
Górskie wyprawy dla wielu osób są niezwykłym przeżyciem. Pozwalają na obcowanie z naturą, wyciszenie i odcięcie się od codziennych obowiązków, a także sprawdzenie własnych możliwości. Czasami dostarczają również sporo adrenaliny, bo wiele szlaków, nawet tych teoretycznie otwartych dla każdego turysty, prowadzi po niezbyt bezpiecznym terenie. Wybierając się w wyższe partie gór takich jak Tatry zawsze trzeba być zatem odpowiednio przygotowanym. W pasmach typu alpejskiego, ale czasami też w niższych – przykładem może być beskidzka Babia Góra – należy spodziewać się przede wszystkim szlaków kamienistych, często z fragmentami prowadzącymi bezpośrednio po skałach. Na taką nawierzchnię potrzebne będą specjalne buty do chodzenia w góry. Zwykłe obuwie trekkingowe może nie zdać egzaminu, o popularnych trampkach nie wspominając. Odpowiednie przygotowanie do wyprawy pod tym kątem to większe bezpieczeństwo i pewność na trasie. Przeanalizowaliśmy więc, jak dobrać buty w góry przeznaczone na kamieniste szlaki.
Jak wybrać buty w góry? Najważniejsze zasady
Bez względu na to, czy zastanawiasz się, jakie buty w góry jesienią sprawdzą się najlepiej, czy też interesują Cię buty w góry na lato, dopóki na szlakach nie ma śniegu, przy wyborze obuwia można kierować się kilkoma uniwersalnymi zasadami. Powinno ono bowiem gwarantować wygodę i bezpieczeństwo. Ważny jest zatem wybór odpowiedniego rozmiaru oraz materiału, z którego została wykonana cholewka. Buty w góry letnie czy jesienne powinny jednak również gwarantować dobrą przyczepność i stabilizację stopy, by uchronić użytkownika przed urazami stawu skokowego. A to kontuzje, które należą do najczęściej spotykanych na górskich szlakach we wszystkich pasmach.
Przy wybieraniu odpowiedniego rozmiaru warto pamiętać przede wszystkim o tym, by mierzyć obuwie w warunkach zbliżonych do tego, co czeka nas na trasie. Warto więc założyć grubszą skarpetę. Co do zasady, buty w góry na lato męskie i damskie powinny być większe mniej więcej o pół numeru od tych, których używamy na co dzień. Powinno się sprawdzić również ich elastyczność. Ta oczywiście poprawi się już po pierwszej czy drugiej wędrówce, ale nawet nowy egzemplarz musi odpowiednio pracować. Najlepiej więc przed zakupem po prostu przespacerować się po schodach.
Stabilizację nogi w obuwiu zapewnia odpowiednie ukształtowanie pięty oraz cholewki. Ważne, by tylna część buta była dobrze dopasowana do nogi. Nie może przesadnie uciskać, ale powinna dobrze trzymać się kostki. W przeciwnym razie łatwiej będzie się poślizgnąć lub nienaturalnie wygiąć nogę na nierówności terenu. W stawianiu pewnych kroków dużą rolę odgrywa także podeszwa i pokrywający ją bieżnik, czyli wcięcia i wypustki znajdujące się pod butem. Trzeba dobrać ją do rodzaju nawierzchni – obuwie w góry różni się w zależności od tego, czy spodziewamy się podłoża pokrytego kamieniami, wielu odcinków błotnistych, czy też szlaków pokrytych trawą.
Źródło: https://megaoutdoor.pl/buty-salomon/cross-hike-mid-gtx-black
Buty w góry na zimę – co zmienia się w śniegu i mrozie?
Kryteria wyboru butów na górski trekking nieco zmieniają się, kiedy wyprawa ma się odbywać w zimowych warunkach. Wówczas trzeba być przygotowanym na przemieszczanie się po zaśnieżonych bądź oblodzonych szlakach. Biorąc pod uwagę częstą konieczność brodzenia w śniegu, ważna staje się wysokość cholewki. O ile latem czy jesienią można sobie pozwolić na obuwie z niską, o tyle buty w góry zimowe powinny posiadać wyższą cholewkę. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko wpadania śniegu do wnętrza obuwia. Dodatkowym zabezpieczeniem będą specjalne nakładki na buty w góry, czyli stuptuty. To wykonane z materiału “rękawy” przytwierdzane do dolnej części nogawek. Można je więc określić jako ochraniacze na buty w góry, tyle że nie chronią przed uderzeniami, a przed śniegiem.
Modele przeznaczone na zimę muszą być również nieprzemakalne. W tym przypadku najważniejsza jest membrana. To specjalna powłoka, która ma wypuszczać na zewnątrz parę wodną unoszącą się ze strudzonych stóp, a jednocześnie powstrzymywać krople wody przed przenikaniem do wnętrza. Nieco mniejszy stopień wodoszczelności zapewniają buty skórzane, ale odpowiednio zaimpregnowane skórzane modele także powinny wytrzymać zimowe warunki.
Buty z kolcami w góry? Lepiej wybrać raki
O czym jeszcze pamiętać, wybierając tak specyficzne buty w góry? Zima oznacza często konieczność założenia raków. Podróżowanie bez nich na przykład po Tatrach, poza dolinami i kilkoma polanami, jest w tym okresie praktycznie niemożliwe. A z pewnością bardzo niebezpieczne. Co prawda na rynku znajdziemy także buty z kolcami, jest to jednak przede wszystkim lekkie obuwie przeznaczone dla biegaczy. W górach nie sprawdzi się zbyt dobrze, choćby dlatego, że najczęściej ma niską cholewkę.
Znacznie bardziej przydatne będą raczki lub raki, czyli mniejsze i większe kolce na buty w góry. To zdecydowanie najskuteczniejsze “nakładki antypoślizgowe” na buty. W góry zimą należy więc wybierać się jedynie w obuwiu, do którego da się je przypiąć. By skorzystać z takiej możliwości, musi być ono odpowiednio sztywne i twarde. Jak więc widać, wybór modeli na lato i zimę mocno się różni.
Informacji o butach górskich szukaj także na stronie sbiegacza.pl
Jakie buty na szlaki górskie pokryte kamieniami?
Buty w góry męskie przeznaczone na kamieniste odcinki to kolejna lista wskazówek. Trzeba oczywiście pamiętać o wszystkich powyższych zasadach, ale także o specyfice kamiennego podłoża. Czasami stanowi ono wygodną alternatywę dla grząskiego terenu. Bywa jednak i tak, że wilgotne lub mokre skaliste szlaki stają się niezwykle niebezpieczne. Wtedy właśnie niezbędne okazują się specjalistyczne buty w góry dla dzieci i dorosłych.
Przy wybieraniu takiego obuwia najważniejsza będzie odpowiednia przyczepność, amortyzacja oraz wytrzymałość konkretnego modelu. Amortyzacja jest istotna z punktu widzenia wygody marszu po twardym podłożu. Jej warstwa powinna być na tyle gruba, by w czasie trekkingu nie czuć drobnych kamieni pod stopami. Musi też zabezpieczać spody stóp przed odbiciem ich na twardej ścieżce. Grubość podeszwy jest więc zazwyczaj spora.
Na kamieniste szlaki nadają się też jedynie buty solidne i wytrzymałe. Dlatego najlepiej odpuścić sobie najtańsze modele. Na dole cholewki powinien znajdować się twardy, gumowy otok, który będzie chronić palce przed uderzeniami o kamienie. Wyższa część cholewki także musi być solidna, by zabezpieczyć stopy i kostki przed kontaktem ze skałą. Obuwie wykonane z najtańszych materiałów szybko się przeciera, na cholewce mogą się nawet pojawić dziury. Nie oznacza to, że buty w góry do 300 zł nie nadają się na kamieniste ścieżki, ale warto wybierać obuwie rozważnie, by wkrótce nie trzeba było szukać nowej pary.
Buty w góry – jakie cechy powinien mieć bieżnik na kamienie?
W poszukiwaniu odpowiedniej przyczepności na kamieniach trzeba przyjrzeć się wspomnianemu już wcześniej bieżnikowi. Wbrew pozorom nie będzie on szczególnie głęboki. Wypustki na podeszwie będą w tym przypadku z pewnością mniejsze niż w butach trekkingowych przeznaczonych na grząskie nawierzchnie. Zębów i kostek pod butami powinno być jednak dużo, by gwarantowały stabilność nawet wówczas, gdy nie będzie miejsca na postawienie na kamieniu całej stopy. Bieżnik musi być też dość twardy i wytrzymały, inaczej szybko się zetrze na twardym podłożu.
Źródło: https://megaoutdoor.pl/buty-salomon/outblast-ts-cswp-w-black
Dobre buty w góry – na jakie marki warto postawić?
Przy stosowaniu się do wszystkich powyższych zasad wybór górskiego obuwia na kamieniste szlaki będzie znacznie łatwiejszy. Warto jeszcze wymienić kilku producentów, których modele zazwyczaj gwarantują wysoką jakość. Z pewnością należą do nich buty Salomon. Ta francuska firma działa od ponad 70 lat i cieszy się dużym uznaniem wśród turystów, a także sportowców – miłośnicy biegania po górach często sięgają po obuwie trailowe z serii Salomon Speedcross.
Buty w góry Salomon nie są jednak oczywiście jedyną opcją. Do marek oferujących górskie obuwie wysokiej jakości należą także między innymi North Face, Jack Wolfskin czy Salewa. Do nieco tańszych rozwiązań, po które chętnie sięgają zwłaszcza początkujący amatorzy górskich wycieczek, zaliczyć można buty w góry Decathlon oraz buty w góry Campus.
Buty w góry damskie – jak znaleźć obuwie górskie dla kobiet?
Jeszcze do niedawna buty Salomon trekkingowe, a także obuwie górskie innych marek rzadko było dostępne w wersjach dla pań. Na szczęście w ostatnich latach to się zmieniło i kobiety nie muszą już zastanawiać się, gdzie kupić buty w góry, które nie będą przesadnie duże ani niewygodne.
Większość producentów ma już bowiem w ofercie modele dopasowane do wielkości i kształtu damskiej stopy. Co więcej, buty w góry damskie zimowe czy letnie są obecnie dostępne także w nieco bardziej kobiecych kolorach. Łatwo znaleźć je w sklepach internetowych oraz stacjonarnych placówkach ze sprzętem turystycznym. Mimo wszystko jednak górskie szlaki to nie rewia mody, dlatego buty w góry na lato damskie powinny być w pierwszej kolejności bezpieczne i wygodne, a dopiero potem atrakcyjne wizualnie.
W kolejnym artykule przeczytasz, jakie przedmioty powinieneś zabrać w podróż.
Autor:
Damian
Copywriter Agencji Interaktywnej Intle. Absolwent Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.