Breaking News

Kiedy warto postawić na sufit podwieszany? Wady i zalety takiego rozwiązania

Trendy związane z wystrojem mieszkań nieustannie się zmieniają. Część rozwiązań popularnych jeszcze dwa czy trzy lata temu dziś uznaje się za nieprzystające do nowoczesnych wnętrz. Inne odchodzą w cień z powodu rozwoju technologii, która podpowiada bardziej funkcjonalne pomysły. Sufit podwieszany od kilku, jeśli nie kilkunastu lat niezmiennie utrzymuje się jednak na topie. To rozwiązanie, które pozwala mocno odmienić wnętrze stosunkowo niewielkim nakładem pracy – potrzebny sprzęt dostarczy nam zwykły sklep z narzędziami. Pod takim sufitem można także ukryć niedoskonałości pomieszczenia, zamontować instalację elektryczną, a nawet poprawić izolację wnętrza. Mimo wszystko ten rodzaj sufitu nie do każdego pomieszczenia będzie się nadawać. Sufit podwieszany w kuchni to świetny pomysł, ale czy w salonie również? Sprawdziliśmy więc, jakie typy sufitów można zastosować w mieszkaniu, kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie, a także w jakich sytuacjach jego wady powinny skutecznie nas zniechęcić.

Czym charakteryzuje się sufit podwieszany?

Sufit podwieszany jest tak naprawdę elementem dekoracyjnym. Montuje się go na właściwym stropie, obniżając sufit pomieszczenia – zwykle o kilkanaście centymetrów. Takie rozwiązanie pozwala nadać sufitowi zupełnie nową formę. Podwieszane elementy mogą być proste i gładkie, ale również posiadać perforacje czy też przybierać różnorakie kształty. Do ich przygotowania przyda się nie tylko wkrętarka akumulatorowa, ale również narzędzia wielofunkcyjne.

Ten rodzaj sufitu można zamontować właściwie w każdym pomieszczeniu – zarówno w starym budownictwie, jak i w dopiero oddawanych do użytku mieszkaniach. Zazwyczaj zainstalowanie prostych sufitów podwieszanych nie będzie ani zbyt kosztowne, ani szczególnie czasochłonne. Podstawowym surowcem są w tym przypadku płyty gipsowo-kartonowe, popularnie zwane regipsami. W obniżenia sufitu można wkomponować różnego rodzaju funkcjonalności oraz rozwiązania dekoracyjne, chociażby związane z oświetleniem.

Rodzaje podwieszanych sufitów

Dwa podstawowe typy sufitów podwieszanych to schematy jedno- oraz wielopoziomowe. W tym pierwszym przypadku montujemy na stropie stelaż, który obniży sufit o taką samą wysokość na całej powierzchni.

Co innego sufit podwieszany wielopoziomowy. W tym przypadku w niektórych miejscach – ich liczba zależy od planowanych poziomów – trzeba obniżyć sufit nieco bardziej. W ten sposób powstaje ciekawie ukształtowana powierzchnia, która może być dużym dekoracyjnym atutem pomieszczenia. Montaż takiego rozwiązania jest jednak trudniejszy, poza poziomymi powierzchniami mamy też do zakrycia piony wynikające z różnicy obniżeń.

Najtrudniejszy w montażu jest jednak sufit łukowy. Wówczas trzeba bowiem wykonać stelaż pod odpowiednim kątem i układać płyty sufitowe na łuku. Ciekawym, choć rzadko spotykanym rozwiązaniem jest również sufit podwieszany na linkach. W tym przypadku zamiast sztywnej konstrukcji wiesza się elementy właśnie na linkach, co pozwala uzyskać efekt “pływającego” stropu.

biały sufit podwieszany w kuchni
Sufit podwieszany w kuchni może w ciekawy sposób ukryć elementy wentylacji.

Materiały na sufit podwieszany w kuchni i nie tylko

Sufity podwieszane można jednak podzielić również ze względu na materiały, z jakich zostały wykonane. Jak już wspomnieliśmy, najczęściej surowcem są w tym przypadku płyty gipsowo-kartonowe. To lekki materiał, który można pomalować na dowolny kolor. Trzeba tylko pamiętać, by dobrać płyty do warunków panujących w pomieszczeniu. Chodzi przede wszystkim o kuchnie i łazienki, gdzie panuje większa wilgotność – tam wybiera się regipsy z oznaczeniem H2.

Alternatywą są płyty zawierające składniki organiczne zmieszane z włóknami mineralnymi. Nie nadają się jednak do użytku w wilgotnych warunkach ani wtedy, gdy chcemy dodatkowo zaizolować sufit. Niezwykle eleganckim rozwiązaniem są natomiast sufity podwieszane wykonane z drewna. Oprócz walorów estetycznych będzie ono również dobrym izolatorem. Na rynku dostępne są też kasetony i płyty z laminatu przypominającego drewno.

Oba te surowce po pewnym czasie mogą jednak wymagać konserwacji. Najbardziej odpornym rodzajem sufitów podwieszanych są te wykonane z metalowych paneli. Zazwyczaj wybiera się blachy ze stali ocynkowanej lub aluminium. To częste rozwiązanie na przykład w halach sportowych. W biurowcach czy fabrykach często montuje się też sufity ze sprasowanej wełny mineralnej lub szklanej, dostępne w formie specjalnych płyt. Ich największe atuty to dobra izolacja oraz wytłumianie hałasów, niektórzy więc decydują się na nie również w domach.

Sufit podwieszany i jego zalety. W jakich sytuacjach się sprawdzi?

Niektóre z typów sufitów podwieszanych są mniej popularne, ale płyty gipsowo-kartonowe goszczą dziś pod stropami wielu polskich mieszkań i domów. Wymieniając atuty obniżonych sufitów, warto zacząć od tych praktycznych. Takie rozwiązanie pozwala bowiem na skuteczne zamaskowanie wszystkiego, co musi znajdować się tuż pod sufitem, a jednocześnie chcemy ukryć przed wzrokiem naszym i naszych gości.

Z tego powodu sufit podwieszany świetnie nadaje się zwłaszcza do kuchni i łazienek. W tym pierwszym przypadku możemy w ten sposób zamaskować instalację elektryczną oraz wentylacyjną. To idealne rozwiązanie nad kuchenną wyspą. Poza tym sufit podwieszany w kuchni pomoże także w wizualnym podzieleniu jej na części. To przydatne zwłaszcza wtedy, gdy z jednej strony kuchni znajduje się strefa użytkowa, a z drugiej ta wyznaczona na jadalnię.

Atuty sufitów podwieszanych w łazienkach

Sufity podwieszane w łazienkach również będą niezwykle praktyczne. Tutaj również pozwalają ukryć wszelkie rury czy też elementy instalacji elektrycznej bądź przewody kominowe. W każdym pomieszczeniu, nie tylko w łazience, sufit podwieszany to także sposób na ukrycie nierówności oryginalnego sufitu bądź występujących w nim ubytków. Co zrozumiałe, taki pomysł warto zastosować przede wszystkim w wysokich pomieszczeniach,  gdzie obniżenie sufitu o kilkanaście centymetrów nie przytłoczy wnętrza.

W łazience szczególnie przydatną cechą sufitów podwieszanych będzie także możliwość montażu oświetlenia na różnych poziomach. Obniżenie sufitu w jednej z części łazienki pozwoli dodatkowo doświetlić ją na przykład popularnymi lampami LED.

Warto w tym miejscu podkreślić także jeszcze dwie funkcjonalne zalety sufitów podwieszanych, o których wspominaliśmy przy charakterystyce poszczególnych typów takiego rozwiązania. W zależności od użytych materiałów sufit podwieszany w kuchni czy innym wnętrzu pozwoli dodatkowo ocieplić pomieszczenie, ewentualnie materiały izolacyjne można zamieścić między stropem i obniżeniem sufitu. To okaże się szczególnie przydatne w starszych budynkach. Takie wykończenie stropu może także pomóc nam w lepszym odgrodzeniu się od sąsiadów hałasujących piętro wyżej, gdyż będzie także wyciszać pomieszczenie.

Dekoracyjne atuty sufitów podwieszanych

Nowa aranżacja sufitu to również duże pole do popisu dla tych, którzy chcą odmienić wizerunek pokoju czy salonu. W tym przypadku praktyczne atuty schodzą na nieco dalszy plan, choć ukrycie przewodów elektrycznych czy tych związanych ze sprzętem RTV także ma swoją wymowę.

Sufit podwieszany ma duży wpływ na zmianę wyglądu wnętrza. Może wpłynąć choćby na optyczną wielkość pomieszczenia. Nie musi jednak wyłącznie zmniejszać pokojów z wysokim sufitem. Może je także powiększyć – do tego potrzebny będzie odpowiednio ukształtowany sufit wielopoziomowy bądź powierzchnia z połyskliwych, lustrzanych płyt.

Obniżenie sufitu to także możliwość łatwej zmiany jego koloru czy też umieszczenia na nim akcentów, które będą dobrze komponować się z nowymi elementami aranżacyjnymi wprowadzanymi do wnętrza – choćby meblami czy kolorem ścian. Drewno we wnętrzach? Także w takich okolicznościach obniżony sufit się sprawdzi. Dzięki sufitowi podwieszanemu w skład takiej kompozycji mogą wchodzić także różne elementy oświetleniowe. A to klucz do wyeksponowania niektórych fragmentów wystroju.

elegancki sufit podwieszany w kuchni
Sufit podwieszany w kuchni to nie koniec możliwości. Takie rozwiązanie sprawdzi się też w salonie.

Wady sufitów podwieszanych. Kiedy zrezygnować z takiego rozwiązania?

Sufit podwieszany nie zawsze będzie jednak strzałem w dziesiątkę. Nie będzie nadawać się do bardzo małych pomieszczeń, w których nawet zastosowanie wielopoziomowej konstrukcji sprawi wrażenie, jakby sufit miał zaraz spaść nam na głowę. Problem z sufitem podwieszanym może być również w bogato zdobionych pokojach. Jeśli wówczas zdecydujemy się jeszcze na mocno dekoracyjne rozwiązania pod stropem, możemy przesadzić ze zdobieniami i uzyskać efekt pstrokacizny bądź wrażenie chaosu. Z takim pomysłem trzeba też uważać we wnętrzach utrzymanych w stylu minimalistycznym, gdzie nadmiar dekoracji szkodzi.

Sufit podwieszany zdecydowanie nie nadaje się też do pomieszczeń, w których suficie poprowadzone są rury gazowe. Wówczas bowiem możemy nie wyczuć ulatniającego się z nich gazu. Nawet jeśli będą to minimalne ilości, z czasem gaz zgromadzony między stropem a sufitem podwieszanym może wybuchnąć. Generalnie trzeba pamiętać, że w przypadku wymiany czy naprawy instalacji przebiegającej sufitem konieczny będzie demontaż przynajmniej części płyt.

Przed decyzją o wyborze sufitu podwieszanego należy również sprawdzić, czy strop utrzyma taką konstrukcję. Dotyczy to zwłaszcza cięższych płyt z włókien mineralnych. Obniżenie sufitu zawsze jest dla stropu dodatkowym obciążeniem. W nowych budynkach nie musimy się tym przejmować, większe wątpliwości dotyczą starego budownictwa. Pamiętajmy też o doborze materiałów odpowiednich do warunków – to dotyczy głównie kuchni i łazienki. Płyty, które nie będą odpowiednio zaimpregnowane, w zderzeniu z wilgocią mogą się deformować lub pękać.

Autor:
Damian
Absolwent Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pasjonuje się sportem i historią. Na co dzień zajmuje się mediami społecznościowymi i marketingiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *