Breaking News

Jak prowadzić firmowy blog, by budować wizerunek eksperta w swojej dziedzinie?

Strategie marketingowe sklepów i firm działających w internecie mogą opierać się na różnych założeniach, wykorzystując przy tym wiele narzędzi. Jedną z nich jest blog firmowy, który w ostatnich latach stał się obowiązkowym elementem marketingowym właściwie dla wszystkich sklepów e-commerce w Polsce. To narzędzie przydatne przy pozycjonowaniu strony oraz generowaniu ruchu, ale z jego pomocą można realizować także inne cele. Jednym z nich jest budowanie wizerunku eksperta. Dziś nie wystarczy już bowiem nazwać swojej firmy liderem rynku lub napisać, że przedsiębiorstwo zatrudnia najlepszych specjalistów. Współczesny odbiorca jest atakowany podobnymi frazesami ze wszystkich stron, to dziś jeden z podstawowych chwytów reklamowych. Własną wiedzę i doświadczenie trzeba jeszcze udowodnić. To gra warta świeczki, bo wizerunek eksperta pomaga firmie budować swoją markę, jak również zwiększać obroty. A zatem – jak budować wizerunek eksperta za pomocą firmowego bloga?

Blog ekspercki – jak dobierać tematy wpisów?

W kreowaniu wizerunku eksperta niezwykle ważny będzie dobór odpowiedniego tematu zamieszczanych treści. Branża nie będzie tu żadnym ograniczeniem. Właściwie w każdym obszarze tematycznym można bowiem znaleźć interesujące zagadnienia. Najlepiej, by odpowiadały na realne problemy i pytania użytkowników naszych produktów lub usług. Dzięki temu wpisy na blogu będą niosły dla nich realną wartość. Z pewnością tak się stanie, jeśli przeniesiesz swoją praktyczną wiedzę do blogowego wpisu. W końcu kto lepiej od Ciebie zna się na Twoich produktach?

Firmowy blog (który możesz założyć korzystając z pomocy specjalistów z https://jash.pl/), powinien budować wizerunek eksperta. Tak więc w sporym stopniu musi dotykać praktycznych problemów i zagadnień, z którymi Twoi klienci faktycznie mają do czynienia. Warto tutaj wykorzystać wiedzę płynącą z bezpośredniego lub pośredniego kontaktu z użytkownikami. Inspiracją do stworzenia wpisu mogą być pytania otrzymywane od nich w mediach społecznościowych czy komentarze pod postami, a nawet zgłoszenia reklamacyjne. Wszystkie te kwestie, które zazwyczaj są traktowane jako dość kłopotliwe, we wpisie na blogu możesz obrócić na swoją korzyść.

Informacje, których nie ma nikt

Oprócz praktycznych porad, tworzeniu wizerunku eksperta będą sprzyjać także bardziej specjalistyczne informacje. Najlepiej takie, do których trudno dotrzeć. Przed rozpoczęciem pisania warto więc przejrzeć, co na dany temat pisze konkurencja. To z jednej strony może być inspiracją, a z drugiej szansą na przygotowanie oryginalnego contentu. Pomocne będzie również prześledzenie najczęstszych pytań, jakich używają użytkownicy internetowych wyszukiwarek.

Odpowiedni research pozwoli Ci sprawdzić, w jaki sposób wybrany temat był opisywany, i znaleźć dla siebie niszę, która pozwoli wyróżnić Twój blog. Jeśli nie będzie niczym różnić się od konkurencji, nawet najbardziej specjalistyczna wiedza nie wpłynie znacząco na wizerunek Twojej firmy. Jeśli natomiast znajdziesz sposób, by przemycić we wpisie unikalne treści, łatwiej zyskasz zaufanie i lojalność czytelników. Wtedy wrócą na Twoją stronę, a z czasem mogą stać się Twoimi klientami. Komuś, kto potrafi w interesujący sposób przedstawić rozwiązania istotnych, życiowych problemów, łatwiej zyskać zaufanie.

Jak prowadzić bloga firmowego? Rodzaje wpisów

Prowadzenie bloga firmowego to jednak nie tylko dobór odpowiedniej tematyki wpisów, ale także ich formy. Jak już wspomnieliśmy, bardzo popularnym szablonem są różnego rodzaju praktyczne poradniki. Najczęściej mają pomóc w wyborze odpowiedniego rozwiązania problemu. To dla Ciebie świetna okazja, by przekazać swoją wiedzę czytelnikom. Pokazując wady i zalety poszczególnych rozwiązań, udowodnisz, że faktycznie jesteś ekspertem w swojej dziedzinie. Jeśli zaproponowane przez Ciebie wyjaśnienie okaże się przydatne, zapewnisz sobie pozytywny odbiór wpisu i całego bloga. A takie emocje łatwo potem przenieść na ofertę firmy.

Wpis na blogu może także dotyczyć zastosowania własnych produktów. Mimo że dobrze prowadzony sklep internetowy na PrestaShop lub innej platformie e-commerce posiada karty produktów z opisami, nie zawsze wyczerpują one temat. Ich rozwinięciem może być więc wpis na blogu. W ten sposób łatwo także zestawiać poszczególne produkty, by wyeksponować ich zalety. To miejsce na specjalistyczne informacje i ich wytłumaczenie. Sam skład produktu czy nazwy materiałów często niewiele mówią. Potrzeba eksperta, który wyjaśni, dlaczego warto użyć kremu z dodatkiem wyciągu z kasztanowca oraz w jaki sposób moment obrotowy wkrętarki przełoży się na jej żywotność. Tak tworzy się przestrzeń dla Ciebie.

Jak stworzyć wizerunek firmy, która będzie ekspertem w branży? Nie tylko specjalistyczne treści

Nawet jako ekspert powinieneś jednak pamiętać, by docierać do różnego typu odbiorców. Nie każdy, kto trafi na Twojego bloga, będzie dobrze znać branżę. Warto więc przygotować również wpisy na nieco mniej specjalistyczne tematy i pamiętać o pisaniu przystępnym, zrozumiałym językiem. Stawianie siebie w roli eksperta nie powinno tworzyć dystansu między autorem bloga a czytelnikami. Odbiorca jest równie ważny co twórca treści. Warto o tym pamiętać.

W docieraniu do mniej zorientowanych w temacie użytkowników pomocne mogą okazać się wpisy ciekawostkowe. Barwna anegdota związana z produktem, powiązanie go ze znanymi postaciami czy wykorzystanie komponentów w zupełnie innej branży – wszelkie tego typu informacje są mile widziane. To właśnie takie wiadomości najłatwiej zapadają w pamięć odbiorcy.

firmowy blog
Występy przedstawicieli firmy w mediach to znakomita okazja, by postawić się w roli eksperta.

Wywiady i relacje

Blogowe treści nie zawsze muszą przyjmować formę artykułu, bez względu na to, czy bliżej mu do poradnika, czy eksperckiego tekstu przekazującego specjalistyczną wiedzę. Urozmaiceniem wpisów mogą być wywiady z pracownikami firmy. Wystarczy wybrać odpowiedni temat i przygotować kilka pytań. Najlepiej nie inscenizować wywiadów z samym sobą, ale faktycznie poświęcić kilkanaście minut na rozmowę w wybranym obszarze tematycznym z jednym z pracowników. Taka forma tekstu może przedstawić zagadnienie z nowej strony.

A że wywiady przeprowadza się właśnie ze specjalistami w danej dziedzinie, wpis tego typu niejako z automatu sytuuje rozmówcę w roli eksperta. W tym przypadku zyskuje on również dobrze wyeksponowane imię i nazwisko, które pojawia się już na początku takiego tekstu. Zamieszczanie w ten sposób ciekawych informacji może nawet zaowocować zainteresowaniem mediów, zwłaszcza branżowych. Dziennikarze chętniej zwracają się z prośbą o rozmowę czy informacje do osób, które mogą zidentyfikować z imienia i nazwiska.

Kiedy przedstawiciel firmy pojawi się już w mediach, warto pochwalić się tym na blogu. Fragment wypowiedzi z linkiem do tekstu na portalu internetowym, materiału filmowego czy podcastu z udziałem przedstawiciela przedsiębiorstwa podniesie wiarygodność i autorytet firmy w oczach klientów. Rolę eksperta pośrednio potwierdza również udział w różnego rodzaju eventach, takich jak branżowe targi czy konferencje. Na blogu warto zatem zamieszczać relacje z tego typu wydarzeń. Istotne jest także regularne dodawanie wpisów. Ekspert, który od dwóch czy trzech lat niczego nie opublikował, jest co najwyżej byłym ekspertem. Czytelnik, który trafi na taki blog, może odnieść wrażenie, że firma przestała się rozwijać. Regularne publikowanie wpisów sprzyja także działaniom SEO.

Jak pisać bloga firmowego z pozycji eksperta? Język, styl i konstrukcja tekstów

Zastanawiając się, na czym polega prowadzenie bloga firmowego wspierającego wizerunek firmy, nie sposób pominąć także kwestii związanych z językiem tekstów. Jak już wspomnieliśmy, nie wystarczy bowiem samodzielne nazwanie się ekspertem i wyolbrzymianie atutów swoich produktów. Przy tworzeniu treści na bloga firmowego lepiej unikać pustych frazesów. O naszej roli ma świadczyć wiedza i jej wykorzystanie w praktyce. Samo słowo “ekspert” powinno się jednak pojawiać właściwie tylko w przypadku wywiadów czy relacji z występów medialnych.

Niezwykle ważny jest sposób przekazywania wiedzy. Epatowanie specjalistycznymi pojęciami może zniechęcić większość czytelników, a w takim wypadku żadnych pozytywnych efektów nie osiągniemy. Skomplikowane pojęcia należy wyjaśniać w przystępny sposób. Trzeba jednak robić to w sposób wyważony. Z jednej strony nie można bowiem zakładać, że każdy będzie w pełni znać terminologię funkcjonującą w branży, z drugiej tłumaczenie zbyt oczywistych pojęć może w pewien sposób obrażać jego inteligencję.

firmowy blog
W czasie tworzenia wpisów ważne jest przestrzeganie zasad języka polskiego.

We wpisach blogowych, nawet tych specjalistycznych, najlepiej sprawdza się lekki styl. Mimo że rola eksperta może przywodzić na myśl znaną z literatury narrację w roli mędrca, maniera epatowania własną pozycją i stawianie się w nadrzędnej roli wobec czytelnika nie jest na blogu firmowym mile widziana. Warto zatem przekazywać treści w sposób prosty i uporządkowany, dobrze sprawdzają się jednak również środki stylistyczne takie jak porównania czy metafory. Mogą one znacznie ułatwić przekazywanie specjalistycznej wiedzy.

By napisać dobry artykuł ekspercki, niezbędne są też odpowiednie kwalifikacje językowe. Wpis powinno się “dobrze czytać”, dlatego przestrzeganie zasad ortografii i interpunkcji jest obowiązkiem. W końcu ekspert nie powinien popełniać błędów na żadnym polu.

Ciekawe informacje związane z marketingiem i reklamą znajdziesz również na portalu reklamanakolach.pl!

Jak dobrze prowadzić blog firmowy? Wiarygodność i sprawdzone źródła

Przy tworzeniu wizerunku eksperta niezwykle ważna jest wiarygodność. Nie można o niej zapominać również w kontekście wpisów blogowych. Teksty eksperckie powinny być podpisane, świadczy to o autentyczności strony. “Anonimowy ekspert” to niemal oksymoron – za fachowcem musi stać nie tylko wiedza, ale i nazwisko. Oprócz niego warto zamieścić krótką notkę przedstawiającą autora artykułu. Powinna ona wyjaśniać, dlaczego to właśnie ta osoba jest autorytetem w opisywanym temacie. Warto więc wspomnieć o jej osiągnięciach, tytułach naukowych, nagrodach czy pasjach. Jeśli piszesz o modzie, a zaprojektowana przez Ciebie sukienka zdobyła nagrodę na targach czy wystawie, koniecznie o tym wspomnij.

Wiarygodność eksperta podnosi także możliwość weryfikacji jego wiedzy. W przypadku wpisów poradnikowych takimi dowodami mogą być zdjęcia czy filmiki. Gdy natomiast artykuł dotyka bardziej specjalistycznych spraw, warto podać źródła przynajmniej niektórych informacji. Nie namawiamy do tworzenia obszernych bibliografii, ale przytaczanie wyników badań czy analiz popierających naszą tezę będzie mile widziane. Jedno ze znanych powiedzeń mówi, że statystyki dużo odsłaniają, ale sedno sprawy pozostaje ukryte. W przypadku wpisów na blogu firmowym sięganie po takie dane z pewnością będzie jednak podnosić rzetelność autora, a przy okazji urozmaicać teksty.

Dlaczego warto budować wizerunek eksperta w sieci za pomocą bloga? Dodatkowe korzyści

Dobrze prowadzony blog firmowy może sprawić, że klienci zaczną nas postrzegać jako ekspertów w naszej dziedzinie. Takie narzędzie marketingowe podnosi wiarygodność firmy i pośrednio wpływa na postrzeganie jej produktów jako dóbr wysokiej jakości. Ekspercki blog firmowy pozwala również przyciągnąć użytkowników faktycznie zainteresowanych produktem. A takie osoby znacznie łatwiej przekonać do skorzystania z naszej oferty. Przywołane przez nas różne typy wpisów blogowych są przecież znakomitą okazją do przedstawienia jej zalet.

Blog firmowy, również ekspercki, będzie także wspierał działania pozycjonujące stronę w wyszukiwarce. Pomoże w tym regularne publikowanie wpisów, a także umieszczanie w nich ważnych dla naszej witryny słów kluczowych. Chwila poświęcona na optymalizację zdjęć czy nagłówków może wygenerować spory i wartościowy ruch. Warto także pamiętać, że eksperckie wpisy na blogu to długoterminowa inwestycja. Raz opublikowany tekst może generować ruch i przyciągać zainteresowanych czytelników bardzo długo.

Dobrze opracowane artykuły blogowe staną się także treścią idealnie nadającą się do eksponowania w mediach społecznościowych. Umieszczanie w nich wpisów prowadzących do artykułów blogowych będzie dodatkowo wspierać budowanie wizerunku eksperta. Posiadanie bloga pozwoli także nieco uniezależnić nasz marketing od obecności na zewnętrznych platformach – fanpage w mediach społecznościowych zawsze jest obarczony ryzykiem zmian w regulaminie, które mogą ograniczyć jego działalność. Blog zależy od nas, to my mamy bezpośredni wpływ na jego układ i funkcjonalność.

Jeżeli nie czujemy się na siłach, by samodzielnie się nim opiekować i przygotowywać wpisy, możemy zlecić to zewnętrznej agencji marketingowej lub copywriterowi. Kiedy przekażemy takiej osobie odpowiednie dane i informacje, z pewnością będzie w stanie stworzyć ciekawy i wartościowy tekst.

Jeżeli prowadzisz firmowy blog, zainteresuje Cię też artykuł, w którym wyjaśniamy, jak optymalizować wpisy: https://www.mojewirtualnemiasto.pl/2020/10/21/jak-poprawnie-zoptymalizowac-tekst-na-blogu/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *