Breaking News

Dlaczego w Sukiennicach wisi nóż? Gdy historia miesza się z legendą

Polacy pytani o budynki kojarzące się z Krakowem jednym tchem wymieniają Wawel oraz kościół Mariacki. Wiele osób kojarzy również inne architektoniczne elementy krakowskiego Rynku, jak na przykład pomnik Adama Mickiewicza. Bez wątpienia wśród najbardziej charakterystycznych podwawelskich budowli znajdują się także Sukiennice. Ten zabytkowy budynek od wieków gościł handlarzy i do dziś jest wypełniony sklepami. Jednak nawet Ci, którzy Sukiennice w Krakowie odwiedzali dziesiątki razy, często nie zdają sobie sprawy z tego, że pod sklepieniem tego budynku wisi nóż. Wiąże się z nim mroczna legenda i jeszcze bardziej krwawe przypuszczenia historyków.

Jak brat zabił brata

Legendy z Krakowa często są związane z wybitnymi postaciami, które przed wiekami zamieszkiwały gród, a potem miasto będące siedzibą polskich królów. Jedna z takich opowieści wiąże się jednak z dwoma braćmi, których nazwiska nie przetrwały w pamięci potomnych. Zachowała się za to historia ich niezwykłej rywalizacji i smutnego końca.

Za panowania księcia Bolesława Wstydliwego w Krakowie powstał projekt wzniesienia nowej świątyni, nazwanej później kościołem Mariackim. Według legendy, rajcy miejscy jej budowę powierzyli dwóm braciom. Ci postanowili postawić dwie wieże, a ich budowa stała się podstawą niezdrowej rywalizacji. Miał w niej zwyciężyć starszy brat, którego konstrukcja sięgnęła wyżej.

I tu docieramy do zagadki żelaznego noża powieszonego w Sukiennicach. Według legendy młodszy z braci z zazdrości zabił starszego, wbijając mu w serce właśnie ów nóż. Wyrzuty sumienia skłoniły potem bratobójcę do samobójczego skoku z kościelnej wieży. Nóż, którym dokonał zbrodni, miał zostać umieszczony naprzeciw kościoła Mariackiego – w Sukiennicach, przy wejściu usytuowanym od strony świątyni – na pamiątkę tej smutnej historii.

Planujesz podróż śladami krakowskich legend? Na nocleg wybierz Hotel Best Western Krakówhttps://www.bwkrakow.pl!

Narzędzie tortur i kar

Badacze historii Krakowa mają jednak nieco inne zdanie na ten temat. Według nich owiany złą sławą nóż pod sklepieniem Sukiennic miał przypominać krakowianom o srogich karach, które czekają ich za przestępstwa, zwłaszcza te związane z kradzieżą. Narzędzie miało więc działać jako straszak dla potencjalnych rzezimieszków – w końcu Sukiennice były miejscem, w którym prężnie rozwijał się handel, pokus zatem nie brakowało. Niewykluczone zresztą, że pierwotnie pod sklepieniem budynku wisiał nawet katowski miecz.

Niektórzy przypuszczają nawet, że nóż wiszący w Sukiennicach służył bezpośrednio do wymierzania kar. A te według ówczesnego prawa były dotkliwe. Kradzież karano obcinaniem włosów i uszu, gdy zaś sprawa była poważna, odcinano sprawcy rękę. Jest jednak również mniej drastyczna hipoteza dotycząca najsłynniejszego krakowskiego noża – być może służył jako narzędzie, którym wyrównywano towary wsypywane do urzędowej miarki.

Interesujesz się historią stolicy Małopolski? Sprawdź artykuł „Duchy czy miejskie legendy? Nawiedzone miejsca w Krakowie!”

Złodzieje się nie boją

Po raz pierwszy nóż w Sukiennicach miał zostać zawieszony już w średniowieczu. Niestety ten, który współcześnie można zobaczyć pod sklepieniem budynku, nie jest oryginalnym narzędziem sprzed kilkuset lat. Zabytkowy przedmiot miał zostać zabrany przez Niemców w czasie II wojny światowej. Jednak już po jej zakończeniu nowy nóż również nie przetrwał zbyt długo. W ciągu kilkudziesięciu lat przedmiot został bowiem kilka razy skradziony – jak widać, dziś nikt już nie boi się średniowiecznych kar. Mimo że obecny nóż jest repliką, każdy, kto chce dokładnie wiedzieć, jak wyglądają Sukiennice w Krakowie, powinien mu się bacznie przyjrzeć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *