwią dokonanie takiego projektu. Właśnie dlatego warto przejrzeć inspiracje na dedykowanych stronach internetowych. Bardzo często można znaleźć tam gotowe rozwiązanie, które będziesz mógł zastosować we własnej łazience. Jeżeli jednak posiadasz dodatkowe zasoby finansowe, możesz skorzystać z usług specjalistów. Koszt wykonania profesjonalnego projektu wynosi od 20 do nawet 70 złotych za jeden metr kwadratowy.

Podstawowe koszty

Przygotowanie planu działania to dopiero początek. W przypadku kilkunastoletniej łazienki ważne będzie wliczenie kosztów związanych z demontażem starych elementów. Nie można także zapomnieć o usunięciu starych płytek i terakoty. Profesjonalne ekipy zdemontują elementy, takie jak WC, wanny, prysznice czy umywalki za około 100-150 zł za sztukę. Natomiast skucie płytek ze ścian i podłogi wyniesie około 700-900 zł (zakładając powierzchnię 30 metrów kwadratowych).

Czy to odpowie na pytanie: „Ile kosztuje remont łazienki?”. Oczywiście, że nie! Jeżeli konieczna jest wymiana instalacji hydraulicznej i elektrycznej, należy doliczyć kolejne koszty. Same ceny będą zależne od wielu czynników, takich jak rodzaj zabudowy, powierzchnia czy projektu mieszkania. Możesz przyjąć, że średni koszt wymiany instalacji hydraulicznej to około 250-300 zł za jeden element. Natomiast w przypadku instalacji elektrycznej średni koszt wymiany jednego elementu to 100 zł.

Ile zapłacisz za nowe płytki?

Tak jak w każdym z opisywanych punktów, sam koszt zakupu płytek może być różny. Wszystko zależy od rodzaju materiału, wzorów, wymiarów płytek, a nawet samego producenta. Należy przygotować się na koszt, który waha się od 40 do nawet 150 zł za jeden metr kwadratowy. Przyjmując więc, że będziesz potrzebował 60 metrów kwadratowych, za same płytki zapłacisz od 2400 zł do nawet 9000 zł. Oczywiście to nie wszystko! Aby wykonać pracę potrzebny będzie grunt, klej oraz fuga. To natomiast koszt rzędu od 500 do 700 zł. Jeżeli nie potrafisz samodzielnie ułożyć płytek, to konieczne będzie również wybranie odpowiedniej ekipy. Za taką usługę zapłacisz od 1000 do nawet 4000 zł. Jest to zależne od powierzchni łazienki, lokalizacji i zakresu przeprowadzanych prac.

Urządzenia sanitarne

Kolejnym krokiem będzie wybranie elementów takich, jak wanna, prysznic, umywalka czy WC. Warto wybierać sprawdzone sklepy, które oferują produkty najwyższej jakości. Dobrą kabinę prysznicową znajdziesz już od 800 zł. Najtańsze wanny kupisz natomiast w cenie około 500 zł, a proste WC nawet od 200 zł. Górna granica jest natomiast bardzo zróżnicowana. Warto wybrać to, co będzie jakościowe dobre, ale jednocześnie dopasowane do Twojego portfela. Jednocześnie z całą pewnością lepiej będzie postawić na rozwiązania o lepszej jakości. Dzięki temu otrzymamy nie tylko piękny wystrój, ale także gwarancję wysokiej jakości.

Pozostałe elementy

Odpowiadając na pytanie „ile kosztuje remont łazienki” nie można zapomnieć o elementach takich jak pralka czy pralko-suszarka. Za ten element zapłacimy od 1000 zł do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Dodatkowo nie można zapomnieć o szafkach, wieszakach na ręczniki czy dodatkowych elementach, które sprawią, że nasze wnętrze będzie zwyczajnie przyjemne. Ciekawym dodatkiem mogą być lustra łazienkowe czy nawet niektóre rośliny. W tym przypadku ceny są zupełnie zróżnicowane. Ostateczny koszt zależy od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć. Dzięki połączeniom dopasowanym do Twoich potrzeb stworzysz łazienkę marzeń, która będzie służyć bez zarzutów przez długie lata!

Remont łazienki jest zdecydowanie bardzo ważnym przedsięwzięciem. Z całą pewnością warto inwestować w najlepsze materiały. Odpowiednia organizacja ułatwi wykonanie prac. Ile kosztuje remont łazienki? To zależy! Najważniejsze, by wydatki dopasować do założonego budżetu. Piękna łazienka to miejsce, w którym czujemy się po prostu dobrze. To strefa pracy, ale także miejsce relaksu. Warto więc zadbać, by prace prowadzić z głową i zwyczajnie cieszyć się z uzyskanych efektów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *