Breaking News

Jaka kurtka w góry zimą? Radzimy, jak wybrać odpowiedni model

Zima w górach jest przepiękna. Drzewa i stoki pokryte białym puchem mają swój niezaprzeczalny urok. Nie bez powodu, góry i miasteczka położone u ich podnóża cieszą się dużą popularnością zimą. Wówczas czeka tutaj turystów wiele atrakcji. Miłośnicy trekkingu powinni jednak pamiętać o tym, że wówczas panujące tam trudne warunki pogodowe, mogą stwarzać niebezpieczeństwo. Warto więc zadbać przede wszystkim o właściwy strój na pieszą wędrówkę górską. Jaka kurtka w góry zimą sprawdzi się najlepiej? Na co zwrócić uwagę wybierając tego typu odzież? Podpowiadamy!

Jak ubrać się na zimowy trekking?

Zimowe trekkingi górskie mogą stać się fantastycznymi przygodami, pełnymi niezapomnianych wrażeń. Zanim jednak wybierzemy się w taką wędrówkę, powinniśmy skompletować odpowiednią odzież. W górach najlepiej sprawdza się metoda ubioru na tzw. cebulkę. Ubrania powinny być dobierane według poszczególnych warstw. Pierwszą z nich, która ma bezpośrednią styczność z ciałem, powinna być bielizna termoaktywna. Jej zadaniem jest odprowadzanie wilgoci z ciała i odciągnięcie jej jak najdalej od skóry. Następnymi elementami ubioru powinna być odzież docieplająca. Są to znane wszystkim koszulki polo z nadrukiem, bluzy, polary oraz sweterki. Ich zadaniem jest zatrzymanie ciepła, które wytwarza organizm, tak by nie doszło do jego wychłodzenia (co w trudnych zimowych warunkach górskich jest bardzo możliwe). Na koniec, należy zaopatrzyć się w warstwę zewnętrzną, którą stanowi kurtka na zimowy trekking, która może posiadać także haft komputerowy. To właśnie ona powinna nas chronić przed czynnikami atmosferycznymi, takimi jak opady śniegu, deszczu czy silne podmuchy wiatru.

Jaka kurtka w góry na zimę będzie najlepsza? – rodzaje okryć wierzchnich

Klasyczna kurtka zimowa ma za zadanie zatrzymywać ciepło produkowane przez nasz organizm. Tymczasem kurtki zimowe powinny zabezpieczać nas przed silnym wiatrem oraz innymi trudnymi warunkami atmosferycznymi, które bardzo często występują w górach o tej porze roku. Dlatego też bardzo ważne jest właściwe dobranie okrycia wierzchniego, pod którym znajdują się koszulki reklamowe. Istnieje kilka rodzajów kurtek, które nadają się do zabrania ze sobą na zimowy trekking. Warto poznać właściwości każdej z nich, by wybrać dla siebie tę odpowiednią. Jaką kurtkę w góry warto nabyć, jeśli szykujemy się do zimowej wędrówki?

Ocieplana kurtka zimowa w góry

Dobra kurtka w góry zimą, powinna zapewniać nam właściwy komfort termiczny, ponieważ im wyżej będziemy zmierzać, by zdobyć dany szczyt, tym temperatury będą tam niższe, a wiatr silniejszy. Dlatego też warto zwrócić uwagę na kurtki ocieplane, których zadaniem jest nie tylko chronienie nas przed niekorzystnymi zewnętrznymi warunkami atmosferycznymi. Takie okrycie zewnętrzne pomoże nam zatrzymać ciepło produkowane przez nasze ciało, co jest niezwykle istotne podczas zimowej wędrówki górskiej. Ile osób zginęło w górach o tej porze roku? Mnóstwo. Wiele z nich przez nieuwagę, inne z powodów lawinowych, a jeszcze inne właśnie poprzez wychłodzenie organizmu. Jak więc widać, właściwa kurtka w góry zimą to podstawowy element garderoby jeśli chcemy udać się w góry. Kurtki ocieplane dzielimy na dwa rodzaje. Należą do nich okrycia puchowe lub te wypełnione sztucznym puchem. Czym charakteryzuje się każdy z tych modeli?

Puchowa zimowa kurtka w góry

Najczęściej zimą nie możemy spodziewać się dodatnich temperatur, zwłaszcza w górach oraz w okolicach okołogórskich. Dlatego też większość producentów odzieży outdoorowej wytwarza okrycia wierzchnie wykorzystując do tego puch gęsi oraz kaczy. Nie od dziś wiadomo, że te produkty doskonale chronią przed chłodem. Jak więc widać, wykorzystuje się je nie tylko w kołdrach i poduszkach. Także kurtki z ich zawartością są niezwykle ciepłe. Dlaczego właściwie puch idealnie nadaje się do wypełnienia kurtek zimowych? Czym się charakteryzuje?

Otóż, puch to niewielkie piórka, które są wyposażone w niewielkie haczyki. To właśnie w nich magazynowane jest powietrze, które stanowi doskonały izolator. Dodatkowo puch jest niezwykle lekki, a kurtki nim wypełnione nie są zbyt obszerne, dlatego też jeśli schowamy je do plecaka, nie będą zajmowały w nim zbyt wiele miejsca. Puch dzięki swoim właściwościom termoizolacyjnym, doskonale sprawdzi się w przypadku przebywania w miejscach, gdzie panują niskie temperatury.

Mogłoby się więc wydawać, że takie kurtki nie mają żadnych wad. Jednakże jedną z najbardziej zauważalnych jest ich cena. Kurtki puchowe są niezwykle drogie. Dzieje się tak dlatego, że puch nie jest wytwarzany w fabrykach, lecz zostaje pozyskiwany z hodowli. Dlatego też nie można zwiększyć jego ilości maszynowo oraz przyspieszyć jego powstawania. Wysokiej jakości puch pochodzi od ptactwa, które było zdrowe oraz dobrze odżywione, a to już wpływa na wzrost kosztu puchu. Dodatkowo puch nie jest odporny na wilgoć. Pod jej wpływem traci swoje właściwości izolacyjne.

 Jaką kurtkę w góry
Źródło: https://8a.pl/8academy/jaka-kurtka-w-gory

Kurtka na wyprawy w góry wypełniona sztucznym puchem

Sztuczny puch został stworzony, by zapewnić izolację termiczną nawet w wilgotnych warunkach, tak by pióra znajdujące się we wnętrzu kurtki nie traciły swoich właściwości. Nawet jeśli sztuczny puch namoknie, wciąż będzie bardzo dobrze izolował ciepło (oczywiście nie tak doskonale jak wówczas, gdy jest suchy). Takie wypełnienie także znacznie szybciej będzie wysychało. Warto zainwestować w kurtki z wsadem ze sztucznego puchu, jeśli widzimy, że zima nie jest sroga, temperatury nie sięgają kilkunastu stopni poniżej zera, a z nieba pada deszcz lub mokry śnieg. Wiele osób decyduje się na nabycie takiej kurtki, także z uwagi na jej zachęcającą cenę. Znacznie łatwiej i szybciej można wytworzyć sztuczny puch niż ten naturalny. Dlatego też ceny kurtek z wypełnieniem syntetycznym są znacznie niższe.

Zimowy trekking w tatrach w kurtce z membraną

Kolejną opcją kurtek na zimę, które będą właściwe w góry, są te modele wyposażone w membranę tzw. hardshellowe. Idealnie sprawdzą się w warunkach, gdy mocno wieje wiatr oraz prognozowane są opady deszczu czy też śniegu. Możemy wybierać pomiędzy bardzo lekkimi kurtkami, a tymi bardziej pancernymi. Zimą zdecydowanie lepiej sprawdzą się te drugie. Warto jednak wiedzieć, że membrana doskonale chroni nas przed czynnikami zewnętrznymi, natomiast jeśli pozbawiona jest ociepliny sama w sobie nie będzie stanowiła bariery chroniącej przed wychłodzeniem. Wówczas bardzo ważne jest zadbanie o druga warstwa odzieży (czyli wcześniej wspomniane swetry, bluzy i polary), zapewniały dostateczne ciepło.

jaka kurtka w góry
Źródło: https://drytooling.com.pl/serwis/art/szpej/7289-jaka-kurtka-w-gory-lato-zima-trekking-wspinanie

Jaka kurtka w góry w zimie? – postaw na softshellowe modele

Udając się na biegi górskie, czy chcąc szybko zdobyć dany szczyt, musimy mieć na uwadze to, że bardzo łatwo będzie się przegrzać. Zmagając się z wysiłkiem, nawet podczas panowania niskich temperatur możliwe jest przegrzanie organizmu, które będzie prowadziło do osłabienia. Aby uniknąć zarówno wychłodzenia jak i przegrzania, należy znaleźć złoty środek. Może nim być kurtka softshellowa. Warto jednak wybrać właściwy model, który sprawdzi się podczas zimowych wędrówek. Taka odzież wierzchnia nie tylko chroni przed wiatrem, ale także pomaga w odprowadzaniu wilgoci na zewnątrz. Tutaj także warto jednak pamiętać o odpowiednim dobraniu drugiej warstwy, gdyż tego typu kurtki także nie będą w stanie zapewnić nam doskonałej izolacji termicznej.

jaka kurtka w góry zimą
Źródło: https://8a.pl/8academy/jaka-kurtka-w-gory

Kurtka w góry z membraną i ociepliną

Po zapoznaniu się z powyższymi modelami kurtek pojawia się więc pytanie, czy istnieje takie okrycie wierzchnie, które nie tylko chroni przed wiatrem oraz wilgocią, ale także zapewnia ciepło? Oczywiście, że tak. Są to kurtki wyposażone w membranę oraz ocieplinę. Dzięki membranie, puch znajdujący się w ocieplinie, nie musi zmagać się z wilgocią i na dłużej zachowa swoje właściwości. Membrana pozwala także na świetną ochronę przed wiatrem oraz śniegiem czy też deszczem. Dlatego też zdecydowanie warto wziąć taką kurtkę pod uwagę wybierając się na zakupy przed wyjazdem na trekking zimowy w górach.

Kurtka w góry zimą – na co jeszcze koniecznie trzeba zwrócić uwagę?

Wybierając kurtkę, która będzie odpowiednia na zimowy górski trekking, warto także zwrócić uwagę na to, by posiadała wysoki kołnierz, który będzie chronił szyję przed chłodnym wiatrem oraz ocieplany kaptur. Dodatkowym zabezpieczeniem przed chłodem przenikającym przez kurtkę będą ściągacze przy rękawach oraz dolnej części kurtki. Świetnie jeśli kurtka jest także wyposażona w wewnętrzne mankiety posiadające otwory na kciuki, które będą stanowiły dodatkową ochronę przed zsuwaniem się rękawów, podczas podnoszenia rąk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *