Breaking News

Stare obrazy religijne – co z nimi zrobić?

Niemalże w każdym katolickim domu znajdują się obrazy religijne.​ Nasi przodkowie posiadali w większości właśnie takie dekoracje ścian. Obowiązkowym elementem wyposażenia salony był duży obraz Świętej Rodziny.​ Musiał znajdować się na środku ściany, na którą padało światło dzienne, tak by każda osoba przybyła do domu w pierwszej kolejności zwróciła uwagę na piękno tego dzieła. W innych pomieszczeniach chętnie umieszczane były także Anioł Stróż. Obrazy tej postaci najczęściej znajdowały się w pomieszczeniach sypialnianych, a zwłaszcza w pokojach należących do dzieci. Wierzono, że Anioł będzie chronił malucha i nie pozwoli, by stała mu się jakakolwiek krzywda. Obecnie jednak stare obrazy religijne często są zastępowane barwnymi fototapetami czy też ramkami wypełnionymi zdjęciami. Nasuwa się więc pytanie: co zrobić ze starymi obrazami religijnymi, by nie zostały zbezczeszczone? Odpowiedź na nie znajdziecie w kolejnych akapitach naszego tekstu!

Czego absolutnie nie wolno zrobić z obrazami, na których znajdują się wizerunki Świętych?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że niektórych rzeczy z obrazami, na których znajdują się wizerunki Świętych, absolutnie nie wolno robić. Zdecydowanie powinniśmy wystrzegać się wyrzucania starych obrazów religijnych. Nawet jeśli nie jesteśmy katolikami, to tego typu zachowanie jest wręcz niedopuszczalne. Przez osoby wierzące będzie odebrane jako świętokradztwo oraz zbezczeszczenie świętego obrazka. Dodatkowo, nie należy wyrzucać malowideł sakralnych także z szacunku do tradycji, drugiego człowieka oraz postaci Świętych, których wizerunki widnieją na dziele. Osoby niewierzące często nie biorą pod uwagę tego, że za takie zachowanie może ich dotknąć kara Boża. W końcu to nie byle jakie obrazy, to przecież malowidła upamiętniające Syna Bożego, Jego Matkę oraz inne osoby, które z mocy Bożej zostały uznane za Święte.

Zastanawiasz się na jakie okazje można podarować obraz z Aniołem Stróżem? Zajrzyj na www.lubie.com.pl, by uzyskać odpowiedź na swoje pytanie!

Stare obrazy religijne – co z nimi zrobić: oddać je w dobre ręce czy odnowić i zachować dla siebie?

W większości domów, które zamieszkują praktykujący wiarę katolicy, znajdują się obrazy religijne. Stare malowidła w dużych, pozłacanych ozdobnych ramach prezentują się na ścianie naprawdę przepięknie. Jednakże w obecnym czasie, kiedy to zaczął panować trend na minimalistyczne urządzanie wnętrz, wielobarwne obrazy nie są mile widziane w pomieszczeniach. O ile dzieła przedstawiające martwą naturę czy krajobrazy można wyrzucić, o tyle większość z nas zastanawia się, co zrobić z obrazami religijnymi. Tych nie wypada umieścić w kontenerze. Można je więc, albo oddać w dobre ręce, albo odrestaurować i pozostawić dla siebie. Co jeszcze można zrobić z obrazami religijnymi?

Stare obrazy religijne – można oddać je do renowacji, by stały się odnowione

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, pierwszą rzeczą, jaką możemy zrobić posiadając obrazy religijne, jest ich odnowienie. W tym celu należy znaleźć jednak utalentowanego malarza (twórcę obrazów), który podejmie się takiego zadania. Wówczas możemy dostosować dzieło do własnych oczekiwań. Czerwoną szatę na malowidle możemy zamienić np. na ciemnobrązową, a błękit na głęboki odcień koloru niebieskiego. Wystarczy jednak dać dokładne wytyczne osobie, która będzie odnawiała malowidło na nasze życzenie. Jednego możemy być pewni – gdy prace nad renowacją dzieła zostaną zakończone, z pewnością nie poznamy, że to właśnie nasz obraz, tylko w odnowionej odsłonie.

Stare obrazy święte – można podarować je bliskiej osobie w prezencie

Kolejnym sposobem na godne pozbycie się obrazu, na którym znajdują się wizerunki świętych osób, jest przekazanie go w prezencie bliskiej osobie. Okazji, na które możemy ofiarować komuś takie właśnie dzieło, jest wiele. Najlepiej jednak wyczekiwać w rodzinie Chrztu Świętego, Pierwszej Komunii Świętej, Bierzmowania, Ślubu lub okrągłych rocznic zawarcia związku małżeńskiego. Obrazy święte mają symbolizować opiekę świętych widniejących na płótnie nad osobą obdarowaną takim prezentem. Warto więc wybrać najładniejszy obraz, jaki posiadamy w swojej domowej kolekcji, i podarować go bliskiej osobie podczas jednej z wyżej wymienionych uroczystości religijnych.

Stare obrazy sakralne – można je przekazywać z pokolenia na pokolenie

W niektórych rodzinach istnieje piękny zwyczaj, przekazywania sobie pewnych przedmiotów z pokolenia na pokolenie. Mogą to być zdjęcia przodków, rzeźby, czy kryształowe szkło. Warto jednak pamiętać, że niektóre obrazy także zyskują ogromną wartość wraz z upływem lat. Dlatego też obrazy stare religijne warto przekazywać z pokolenia na pokolenie. Jedno malowidło na ścianie więcej nie zrobi nam większej różnicy, a w odległej przyszłości może stać się bezcennym dziełem opatrzonym ciekawą historią. Tak więc jeśli posiadamy malowidła, które podarowali nam nasi dziadkowie czy pradziadkowie, nie pozbywajmy się ich w nieodpowiedni sposób. Zachowajmy je dla naszych przyszłych dzieci i wnuków. Otrzymają przepiękną pamiątkę.

Obrazy religijne – można oddać je do kościoła

Jeśli nie mamy pomysłu, co zrobić z obrazami religijnymi, a nie za bardzo chcemy zachowywać je dla siebie, warto pomyśleć o oddaniu ich do Kościoła. W każdej świątyni ściany są ogromne i zazwyczaj w połowie puste, tak więc dodatkowy obraz, który zapełni pustkę na ścianie lub filarze, z pewnością zostanie chętnie przyjęty przez kapłana. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że malowidło będzie mogło być podziwiane przez wielu wiernych udających się do świątyni każdej niedzieli. Jest to z pewnością zdecydowanie lepszy sposób zrobienia czegoś z obrazem, którego nie chcemy umieszczać na ścianach własnego wnętrza.

Przedwojenne obrazy religijne – można przekazać je do muzeum

Jeśli posiadamy w domu stare przedwojenne obrazy, świetnym pomysłem będzie przekazanie ich do instytucji wystawowej, takiej jak muzeum, w której staną się eksponatami. W tym celu należy skontaktować się z dyrektorem takiej właśnie placówki, który z pewnością będzie chciał obejrzeć należący do nas obraz. Bardzo prawdopodobne jest także to, że kierownik muzeum zabierze ze sobą eksperta, znającego się na obrazach, który oceni to, przez kogo obraz został namalowany, ile ma lat oraz jaka jest jego wartość. Jeśli werdykt będzie korzystny, będziemy mogli liczyć na to, że nasz obraz zawiśnie na ścianie w muzeum.

Cenne obrazy religijne – można oddać je do wyceny ekspertowi

Większość z nas uważa, że mamy w domu bezcenne arcydzieła, które można sprzedać za pokaźną cenę. Warto jednak pamiętać, że nie wszystko złoto, co się świeci i zanim zapragniemy sprzedać dane malowidło, warto sprawdzić jaką wartość mają stare obrazy religijne. Wycena powinna być przeprowadzona przez eksperta zajmującego się dziełami sztuki na co dzień. Tylko taka osoba będzie w stanie zweryfikować już na pierwszy rzut oka czy przyniesione przez nas malowidło jest cokolwiek warte. Jest to z pewnością ciekawy sposób na sprawdzenie ceny, jaką możemy podać za stare obrazy religijne. Cena może być uzależniona od wieku obrazu, malarza, który go namalował, oraz materiałów, jakie zostały wykorzystane do stworzenia tego dzieła. Warto więc zasięgnąć porady eksperta.

Stare malowidła sakralne – można sprzedać je na aukcji internetowej

Jedną z prostszych form pozbycia się malowidła, które zalega nam na strychu jest wystawienie go na aukcji internetowej. Wiele osób wciąż kupuje stare obrazy religijne. Allegro to jeden z najpopularniejszych serwisów sprzedażowych, na którym z pewnością znajdzie się niejeden kupiec zainteresowany posiadanym przez nas dziełem. Zamiast wyrzucać takie przedmioty, zdecydowanie warto umieścić na aukcji stare obrazy religijne. Sprzedaż może także przynieść nam niewielki zysk, który wykorzystamy w zupełnie dowolny sposób.

Wiekowe obrazy święte – można sprzedać je do antykwariatu

Czasem patrząc na wiekowe malowidła widać na nich „uszkodzenia” spowodowane przez upływający nieubłaganie czas. Większość z nas właśnie ze względu na estetykę nie chce zatrzymać w domu takich przedmiotów jak stare obrazy religijne. Skup dzieł, które można określić antykami, to miejsce, w którym warto spróbować sprzedać takie właśnie malowidła. Nie każdy z nas wie, jak wiele lat mają posiadane przez nas stare obrazy religijne. Antyki są niezwykle cennymi dziełami, dlatego też warto zanieść malowidło do antykwariatu i poznać cenę jaką możemy uzyskać sprzedając tam obraz.

Stare malowidła z wizerunkami świętych – można podarować je księdzu lub katechecie

Oczywiście istnieje znacznie łatwiejszy sposób na to, co zrobić ze starymi obrazami sakralnymi, na których gromadzi się kurz na strychu. Takie malowidła można dać księdzu czy też katechecie w prezencie np. na zakończenie roku szkolnego dziecka. Z pewnością osoba prowadząca katechezę w szkole bardziej ucieszy się właśnie z takiego prezentu niż z najdroższych kwiatów. Warto więc wziąć pod uwagę taką możliwość.

Stare religijne obrazy – można zostawić je na ścianie własnego salonu

Osoby, które cenią sobie przedmioty w stylu retro, mogą zawiesić stary obraz otoczony piękną pozłacaną ramę na ścianie we własnym salonie. Wówczas zbędne będą inne liczne elementy dekoracyjne. Jeden kolorowy obraz w zupełności wystarczy, by wprowadzić do wnętrza ciekawy klimat dawnych lat. To, czy obraz zawiśnie na środku ściany, czy też na uboczu, powinno być uzależnione od układu mebli w naszym salonie.

Wiekowe obrazy sakralne – można umieścić je w przydrożnej kapliczce

Kolejnym ciekawym pomysłem na to, co zrobić ze starymi obrazami religijnymi znajdującymi się na naszym strychu, jest umieszczenie ich w przydrożnych kapliczkach. Zapewne podróżując samochodem nieraz mijaliśmy niewielkie budowle zamknięte na kłódkę. To właśnie murowane kapliczki, w których znajdują się sakralne obrazy. Warto więc skontaktować się z osobą, która jest odpowiedzialna za utrzymanie porządku w kapliczce i zapytać, czy byłaby możliwość umieszczenia w niej dodatkowego obrazu. Nic nas to nie kosztuje, a może pomóc nam ulokować obraz sakralny w godnym miejscu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *